Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký humor

Americký humor

01.09.2010 10:35

Nemám na mysli Forresta Gumpa ani invazi do Iráku, jde mi o jiný legrační americký příběh, který napsal sám život. Dal by se nazvat „Osudy drobného amerického investora od pádu železné opony až po dnešek.“

Příběh začíná v devadesátých letech minulého století, kdy konec studené války otevřel cestu globalizaci. Americké firmy, nejlépe připravené na tuto alternativu, plně těžily z bouřlivého vývoje. Pozitivní výsledky a optimistická nálada na trzích vyústily v silnou rally na akciových trzích. V plném proudu byla též internetová revoluce, která vyvolala dotcomovou mánii na přelomu let 2000-2001. Z drobných amerických investorů se stali daytradeři napojení online na své brokery a jejich každodenní existence spočívala v nákupu obskurního startupu na radu svého makléře a jeho následném prodeji s dvouciferným procentním ziskem. Tento sen skončil krutým probuzením, během něhož ztratily tisíce naivních investorů miliardy dolarů a z akciového seznamu zmizely firmy jako Enron a Worldcom. Teorie, že nejlepší investiční strategií je „buy and hold equity forever“, se ukázala jako mylná.

Drobný investor je však houževnatý a záhy se vzpamatoval. Středem jeho zájmu se stal dům. Dům je místo, kde žijeme, vychováváme děti, prožíváme krásné chvíle. V americkém pojetí to však byla odjakživa, kromě místa pro grilování, taktéž forma investice. Navíc investice, jejíž hodnota stabilně a bez korekcí rostla celou řadu let. Netrvalo dlouho a do nemovitostního trhu začaly proudit úspory zhrzených akciových investorů. Narodil se nový sen, sen spočívající v trvale rostoucích cenách přiživovaný reflační rétorikou centrální banky. Po několika šťastných letech plných pozitivních očekávání přišel rok 2008 naplněný zklamáním. Ceny nemovitostí spadly a k těmto již tak monstrózním ztrátám se přidružily, podobně jako před osmi lety, ztráty z padajících cen akcií. Investoři, kteří jim zůstali věrni, přišli o miliardy dolarů. Tentokrát se seznam obchodovaných titulů zúžil o firmy jako Bear Stearns a Lehman Brothers.

Drobný investor je však stále houževnatý a ze ztrát se snaží vzpamatovat. Po krátkém románku s komoditními ETF, kdy zjistil, že vlastnit komoditu je sice bezpečné, ale díky contangu to není zadarmo, se vrhnul na státní a jiné bonitní dluhopisy. Vytlačil jejich cenu do závratných výšin a někteří sýčkové tvrdí, že se katastrofická situace bude opakovat do třetice všeho dobrého. Dovolím si trošku nesouhlasit. Na rozdíl od akcií a nemovitostí, dluhopisy oplývají jistou iluzorní vlastností a tou je garance splatnosti jistiny a předem daný výnos. Tyto dva opěrné body budou dozajista bránit jakémukoliv panickému výprodeji a každý korekční pohyb bude vnímán jako příležitost k nákupu.

Čím nižší budou výnosy dluhopisů, tím přitažlivější se však začne zdát jiný investiční instrument, totiž zlato. V budoucnu nás pravděpodobně čeká finální rally na zlatě, během níž se svých masivních pozic zbaví jejich současní vlastníci, vybrané hedžové fondy. Toto rally bude podle mého názoru tečkou za poslední vlnou vyvolanou houževnatým drobným investorem. Ten skončí v draze koupeném domě, s paklíkem státních dluhopisů nesoucích nula procent a cihličkou předraženého žlutého kovu pod pomyslným polštářem. Říkám si, jestli není za této situace lepší, když už jste přežili Enron i Lehman Brothers, zůstat přes všechna negativní očekávání věrni starým dobrým akciím.


Váš názor
 •  
  02.09.2010 10:25

  Velmi dobrý článek, který ovšem zkazila poslední věta. Chápu, že vaším hlavním prodejním artiklem jsou akcie, ale takhle hodit do placu nějakou myšlenku na závěr, když k ní v článku není žádný podklad.... jako důvod nepovažuji to, že odmítnete alternativní investice... například pokud bude zlato i nadále růst, je současný růst cen akcií velmi nepravděpodobný... stačí se podívat na korelaci od začátku krize.... navíc opomíjíte skutečnost, že ty současné pohyby na trhu jsou výsledkem nějaké politiky - FED nafukuje pomocí QE ceny finančních aktiv včetně akcií a zlata a záleží především na jeho politice (která se jen stěží dá dlouhodobě odhadnout), který investor nakonec vydělá - jestli teda nějaký. Nejlepším závěrem tohoto odlehčeného článku by byla rada vybrat peníze z investic a začít si je užívat, dokud ještě mají cenu.... to by ovšem nesedělo s vaší firemní politikou ;-) Těším se na Váš další článek s názvem: Důvody k dalším růstům akcií
  • Důvody
   02.09.2010 14:12

