Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozící rovnovážné nerovnováhy

Hrozící rovnovážné nerovnováhy

16.06.2010 18:11

Bavit se o tom, že ve světové ekonomice existují nerovnováhy, má asi tak stejný smysl, jako bavit se o tom, že nerovnováhy existují ve vesmíru. V obou platí, že součet energií (plusů a mínusů, jing a jang, či čehokoliv dalšího černo-bílého), je vždy nula. Pokud bychom tedy trvali na přesných definicích, žádné nerovnováhy existovat nemohou, včetně světové ekonomiky, a vše je v naprostém pořádku.

Výše uvedené ostře kontrastuje s tím, jak intenzivně nyní probíhá diskuse o tom, zda a jak Čína parazituje na zbytku tím, že uměle udržuje renminbi podhodnocené, či zda a jak parazituje Německo tím, že je zvyklé šetřit a dělat věci pořádně a relativně levně (ano i takové absurdity jsou ve světě ekonomů možné). Vývoj oněch světových rovnovážných nerovnováh shrnuje následující graf:

sou - global imb.

Zdroj: MMF

Jde o čísla z období 1996 – 2009, poté následují projekce do roku 2015. Je jasné, že část světa bude vždy spořit, druhá více utrácet, součet těchto „energií“ musí být vždy nula (i když se k ní těžko dopočítáme, jak ukazuje položka „discrepancy“). Na tom není nic zlého, naopak – umožňuje to za spotřebou ženoucímu se světu maximalizovat a trávit i víkendy v supermarketech. Aby to celé fungovalo, musí to probíhat jako naše chůze – jedna noha střídá druhou. To znamená, že ti, co šetří a půjčují druhým na to, aby si koupili jejich krásné produkty, musí po čase začít více utrácet. Ti druzí pak musí začít více šetřit a prodávat své produkty těm prvním. Jinak řečeno – barvy v grafu se po čase musí prohodit – ty dole musí nahoru a naopak.

Pokud nedochází ke střídání jedné nohy druhou, světová ekonomika nepůjde vpřed plynulou chůzí, ale vratkými skoky po jedné noze. To se nyní děje, když všichni spoléhají na to, že se vyexportují ze svých problémů. Nebo se svět postaví na obě nohy – bude to stabilnější, ale pohyb to nebude – to nastane v případě, kdy dojde na silové snahy o nastolení nové rovnováhy, vzroste vlna protekcionismu, objeví se obchodní války.

K oné hladké chůzi by přispělo tolik žádané posílení renminbi, i když nejedna studie ukazuje, že pro USA zdaleka není všelékem a naopak by jim mohlo uškodit (budou prostě dál nakupovat čínské kecky, ale dráž). Za absurdní lze ale považovat současný tlak na Německo. Nízký růst mezd, vysoká konkurenceschopnost a dlouhá historie vysoké kvality z něj dělají stroj na exporty. Ve světě, kde chybí poptávka to samozřejmě je problém, ale jen pro ty, kteří stále sní o tom, že budou poptávku nějak řídit – třeba tím, že se v Německu začnou věci dělat nějak direktivně s vyššími náklady. Pravda ale je taková, že trhy v západních ekonomikách jsou povětšinou vysoce saturované (jinak řečeno: kupujeme si často jen blbosti). Svými úsporami si kupujeme to, co nám chybí nejvíce (a co si vlastně koupit nikdy nemůžeme) – jistotu, respektive pocit jistoty. Snažit se toto látovat managementem poptávky je naivní, dobře to ukazuje vývoj v oblasti vládních financí. A hlavně není důvod, aby tu zbývající poptávku neuspokojovali ti, kteří to umí nejlépe a místo toho se snažili o nějaké sociálně ekonomické inženýrství. Co nám skutečně „hrozí“ je prosté rozpoznání skutečného „problému“ s poptávkou.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.06.2010 19:23

    Globální floating je pěkný a já mu fandim, ale i tak - pokud někdo manipuluje kurzem, tak že jej uměle podhodnocuje - je třeba jej v tom "podporovat"!!! To proto, že především okradá sám sebe a všichni ostatní z toho těží. Konkrétně tím, že za daný artikl utratí méně a tím uspoří prostředky, které pak může investovat jinak. Uvolněné výrobní faktory (práce, kapitál...) v zemích, které např. dováží čínský textil apod. se může věnovat jiným činnostem např. těm s vyšší přidanou hodnotou... Reciproční cla ala John Msynard Krugmann okradou především "domácí" spotřebitele...
    First Knight
Aktuální komentáře
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data