Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opravdu jsme z nejhoršího venku?

Opravdu jsme z nejhoršího venku?

30.8.2010 14:09
Autor: Petr Žabža, Patria Online

O právě uplynulém víkendu jsem byl nucen navštívit jeden z pražských hypermarketů nábytkové firmy IKEA. Tahle činnost nepatří mezi mé oblíbené, ale osud tomu chtěl a tak se jelo. Vzhledem k propracovanému modelu rozložení prodejní plochy nelze při pochůzce v zásadě nikdy minout prostory restaurace. Nevím, zda jste viděli, jak vypadá taková restaurace během víkendu – mě osobně připomíná peklo. Rodiny s dětmi v různém stádiu hysterie, páry v „očekávání“ s uštvaným výrazem ve tváři a „singles“, kteří se jenom utvrzují v přesvědčení v tomto stavu setrvat co nejdéle. Svébytnou skupinou jsou důchodci, které jsem v tomto prostředí - až donedávna - registroval jen vyjímečně. Protentokrát mi však nemohlo uniknout, že někteří z nich sedí podezřele blízko stojanů určených pro vrácení táců s talíři (a zbytky jídel), před sebou na tácu majíce pouze „nekonečnou“ skleničku na limonádu či „nekonečný“ hrneček na kávu. A pak mi to došlo – v okamžiku, kdy se ke stojanům přimotal jiný návštěvník restaurace a vracel tác s polovinou porce, kterou jeho ratolesti nedojedly, onen stařeček se od svého stolku zvedl a šel si pro ní. Prostě a jednoduše „dojížděl“.

Co však bylo na celé věci nejbizarnější? Nejednalo se o žádného umolousaného bezdomovce, šlo o úplně normálně vypadajícího stařečka, kterých na jakémkoliv sídlišti potkáte desítky. Nikoho neobtěžoval, nikomu se nevnucoval, nikoho nerušil.

Jistě je pravda, že současná ekonomická situace dopadá relativně nejhůře na ty, kteří se mohou objektivně nejméně bránit. V kontrastu s výše uvedeným však veselé prognózy ekonomů (obvykle těch samých, kteří si recese všimli „už“ v její poslední třetině) vyznívají poněkud naprázdno. Jisté je jenom to, že „nikdo nic neví“ a úspěch respektive potvrzení jakékoliv prognózy může být otázkou štěstí a souhry náhod, stejně jako akademické briliance. Výše uvedené je však nesporným potvrzením názoru, že „něco“ je pořád špatně. Na jedné straně lidé bez mrknutí oka vyhodí polovinu objednané a zaplacené porce jídla, protože jsou syti a mají dost. Na straně druhé jsou lidé, kteří se ponižujícím způsobem plíží mezi regály a pro tu samou polovinu jídla natahují ruku. To není obrázek, který si obvykle spojujeme s relativně vyspělou a civilizovanou zemí střední Evropy.

Marně přemýšlím, jak by se asi tvářila většina z těch vystresovaných zákazníků, kdyby v „tom druhém“ poznala svého rodiče…


Hezký týden přeji,


Váš názor
 •  
  1.9.2010 18:22

  "ČNB: Podíl nesplácených úvěrů v červenci stoupl na 6,11 % z 5,2 % ke konci roku 2009" což vysvětluje to, co popisujete! ;-)
  delcop
 • co je na te restauraci
  31.8.2010 15:29

  nejzajimavejsi je to, ze vytvari 30% zisku IKEA
  swen
 •  
  31.8.2010 15:25

  Děkuji za pregnantní popis IKEA, naprosto se s ním stotožňuji:) S dojížďáky jsem se tedy zatím také nesetkal, ale nedivil bych se. Navíc znám lidi pro které je podobný způsob sportem a i kdyby na to jídlo měli, tak by jim koupené nechutnalo - něco jako knoflíkáři :). Co mě ale vždycky zaráží a nenacházím proto vysvětlení je, proč je tolik lidí (jistě inteligentních, když mladých a "bohatých") je ochotno postavit se do té fronty na ne příliš dobré jídlo, které není ani tak levné ani rychlé. Okamžitým hladem to snad být nemůže, já ho tedy nikdy neměl. Vysvětlení osobní zkušeností, kdy tam stojím, protože tam chce manželka mi přijde dost nevědecké. Jí k tomu také něco přiměje - co, to ona neví:). Nechcete to také rozebrat? :)
  valuer
  •  
   1.9.2010 16:54

   Malá technická: Jak víte, že to jídlo není příliš dobré?
   Kalka.
   •  
    1.9.2010 17:50

    čistě subjektivně mi prostě moc nechutná :)
    valuer
 •  
  31.8.2010 9:34

  Já jsem si tam teda něčeho podobného nevšiml. Zato si všímám něčeho jiného. Zarputilého půjčování peněz na život "střední třídy", tedy značkového oblečení, auta, dovolené atd. Dále na následné půjčování dalších peněz na krytí té předešlé půjčky a roztáčení další dluhové spirály. Je otázka, zda kvůli tomu právě mnozí důchodci nedojíždějí v nákupních centrech, protože jejich synové, dcery, vnoučata přece potřebují to a tamto. Jestli se ovšem nepletu, mělo by to být přesně naopak a děti by měly vracet to, co do nich rodiče z láskou investovaly, nebo alespoň nesrážet vlastní rodiče do bídy. Jediná spravedlnost přijde až ve chvíli, když se takoví lidé sami ocitnou v důchodu a budou mít podobně vychované děti. Promiňte mi ty odsudky, ale mám ve svém okolí tolik případů, že se mi z toho dělá nevolno.
  DeGuise
 •  
  30.8.2010 16:40

  Hm, mne zas zaujal například dříve nevídaný vysoký počet dobře vypadajících mužských v produktivním věku sedících za pokladnami supermarketů... Zatímco však příklad pany Žabži může svědčit o vynalézavosti a životaschopnosti důchodců, kterým holt nebylo dáno, tak tohle mne velkým optimismem nenaplňuje. A zřejmě bude ještě hůř. Možná nebudeme ani muset moc přemýšlet, jak by se tvářili zákazníci, kteří by za pokladnou spatřili svého bývalého kolegu...
  Kalka.
 •  
  30.8.2010 14:47

  ´Byť mnohé ucho,k tomu co díte,bude hluché,tak mnohé,u sta hromů,oko nezbude suché. Však platí,že svůj k svému,tak nelidsky svět měří a sytý hladovému obvykle neuvěří!!!I přesto dík za článek,jenž vymyká se zvyku a spustil čerstvý vánek v síni analytiků.
  JIM
  • I kdepak
   30.8.2010 15:18

   Pan Žabža do kohorty analytiků nepatří:)Tam patří jen lháři a odírači z kůže.Nejlépe na páku 100 ku 1:)
   ?
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university