   No přinejmenším ten, že neinvestovány leží stranou bilióny (americky trillions ;-) tolarů - nejmíň tři. A fakt, že alespoň v létě tvořil na NYSE víc než 2/3 obchodů HFT...;-)
   Kalka.
 • buy and hold
  01.09.2010 17:01

  DotCom bublina že vyvrátila teorii, že nejlepší investiční strategií je „buy and hold equity forever“..? Nebylo to spíš naopak? Neukázalo se, že kdo držel Coca-Colu před bublinou, během ní i po ní, na tom byl nakonec nejlépe? Neukázalo se naopak, že nejhorší strategií je právě zběsilý trading novinek?
  Fingor
 • Český styl je nepochybně lepší
  01.09.2010 13:55

  a sice co nejrychleji všechno prochlastat a pak se není o co bát.
  Dan
 • Pěkně napsáno
  01.09.2010 12:40

  Bublina oblagací je před puknutím, bublina zlata před startem. Pokud se nemýlím, tak to byl Marc Faber, kdo nazval budoucí bublinu ve zlatě "bublinou všech bublin".
  Jan Dvořák
 • pane Vaškoviči,
  01.09.2010 11:38

  trefné a výstižné. Jen vám toto zrcadlo těžko odpustí ti, co se právě honí za paklíkem akcií :-)
  H.B.
  • Re: pane Vaškoviči,
   01.09.2010 12:48

   proc by meli neco odpoustet? z clanku vyplyva, ze akcie jsou naopak spravna volba (narozdil od nemovitosti, statnich dluhopisu a zlata)
   petr666
 • Dluhopisovo-zlatý závěr má svou logiku
  01.09.2010 11:36

  Povedený článek, pane Vaškovici. Úvaha ohledně cen dluhopisů a zlata má svojí hlubokou logiku. Navíc je článek svěží ... a moc mě pobavil. :-) Díky.
  Metaforos
 • nebyl bych tak skeptický
  01.09.2010 11:23

  a už vůbec bych se nevysmíval trhu a drobným americkým investorům :)
  Bo
 •  
  01.09.2010 10:52

  Lidé milují iluzi snadného zbohatnutí. Funguje to tak již od doby, kdy se v dřevěných vozech táhli z východu USA na západ ve snaze "posbírat" zlato, které se tam "válí všude kolem". Princip je pořád stejný, jenom forma se mění-akcie, dluhopisy, domy, drahé kovy, komodity........to všechno jsou jen reflexe toho samého tématu. Až lidem někdo řekne, že nejlepší investicí jsou želatinoví medvídci, půjdou je koupit po tunách...
  LongFrog
 •  
  01.09.2010 10:43

  na: "Paměti pobitevního generála"
  • Ještě štěstí že do Iráku šli...jinak nevím jak by to dopadlo s Evroupu..
   01.09.2010 10:51

   ....pane Vaškovič...jste Švejk...
   Petr
   • Re: Ještě štěstí že do Iráku šli...jinak nevím jak by to dopadlo s Evroupu..
    01.09.2010 10:58

    Zdůvodni svoje tvrzení. Dle mého názoru ZHN nenašli, Al-kaida se v Iráku objevila až po invazi, celkem prosperující arabský stát je v rozvalinách.
    starik
    •  
     01.09.2010 11:02

     To je vtip, že? Moc se ti nepovedl.
     Azazel
  • Navrhnul bych změnu názvu článku
   01.09.2010 10:44

   na: "Paměti pobitevního generála"
   Azazel
   • Azazel
    01.09.2010 12:32

    Co se Ti konkrétně nezdá na článku pana Vaškoviče???
    Velkamedvědice
    • Re: Azazel
     01.09.2010 13:26

     Nic. Jen má nerva no :)
     ricmund
     • Jenže ona je to všechno pravda
      01.09.2010 14:43

      Kdybychom všichni v dobách "nového normálu" investovali podle starých a staletími osvědčených pravidel (buy and hold nebo lépe ještě k tomu pravidelné investování) tak bychom neprodělali tolik, nebo bychom dokonce možná něco málo vydělali ;-)
      xzajic
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Deere & Co (10/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC