Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozící rovnovážné nerovnováhy

Hrozící rovnovážné nerovnováhy

16.06.2010 18:11

Bavit se o tom, že ve světové ekonomice existují nerovnováhy, má asi tak stejný smysl, jako bavit se o tom, že nerovnováhy existují ve vesmíru. V obou platí, že součet energií (plusů a mínusů, jing a jang, či čehokoliv dalšího černo-bílého), je vždy nula. Pokud bychom tedy trvali na přesných definicích, žádné nerovnováhy existovat nemohou, včetně světové ekonomiky, a vše je v naprostém pořádku.

Výše uvedené ostře kontrastuje s tím, jak intenzivně nyní probíhá diskuse o tom, zda a jak Čína parazituje na zbytku tím, že uměle udržuje renminbi podhodnocené, či zda a jak parazituje Německo tím, že je zvyklé šetřit a dělat věci pořádně a relativně levně (ano i takové absurdity jsou ve světě ekonomů možné). Vývoj oněch světových rovnovážných nerovnováh shrnuje následující graf:

sou - global imb.

Zdroj: MMF

Jde o čísla z období 1996 – 2009, poté následují projekce do roku 2015. Je jasné, že část světa bude vždy spořit, druhá více utrácet, součet těchto „energií“ musí být vždy nula (i když se k ní těžko dopočítáme, jak ukazuje položka „discrepancy“). Na tom není nic zlého, naopak – umožňuje to za spotřebou ženoucímu se světu maximalizovat a trávit i víkendy v supermarketech. Aby to celé fungovalo, musí to probíhat jako naše chůze – jedna noha střídá druhou. To znamená, že ti, co šetří a půjčují druhým na to, aby si koupili jejich krásné produkty, musí po čase začít více utrácet. Ti druzí pak musí začít více šetřit a prodávat své produkty těm prvním. Jinak řečeno – barvy v grafu se po čase musí prohodit – ty dole musí nahoru a naopak.

Pokud nedochází ke střídání jedné nohy druhou, světová ekonomika nepůjde vpřed plynulou chůzí, ale vratkými skoky po jedné noze. To se nyní děje, když všichni spoléhají na to, že se vyexportují ze svých problémů. Nebo se svět postaví na obě nohy – bude to stabilnější, ale pohyb to nebude – to nastane v případě, kdy dojde na silové snahy o nastolení nové rovnováhy, vzroste vlna protekcionismu, objeví se obchodní války.

K oné hladké chůzi by přispělo tolik žádané posílení renminbi, i když nejedna studie ukazuje, že pro USA zdaleka není všelékem a naopak by jim mohlo uškodit (budou prostě dál nakupovat čínské kecky, ale dráž). Za absurdní lze ale považovat současný tlak na Německo. Nízký růst mezd, vysoká konkurenceschopnost a dlouhá historie vysoké kvality z něj dělají stroj na exporty. Ve světě, kde chybí poptávka to samozřejmě je problém, ale jen pro ty, kteří stále sní o tom, že budou poptávku nějak řídit – třeba tím, že se v Německu začnou věci dělat nějak direktivně s vyššími náklady. Pravda ale je taková, že trhy v západních ekonomikách jsou povětšinou vysoce saturované (jinak řečeno: kupujeme si často jen blbosti). Svými úsporami si kupujeme to, co nám chybí nejvíce (a co si vlastně koupit nikdy nemůžeme) – jistotu, respektive pocit jistoty. Snažit se toto látovat managementem poptávky je naivní, dobře to ukazuje vývoj v oblasti vládních financí. A hlavně není důvod, aby tu zbývající poptávku neuspokojovali ti, kteří to umí nejlépe a místo toho se snažili o nějaké sociálně ekonomické inženýrství. Co nám skutečně „hrozí“ je prosté rozpoznání skutečného „problému“ s poptávkou.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.06.2010 19:23

    Globální floating je pěkný a já mu fandim, ale i tak - pokud někdo manipuluje kurzem, tak že jej uměle podhodnocuje - je třeba jej v tom "podporovat"!!! To proto, že především okradá sám sebe a všichni ostatní z toho těží. Konkrétně tím, že za daný artikl utratí méně a tím uspoří prostředky, které pak může investovat jinak. Uvolněné výrobní faktory (práce, kapitál...) v zemích, které např. dováží čínský textil apod. se může věnovat jiným činnostem např. těm s vyšší přidanou hodnotou... Reciproční cla ala John Msynard Krugmann okradou především "domácí" spotřebitele...
    First Knight
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů