Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VIG zvýšila v polovině roku hrubé předepsané pojistné o 8 % a zlepšila výhled na celý rok. Zisk před zdaněním v ČR vzrostl o pětinu

VIG zvýšila v polovině roku hrubé předepsané pojistné o 8 % a zlepšila výhled na celý rok. Zisk před zdaněním v ČR vzrostl o pětinu

19.8.2010 8:50

Rozšířeno (10:00) Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group zveřejnila hospodářské výsledky za první polovinu roku a druhé čtvrtletí. Hrubé předepsané pojistné ve druhém čtvrtletí roku vzrostlo na 2,058 miliardy eur z 1,906 mld. eur před rokem a naplnilo očekávání trhu posazené na úrovni 2,044 mld. eur. Čistý zisk skupiny dosáhl 95,2 milionu eur, což znamená meziroční růst o 12 % a rovněž překonání konsensu trhu na 86 milionech eur. Zisk před zdaněním skupiny vzrostl na 122 mil. eur ze 109 mil. eur, což je meziroční růst o 11,6 %. „V meziročním srovnání stabilně rosteme a to přes útlum na finančních trzích,“ uvedl šéf firmy Günter Geyer.

Za první pololetí hrubé předepsané pojistné skupiny vzrostlo meziročně na 4,589 miliardy eur a mírně překonalo konsensus 4,575 mld. eur. Nad očekávání skončil také čistý zisk skupiny za první polovinu roku výsledkem 196 mil. eur z loňských 180 mil. eur při konsensu posazeném na 187 mil. eur. Zisk skupiny před zdaněním vzrostl meziročně v první polovině roku o 11 % k 255,6 mil. EUR.

Z pohledu jednotlivých segmentů se neúspěšněji vyvíjelo hrubé předepsané pojistné za polovinu roku u životního pojištění, kde vzrostlo o 17,5 % na 2,0 miliardy eur. Z toho růst v CEE dosáhl 16,1 % na 728,4 mil. eur, mimo CEE 18,2 % k 1,3 mld. eur. V segmentu zdravotního pojištění hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 1,3 % k 164,9 mil. eur. U pojistek spojených s nemovitostmi a předepsané pojistné vzrostlo rovněž o 1,3 procenta.

VIG nadále očekává „jednociferný růst předepsaného pojistného v letošním roce“ a plánuje další expanzi v regionu střední a východní Evropy. Pro zisk před zdaněním ale upravil výhled na růst "o více jak deset procent" oproti dosavadním formulacím "o deset a více procent". Konsensus analytiků Reuters očekává meziroční zlepšení ukazatele o 15 %.

V České republice VIG zvýšil hrubé předepsané pojistné o 11,9 % na 869,3 milionu eur. V neživotním segmentu vzrostlo o 2,3 % k 519,3 mil. eur, u životního pojištění růst dosahuje 30,1 % na 350 milionu eur. Zisk před zdaněním z aktivit v ČR meziročně vzrostl o 20,1 % na 67,6 milionu eur.

Příznivých výsledků dosáhla VIG i přes škody z přírodních pohrom jako bouří a záplav. Náklady na pokrytí těchto škod, zejména v Rakousku, Česku, Polsku a Rumunsku, dosáhly 100 milionů eur. Zvýšené náklady však pokryl nárůst příjmů z investic, uvedla skupina. Nicméně z tohoto důvodu se takzvané „combined ratio“ (náklady a škody k pojistnému) v první polovině roku zvýšilo za skupinu na 98,3 %, v samotném druhém čtvrtletí na 99,1 % vůči 94,6 % ve 2Q09.

Akcie VIG od počátku roku vzrostly o 2 procenta a celkový tržní hodnota se pohybuje kolem 4,7 mld. EUR. Tímto výkonem je titul devátý nejúspěšnější v indexu pojišťovacích společností Bloomberg Europe 500 Insurance Index, který celkově od počátku roku ztratil 0,7 %. V úvodu na pražské burze akcie VIG po výsledích za 2Q a 1H10 rostly o 1,43 % k úrovni 923 korun za akcii, po necelé půlhodině obchodování zvýšily růst na 2,1 % k 929 Kč/akcie.

Skupinu VIG v České republice zastupují Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny. VIG již loni získala vedoucí pozici na českém trhu se životním pojištěním a letos se jí to podařilo i v sektoru neživotního pojištění.

VIG je od počátku roku rovněž jedničkou na slovenském pojišťovacím trhu. Zisk před zdaněním se zde za pololetí zvýšil na 12,9 milionu ze 7,7 milionu eur před rokem a předepsané pojistné vzrostlo o 0,6 procenta na 326,3 milionu eur.

VIG působí vedle Rakouska ve většině zemí střední a východní Evropy a menší aktivity má ještě v Německu a Lichtenštejnsku. Skupina dnes ocenila růst aktivit na Ukrajině a označila tuto zemi za svůj desátý základní trh, kde bude usilovat o vůdčí pozici.

Bezprostředně po výsledcích VIG potvrdila nákupní doporučení s cílem 45 EUR (1114 Kč) Citi. "Vidíme VIG jako unikátního hráče v sektoru životního i neživotního pojištění v regionu CEE," uvedla banka.

(Zdroj: VIG, Bloomberg, Citi)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data