Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA mají nakročeno k evropské fiskální krizi, jednotlivým státům a městům hrozí riziko nesolventnosti

USA mají nakročeno k evropské fiskální krizi, jednotlivým státům a městům hrozí riziko nesolventnosti

7.7.2010 13:27

Investoři se čím dál více obávají rostoucího rizika defaultu jednotlivých místních vlád USA. Podle určitých známek čelí některé regiony Spojených států stejnému druhu problémů jako slabší země eurozóny – především spojených s nadměrnými deficity rozpočtů. Výnosy u některých forem komunálních dluhopisů vzrostly relativně k dluhopisům americké vlády v důsledku obav, že výrazný pokles příjmů regionálních pokladen způsobí neschopnost splácet dluhy.

Ačkoli výpůjční náklady pro regionální vlády zůstávají v absolutních číslech a historickém srovnání relativně nízko, jde především o důsledek extrémně uvolněné měnové politiky Fedu, a trh je pečlivě sledován. Absolutní výnosy vzrostly na 6,03 %, na trhu totiž převládá strach, že eurozóna by svými fiskálními problémy mohla USA nakazit. „Riziko pro druhou polovinu roku spočívá v tom, že pozornost investorů se přesměruje z Evropy na Spojené státy,“ řekl Robert Parker z Credit Suisse Securities, podle něhož riziku možných problémům s nesolventností podléhají především části Kalifornie, dále města ve státech Illinois, Michigan a New York. Parker předpovídá další rozšiřování spreadů na trhu komunálních dluhopisů.

Pokud se na trhu udrží současná rozkolísanost, náklady na obsluhu dluhu pro lokální vlády dále porostou, což zvýší tlak na přiškrcení jejich financování, a to negativně dopadne i na federální rozpočet. „Riziko spojené s lokálními bondy je nyní vnímáno mnohem více,“ potvrzuje ředitelka divize investic s pevným výnosem Glenmede, Laura LaRosa. Jednotlivé regiony mohou ztratit schopnost včas splácet své závazky a v závislosti na regulích jednotlivých států i vyhlásit bankrot. Mnozí však věří, že pokud by se do takového problému nějaký stát skutečně dostal, což se aktuálně nepředpokládá, přišla by záchranná ruka ze strany federální vlády.

Největší volatilitu zažil trh s lokálními dluhopisy ve vlně americkou vládou vydaných obligací na pomoc obcím na cestě z globální recese následující po finanční krizi, tzv. ‚Build America bonds‘ (BABs). Tento krok přilákal novou vlnu investorské základy, která teď požaduje vyšší kompenzace za rostoucí riziko. Rizikové prémie u BABs vzrostly v porovnání s výnosy vládních treasuries na 228 bazických bodů oproti květnovým minimům 161 bazických bodů, vyplývá s indexu Barclays Capital.

(Zdroj: The Financial Times)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • To je zase tlach
    7.7.2010 16:09

    Průměrný středoškolák ví, že USA ma pouze jednu federální vládu.
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)