Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další hrozba ekonomice USA: Baby boomers

Další hrozba ekonomice USA: Baby boomers

25.8.2010 13:04
Autor: Redakce, Patria Online

Američtí baby boomers, tedy ti, kteří se narodili mezi lety 1946 a 1964, čelí problému, který by v následujících letech mohl tížit celou ekonomiku. Čím déle bude trvat oživení ekonomiky, tím méně peněz budou mít na svůj důchod.

Politici ve Spojených státech se dlouho obávali, že Američané dostatečně nespoří na své stáří. A nyní jsou zasaženi na několika frontách: Mají méně peněz, to, co mají, jim méně vydělává, hodnota jejich domů neroste a vidina delšího odchodu do důchodu rychle potemněla kvůli špatné situaci na trhu práce.

Banky, kupci domů a ti, kteří vydávají dluhopisy, se těší z nízkých sazeb, které mají podpořit oživení. Pro mnohé z těch, kteří v následujících deseti letech dosáhnou 65 let věku, kombinace volatilního akciového trhu a nízkých výnosů dluhopisů obrázek jejich důchodu ještě zhoršuje.

Před recesí mnozí ekonomové předpokládali, že lidé by své problémy spojené s důchodem vyřešili tím, že budou pracovat déle. Alicia Munnell z Center for Retirement Research uvádí, že recese tyto domněnky rychle ukončila. Starší zaměstnanci si obvykle během recese vedou lépe než ti mladší, tentokrát byli ale propouštěním postiženi stejně. A mnozí zaměstnavatelé se domnívají, že jejich rekvalifikace nemá smysl, protože již brzy odejdou do penze.

Mnozí tak budou muset vystačit s méně penězi, což ale není potěšující pro společnosti, které doufají, že jim prodají vše od jídla v restauracích až po auta. A to neplatí jen o těch, kteří jsou těsně před důchodem. Spotřebu budou muset omezit i ti mladší. To je jeden z důvodů, proč Richard Berner, hlavní ekonom pro USA v Morgan Stanley, očekává, že spotřebitelské výdaje budou i poté, co proběhne oživení ekonomiky, dlouhodobě reálně růst jen o 2 – 2,5 % ročně. Přitom během deseti let před recesí růst dosahoval v průměru 3,6 %.

Čtěte také: WSJ: Je třeba strukturálních změn, politici ale nabízejí stále stejná řešení

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • 25.8.2010 14:31

    špatné zvěsti jsou tu zase,už mě z toho bolí hlava,všude kam jen podíváš se,samá jobova to zpráva!!co má na to člověk říci,co už může dělat více,nežli zapálit si svíci no a potom oběsit se.
    JIM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data