Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko čeká opatrný návrat na finanční trhy. Podle zdrojů za emisi krátkodobého dluhu zaplatí kolem 5 % a umístí jej místním bankám

Řecko čeká opatrný návrat na finanční trhy. Podle zdrojů za emisi krátkodobého dluhu zaplatí kolem 5 % a umístí jej místním bankám

12.7.2010 12:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (17:07) Řecko zítra čeká opatrné nakročení na finanční trhy. Dle záměru představeného v minulém týdnu hodlá zítra umístit 26týdenní poukázky v „testovacím“ objemu 1,25 miliardy eur. V období 10. až 23. července zemi dochází do splatnosti krátkodobé dluhy v objemu 4,5 miliardy eur a tato suma podle dokumentů MMF není plně pokryta zdroji společné půjčky v objemu do 110 mld. eur.

Podle zdrojů z trhu Řecko umístí emisi lokálním bankám a úroková sazba by se mohla pohybovat kolem úrovně 5 %. „Měla by odpovídat úrovni účtované EU v rámci pomoci,“ domnívá se stratég ING Padhraic Garvey. Podle cen Barclays poukázky se stejnou splatností končící v lednu na konci týdne byly nabízeny za 5,7 %. Data Bloomberg zítra nabízenou splatnost ukazují s 7,31% procenty, podle obchodníků na trhu jsou ale rozdíly způsobeny nepravidelnými obchody. „Jde o určitý morální test a podporu zapojení domácích hráčů. Mým názorem je, že aukce se odehraje poblíž 5% sazby či mírně nad ní kvůli částečnému nedostatku likvidity,“ uvedl Garvey. Některé další reakce k očekávanému průběhu emise jsou otevřenější. „Rád bych viděl, kdyby lidé nakupovali tyto papíry proto, že tak činit chtějí a ne proto, že jim to bylo řečeno centrální bankou,“ uvedl Frances Hudson ze Standard Life Investment z Edinburgu. Řecký ministr financí George Papaconstantinu v minulém týdnu uvedl, že Řecko by mělo schodek rozpočtu snížit více, než na letos stanovených 8,1 % HDP z 13,6 % vykázaných za loňský rok, návazně na zvýšení daní a výdajové úspory podpořeny slabším než dříve očekávaným poklesem ekonomiky. Jeho slova potvrdila dnešní data ministerstva financí. Podle nich rozpočtový deficit Řecka klesl za prvních šest měsíců letošního roku meziročně o 46 procent na 9,65 miliardy eur. Řecké vládě se tak daří snižovat rozpočtový deficit výrazněji, než sama očekávala - podle plánů měl rozpočtový schodek klesnout jen o 39,5 % z loňských 17,8 mld. eur. Příjmy se zvýšily o 7,2 % a lze tak očekávat, že za celý rok příjmy řeckého rozpočtu dosáhnou růstu 14,8 %, oproti celoročnímu cíli růstu o 13,7 %, výdaje pak klesly o 12,8 % při očekávání poklesu o 5,5 %.

Euro se ze svých čtyřletých minim dosažených 7. června na 1,1877 USD/EUR vzpamatovalo o více jak 6 procent k 1,2641 USD/EUR z 9. července, dnes bylo o cent níže až na 1,2550 USD/EUR, nyní obchoduje kolem 1,2575. Výnosy na dluhopisech stále ukazují na obavy ze selhání země. 10leté dluhopisy nesou výnos 764 bps nad německým ekvivalentem se stejnou splatností proti rekordním 973 bps ze 7. května a přibližně trojnásobek průměru 256 bps od kolapsu Lehman Brothers v září 2008.

Řecko naposledy prodalo dluhopisy v dubnu a to 52týdenní za 4,85 %, což bylo o 2,22 % nad výnosem předchozí lednové aukce. Poslední „standardní“ emise 26týdenních poukázek se uskutečnila v lednu na výnosu 1,38 %. Pro srovnání, podle dat španělské centrální banky země vydala v polovině června 12měsíční poukázky za 4,2 mld. EUR na 2,303 %, což bylo o 1,59 % nad předchozí aukcí v květnu.

„Řecko chce poslat investorům vzkaz, že je schopno a že chce si půjčit na finančních trzích,“ uvedl Christoph Rieger z Commerzbank. „Nemám důvod si myslet, že to dopadne špatně, objem je malý a domácí banky jej půjčí,“ dodal s tím, že by „zcela jistě nešli na trh, kdyby si předem neověřili podmínky“. V úspěch této „laboratorní emise“ věří také Peter Chatwell z Credit Agricole. „Nebudou nuceni si půjčit za jakýkoli bláznivý úrok. Jde v podstatě o domácí otázku a sazba by měla být blízko záchranného balíku. Je šance na pootočení negativního sentimentu a překvapení trhu,“ domnívá se Chatwell.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data