Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozící rovnovážné nerovnováhy

Hrozící rovnovážné nerovnováhy

16.6.2010 18:11

Bavit se o tom, že ve světové ekonomice existují nerovnováhy, má asi tak stejný smysl, jako bavit se o tom, že nerovnováhy existují ve vesmíru. V obou platí, že součet energií (plusů a mínusů, jing a jang, či čehokoliv dalšího černo-bílého), je vždy nula. Pokud bychom tedy trvali na přesných definicích, žádné nerovnováhy existovat nemohou, včetně světové ekonomiky, a vše je v naprostém pořádku.

Výše uvedené ostře kontrastuje s tím, jak intenzivně nyní probíhá diskuse o tom, zda a jak Čína parazituje na zbytku tím, že uměle udržuje renminbi podhodnocené, či zda a jak parazituje Německo tím, že je zvyklé šetřit a dělat věci pořádně a relativně levně (ano i takové absurdity jsou ve světě ekonomů možné). Vývoj oněch světových rovnovážných nerovnováh shrnuje následující graf:

sou - global imb.

Zdroj: MMF

Jde o čísla z období 1996 – 2009, poté následují projekce do roku 2015. Je jasné, že část světa bude vždy spořit, druhá více utrácet, součet těchto „energií“ musí být vždy nula (i když se k ní těžko dopočítáme, jak ukazuje položka „discrepancy“). Na tom není nic zlého, naopak – umožňuje to za spotřebou ženoucímu se světu maximalizovat a trávit i víkendy v supermarketech. Aby to celé fungovalo, musí to probíhat jako naše chůze – jedna noha střídá druhou. To znamená, že ti, co šetří a půjčují druhým na to, aby si koupili jejich krásné produkty, musí po čase začít více utrácet. Ti druzí pak musí začít více šetřit a prodávat své produkty těm prvním. Jinak řečeno – barvy v grafu se po čase musí prohodit – ty dole musí nahoru a naopak.

Pokud nedochází ke střídání jedné nohy druhou, světová ekonomika nepůjde vpřed plynulou chůzí, ale vratkými skoky po jedné noze. To se nyní děje, když všichni spoléhají na to, že se vyexportují ze svých problémů. Nebo se svět postaví na obě nohy – bude to stabilnější, ale pohyb to nebude – to nastane v případě, kdy dojde na silové snahy o nastolení nové rovnováhy, vzroste vlna protekcionismu, objeví se obchodní války.

K oné hladké chůzi by přispělo tolik žádané posílení renminbi, i když nejedna studie ukazuje, že pro USA zdaleka není všelékem a naopak by jim mohlo uškodit (budou prostě dál nakupovat čínské kecky, ale dráž). Za absurdní lze ale považovat současný tlak na Německo. Nízký růst mezd, vysoká konkurenceschopnost a dlouhá historie vysoké kvality z něj dělají stroj na exporty. Ve světě, kde chybí poptávka to samozřejmě je problém, ale jen pro ty, kteří stále sní o tom, že budou poptávku nějak řídit – třeba tím, že se v Německu začnou věci dělat nějak direktivně s vyššími náklady. Pravda ale je taková, že trhy v západních ekonomikách jsou povětšinou vysoce saturované (jinak řečeno: kupujeme si často jen blbosti). Svými úsporami si kupujeme to, co nám chybí nejvíce (a co si vlastně koupit nikdy nemůžeme) – jistotu, respektive pocit jistoty. Snažit se toto látovat managementem poptávky je naivní, dobře to ukazuje vývoj v oblasti vládních financí. A hlavně není důvod, aby tu zbývající poptávku neuspokojovali ti, kteří to umí nejlépe a místo toho se snažili o nějaké sociálně ekonomické inženýrství. Co nám skutečně „hrozí“ je prosté rozpoznání skutečného „problému“ s poptávkou.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.6.2010 19:23

    Globální floating je pěkný a já mu fandim, ale i tak - pokud někdo manipuluje kurzem, tak že jej uměle podhodnocuje - je třeba jej v tom "podporovat"!!! To proto, že především okradá sám sebe a všichni ostatní z toho těží. Konkrétně tím, že za daný artikl utratí méně a tím uspoří prostředky, které pak může investovat jinak. Uvolněné výrobní faktory (práce, kapitál...) v zemích, které např. dováží čínský textil apod. se může věnovat jiným činnostem např. těm s vyšší přidanou hodnotou... Reciproční cla ala John Msynard Krugmann okradou především "domácí" spotřebitele...
    First Knight
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m