Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec zlatého věku P/E?

Konec zlatého věku P/E?

30.8.2010 17:53

V minulosti jeden z nejsledovanějších poměrových ukazatelů hodnotících relativní ocenění akcií zvaný anglicky „P/E ratio“, který porovnává cenu titulu vůči zisku na jednu akcii (viz vysvětlivka níže) aktuálně ztrácí na číselné hodnotě i významu. Hřebíky do rakve této dosavadní střelky mnohých investičních kompasů jsou obavy ohledně možného návratu recese, které válcují akcie navzdory predikovaným ziskům.

P/E ratio se stalo vyhledávaným rádcem investorů již ve 30 letech, kdy se jeho průkopníkem stali Benjamin Graham a David Dodd, kteří se při výběru investičních cílů zaměřovali na hodnotu firem vzešlou ze zisku z jejich podnikání s tím, že čím většímu růstu zisku se společnost těší, tím bývá větší i cena jejích akcií, a P/E tak bývá vyšší, než u firem vykazujících slabší trendy v ziskovosti.

Tato jednoduchá poučka však poslední dobou neplatí, a investoři tak na zmiňovaný poměrový ukazatel přestávají hledět. Zatímco americká výsledková sezóna přinesla ve druhém kvartále poměrně přesvědčivě lepší údaje o hospodaření (o 10 procent nad konsensem), akciové trhy za srpen poklesly o dalších 5 procent.

V průběhu celého letošního roku se již průměrná výše ukazatele P/E propadla o 36 % a utržila tak největší ztráty od roku 2003. Dnes se podle informací deníku Wall Street Journal průměrné americké P/E ratio pohybuje okolo 14,9, zatímco loni v září to bylo 23,1 - když bereme v úvahu zisk na akcii (EPS) za poslední rok. Při použití očekávaných zisků pro následujících 12 měsíců je kleslo P/E o více než 15 procent z květnových 14,5 na současných 12,2.

Důvodem teorií těžko opodstatnitelného vývoje mohou podle analytiků být dříve nevídané a často protichůdné výkyvy, které na současném nerozhodném trhu působí jednotlivé makroekonomické zprávy. “Trh nás překvapoval nenadálými pohyby vpřed a vzad,“ uvedl Mike Ryan, šéf správy majetku (přes 641 mld. USD) americké divize UBS Financial Services. Lidé si podle něho v současnosti zvykli brát každá dílčí data jako podpůrný či vyvracující argument svého aktuálního úhlu pohledu a trh tomu odpovídá.

Ekonomickou nejistotu považuje za strůjce úpadku fungování ukazatele P/E také hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich: "Trhy se bojí, a to nejen ekonomického zpomalení, ale i horších scénářů. Chtějí zřejmé vyhlídky, než se rozhodnou, co udělat se svými penězi.“

(Zdroj: Wall Street Journal, Bloomberg)


Price / Earnings Ratio představuje poměr tržní ceny akcie k čistému zisku na akcii (EPS). Jde o důležitý poměrový ukazatel, který slouží k ohodnocení jednotlivých akciových titulů. Čím je ukazatel P/E vyšší, tím je daná akcie vzhledem k zisku (současnému nebo očekávanému) dražší a naopak. Pro akcie tradiční ekonomiky se jako rozumná výše P/E jeví kolem 20, akcie nové ekonomiky se nezřídka obchodují s P/E kolem 70. V době spekulativní bubliny v březnu 2000 ukazatel P/E u některých internetových titulů dosahoval hodnoty 1000.

(Zdroj: V. Beneš a spol.: Bankovní a finanční slovník)


Váš názor
  • 31.8.2010 9:17

    Čo je to za nezmysel porovnávať tohtoročné P/E s minuloročným kedy ceny akcií padli na minimá a celé trhy sa zbláznili? Potom je jasné že P/E bolo obrovské a teraz sa vracia do normálu. Nič to ale nemení na tom že ho ľudia sledujú - to skôr predtým ho nesledovali a splašili sa pri akejkoľvek negatívnej správe.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data