Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozící rovnovážné nerovnováhy

Hrozící rovnovážné nerovnováhy

16.06.2010 18:11

Bavit se o tom, že ve světové ekonomice existují nerovnováhy, má asi tak stejný smysl, jako bavit se o tom, že nerovnováhy existují ve vesmíru. V obou platí, že součet energií (plusů a mínusů, jing a jang, či čehokoliv dalšího černo-bílého), je vždy nula. Pokud bychom tedy trvali na přesných definicích, žádné nerovnováhy existovat nemohou, včetně světové ekonomiky, a vše je v naprostém pořádku.

Výše uvedené ostře kontrastuje s tím, jak intenzivně nyní probíhá diskuse o tom, zda a jak Čína parazituje na zbytku tím, že uměle udržuje renminbi podhodnocené, či zda a jak parazituje Německo tím, že je zvyklé šetřit a dělat věci pořádně a relativně levně (ano i takové absurdity jsou ve světě ekonomů možné). Vývoj oněch světových rovnovážných nerovnováh shrnuje následující graf:

sou - global imb.

Zdroj: MMF

Jde o čísla z období 1996 – 2009, poté následují projekce do roku 2015. Je jasné, že část světa bude vždy spořit, druhá více utrácet, součet těchto „energií“ musí být vždy nula (i když se k ní těžko dopočítáme, jak ukazuje položka „discrepancy“). Na tom není nic zlého, naopak – umožňuje to za spotřebou ženoucímu se světu maximalizovat a trávit i víkendy v supermarketech. Aby to celé fungovalo, musí to probíhat jako naše chůze – jedna noha střídá druhou. To znamená, že ti, co šetří a půjčují druhým na to, aby si koupili jejich krásné produkty, musí po čase začít více utrácet. Ti druzí pak musí začít více šetřit a prodávat své produkty těm prvním. Jinak řečeno – barvy v grafu se po čase musí prohodit – ty dole musí nahoru a naopak.

Pokud nedochází ke střídání jedné nohy druhou, světová ekonomika nepůjde vpřed plynulou chůzí, ale vratkými skoky po jedné noze. To se nyní děje, když všichni spoléhají na to, že se vyexportují ze svých problémů. Nebo se svět postaví na obě nohy – bude to stabilnější, ale pohyb to nebude – to nastane v případě, kdy dojde na silové snahy o nastolení nové rovnováhy, vzroste vlna protekcionismu, objeví se obchodní války.

K oné hladké chůzi by přispělo tolik žádané posílení renminbi, i když nejedna studie ukazuje, že pro USA zdaleka není všelékem a naopak by jim mohlo uškodit (budou prostě dál nakupovat čínské kecky, ale dráž). Za absurdní lze ale považovat současný tlak na Německo. Nízký růst mezd, vysoká konkurenceschopnost a dlouhá historie vysoké kvality z něj dělají stroj na exporty. Ve světě, kde chybí poptávka to samozřejmě je problém, ale jen pro ty, kteří stále sní o tom, že budou poptávku nějak řídit – třeba tím, že se v Německu začnou věci dělat nějak direktivně s vyššími náklady. Pravda ale je taková, že trhy v západních ekonomikách jsou povětšinou vysoce saturované (jinak řečeno: kupujeme si často jen blbosti). Svými úsporami si kupujeme to, co nám chybí nejvíce (a co si vlastně koupit nikdy nemůžeme) – jistotu, respektive pocit jistoty. Snažit se toto látovat managementem poptávky je naivní, dobře to ukazuje vývoj v oblasti vládních financí. A hlavně není důvod, aby tu zbývající poptávku neuspokojovali ti, kteří to umí nejlépe a místo toho se snažili o nějaké sociálně ekonomické inženýrství. Co nám skutečně „hrozí“ je prosté rozpoznání skutečného „problému“ s poptávkou.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.06.2010 19:23

    Globální floating je pěkný a já mu fandim, ale i tak - pokud někdo manipuluje kurzem, tak že jej uměle podhodnocuje - je třeba jej v tom "podporovat"!!! To proto, že především okradá sám sebe a všichni ostatní z toho těží. Konkrétně tím, že za daný artikl utratí méně a tím uspoří prostředky, které pak může investovat jinak. Uvolněné výrobní faktory (práce, kapitál...) v zemích, které např. dováží čínský textil apod. se může věnovat jiným činnostem např. těm s vyšší přidanou hodnotou... Reciproční cla ala John Msynard Krugmann okradou především "domácí" spotřebitele...
    First Knight
Aktuální komentáře
24.05.2024
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever
9:43Aerolinky Wizz Air (+5 %) se po třech letech ztrát vrátily k celoročnímu zisku
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university