Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opravdu jsme z nejhoršího venku?

Opravdu jsme z nejhoršího venku?

30.8.2010 14:09
Autor: Petr Žabža, Patria Online

O právě uplynulém víkendu jsem byl nucen navštívit jeden z pražských hypermarketů nábytkové firmy IKEA. Tahle činnost nepatří mezi mé oblíbené, ale osud tomu chtěl a tak se jelo. Vzhledem k propracovanému modelu rozložení prodejní plochy nelze při pochůzce v zásadě nikdy minout prostory restaurace. Nevím, zda jste viděli, jak vypadá taková restaurace během víkendu – mě osobně připomíná peklo. Rodiny s dětmi v různém stádiu hysterie, páry v „očekávání“ s uštvaným výrazem ve tváři a „singles“, kteří se jenom utvrzují v přesvědčení v tomto stavu setrvat co nejdéle. Svébytnou skupinou jsou důchodci, které jsem v tomto prostředí - až donedávna - registroval jen vyjímečně. Protentokrát mi však nemohlo uniknout, že někteří z nich sedí podezřele blízko stojanů určených pro vrácení táců s talíři (a zbytky jídel), před sebou na tácu majíce pouze „nekonečnou“ skleničku na limonádu či „nekonečný“ hrneček na kávu. A pak mi to došlo – v okamžiku, kdy se ke stojanům přimotal jiný návštěvník restaurace a vracel tác s polovinou porce, kterou jeho ratolesti nedojedly, onen stařeček se od svého stolku zvedl a šel si pro ní. Prostě a jednoduše „dojížděl“.

Co však bylo na celé věci nejbizarnější? Nejednalo se o žádného umolousaného bezdomovce, šlo o úplně normálně vypadajícího stařečka, kterých na jakémkoliv sídlišti potkáte desítky. Nikoho neobtěžoval, nikomu se nevnucoval, nikoho nerušil.

Jistě je pravda, že současná ekonomická situace dopadá relativně nejhůře na ty, kteří se mohou objektivně nejméně bránit. V kontrastu s výše uvedeným však veselé prognózy ekonomů (obvykle těch samých, kteří si recese všimli „už“ v její poslední třetině) vyznívají poněkud naprázdno. Jisté je jenom to, že „nikdo nic neví“ a úspěch respektive potvrzení jakékoliv prognózy může být otázkou štěstí a souhry náhod, stejně jako akademické briliance. Výše uvedené je však nesporným potvrzením názoru, že „něco“ je pořád špatně. Na jedné straně lidé bez mrknutí oka vyhodí polovinu objednané a zaplacené porce jídla, protože jsou syti a mají dost. Na straně druhé jsou lidé, kteří se ponižujícím způsobem plíží mezi regály a pro tu samou polovinu jídla natahují ruku. To není obrázek, který si obvykle spojujeme s relativně vyspělou a civilizovanou zemí střední Evropy.

Marně přemýšlím, jak by se asi tvářila většina z těch vystresovaných zákazníků, kdyby v „tom druhém“ poznala svého rodiče…


Hezký týden přeji,


Váš názor
 •  
  1.9.2010 18:22

  "ČNB: Podíl nesplácených úvěrů v červenci stoupl na 6,11 % z 5,2 % ke konci roku 2009" což vysvětluje to, co popisujete! ;-)
  delcop
 • co je na te restauraci
  31.8.2010 15:29

  nejzajimavejsi je to, ze vytvari 30% zisku IKEA
  swen
 •  
  31.8.2010 15:25

  Děkuji za pregnantní popis IKEA, naprosto se s ním stotožňuji:) S dojížďáky jsem se tedy zatím také nesetkal, ale nedivil bych se. Navíc znám lidi pro které je podobný způsob sportem a i kdyby na to jídlo měli, tak by jim koupené nechutnalo - něco jako knoflíkáři :). Co mě ale vždycky zaráží a nenacházím proto vysvětlení je, proč je tolik lidí (jistě inteligentních, když mladých a "bohatých") je ochotno postavit se do té fronty na ne příliš dobré jídlo, které není ani tak levné ani rychlé. Okamžitým hladem to snad být nemůže, já ho tedy nikdy neměl. Vysvětlení osobní zkušeností, kdy tam stojím, protože tam chce manželka mi přijde dost nevědecké. Jí k tomu také něco přiměje - co, to ona neví:). Nechcete to také rozebrat? :)
  valuer
  •  
   1.9.2010 16:54

   Malá technická: Jak víte, že to jídlo není příliš dobré?
   Kalka.
   •  
    1.9.2010 17:50

    čistě subjektivně mi prostě moc nechutná :)
    valuer
 •  
  31.8.2010 9:34

  Já jsem si tam teda něčeho podobného nevšiml. Zato si všímám něčeho jiného. Zarputilého půjčování peněz na život "střední třídy", tedy značkového oblečení, auta, dovolené atd. Dále na následné půjčování dalších peněz na krytí té předešlé půjčky a roztáčení další dluhové spirály. Je otázka, zda kvůli tomu právě mnozí důchodci nedojíždějí v nákupních centrech, protože jejich synové, dcery, vnoučata přece potřebují to a tamto. Jestli se ovšem nepletu, mělo by to být přesně naopak a děti by měly vracet to, co do nich rodiče z láskou investovaly, nebo alespoň nesrážet vlastní rodiče do bídy. Jediná spravedlnost přijde až ve chvíli, když se takoví lidé sami ocitnou v důchodu a budou mít podobně vychované děti. Promiňte mi ty odsudky, ale mám ve svém okolí tolik případů, že se mi z toho dělá nevolno.
  DeGuise
 •  
  30.8.2010 16:40

  Hm, mne zas zaujal například dříve nevídaný vysoký počet dobře vypadajících mužských v produktivním věku sedících za pokladnami supermarketů... Zatímco však příklad pany Žabži může svědčit o vynalézavosti a životaschopnosti důchodců, kterým holt nebylo dáno, tak tohle mne velkým optimismem nenaplňuje. A zřejmě bude ještě hůř. Možná nebudeme ani muset moc přemýšlet, jak by se tvářili zákazníci, kteří by za pokladnou spatřili svého bývalého kolegu...
  Kalka.
 •  
  30.8.2010 14:47

  ´Byť mnohé ucho,k tomu co díte,bude hluché,tak mnohé,u sta hromů,oko nezbude suché. Však platí,že svůj k svému,tak nelidsky svět měří a sytý hladovému obvykle neuvěří!!!I přesto dík za článek,jenž vymyká se zvyku a spustil čerstvý vánek v síni analytiků.
  JIM
  • I kdepak
   30.8.2010 15:18

   Pan Žabža do kohorty analytiků nepatří:)Tam patří jen lháři a odírači z kůže.Nejlépe na páku 100 ku 1:)
   Petr
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba