Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Basel III: Německo a USA se o víkendu „poperou“ o dobu zavedení a požadavek na kapitál. Deutsche Bank ohlásila emisi akcií za 9 miliard eur

Basel III: Německo a USA se o víkendu „poperou“ o dobu zavedení a požadavek na kapitál. Deutsche Bank ohlásila emisi akcií za 9 miliard eur

10.9.2010 17:48

Víkendové setkání Basilejského výboru pro bankovní dohled bude bojem nejen mezi americkými a německými regulátory ohledně délky zavádění nových kapitálových požadavků na banky vyplývajících z chystaných pravidel Basel III. Nasvědčují tomu dosavadní poměrně volné formulace k implementaci během pěti až deseti let po roce 2013 i skladby kapitálového požadavku Tier 1 ze 6 % základních, 3 % rezervního polštáře pro „špatné časy“ (potud návrh výboru) a další 3 % možných na nařízení regulátora v časech konjunktury. Čím delší čas bude poskytnut v rámci přechodného období adaptace na nová pravidla (od nynějška 7 až 12 let), tím menší požadavky na navyšování kapitálu bank budou kladeny. Čím nižší bude výsledný požadavek na úroveň Tier 1, tím platí totéž. Zatímco USA budou prosazovat od roku 2013 co nejkratší (tedy 5letou) lhůtu pro zavedení, Německo bude naopak požadovat dlouhý, 10letý konec přechodného pásma. Jsou to přitom nyní americké banky, které podle šéfa ECB Tricheta a šéfa Bundesbank Webera v kapitálové vybavenosti zaostávají a mají problém i s úrovní stávající Basel. „Jen tři z 18 amerických bank klesnou na úrovni Tier 1 s novými pravidly pod 7% úroveň, uvádí „v odpovědi“ zářijová zpráva Morgan Stanley s tím, že situace evropských bank je horší. Jednou z těch tří je ovšem největší americká banka Bank of America. JPMorgan zase uvedla, že naplnění pravidel by pro ni znamenalo pokles Tier 1 ukazatele o plná 2 procenta, zejména kvůli omezení spektra, které lze do Tier 1 napříště zahrnout.

Zdroje z jednání předpokládají, že Německo by o víkendu mohlo prohlasovat snížení požadavku na Tier 1 či jádrový Tier 1 o 50 bazických bodů, celkově by však finální návrh k postoupení na G20 měl zůstat blízko ohlášených parametrů. Nově bude po bankách požadována úroveň jádrového kapitálového ukazatele na 5 % plus polštář 2,5 %. Zde se očekává prosazení Německem na finálních 4,5 %, naopak uspět by Německo nemělo podle zdrojů z příprav jednání s požadavkem na co nejdelší přechodné období implementace. Podle nových basilejských pravidel by pokles kapitálové vybavenosti banky pod limit jádra plus polštáře, tedy 7,5 % (5+2,5), případně 7 % (4,5+2,5) znamenal, že banka do jeho opětovného dosažení nebude moci vyplácet dividendy či realizovat zpětné odkupy akcií. „To dopadne na ceny akcií v sektoru,“ uvádějí zdroje z jednání, zvláště, pokud by stav přetrvával několik let. Dodatečný 3% polštář, aplikovatelný v dobách vysokého úvěrového růstu regulátory, by tento víkend neměl být prohlasován. Stávající úroveň basilejských požadavků je stanovena na 4 % Tier 1, z čehož polovina musejí být běžné akcie. Žádný dodatečný polštář stanoven není.

Banky již začínají oznamovat plány na navýšení kapitálu skrze akciové emise či umístění dluhopisů.

Rozruch způsobila po dřívější zprávě německé asociace bank, že tamní sektor bude potřebovat pro adaptaci na nová pravidla navýšit kapitál o 105 miliard eur, dnes Deutsche Bank s prohlášením, že plánuje umístit akciovou emisi v rozsahu osmi až devíti miliard eur. To znamená navýšení její celkové tržní kapitalizace až o 30 procent proti současným 30 miliardám eur. Banka emisi zdůvodňuje potřebou adaptace sebe sama na očekávaný Basel III, avšak také posílením podílu a vynuceným navýšením kapitálu v německé Postbank, kde nyní ovládá 29,9 % firmy. Zatímco samotná Deutsche Bank v zátěžových testech vykázala běžné Tier 1 na úrovni 11,3 %, Postbank skončila mezi německými bankami „na chvostu“. Podle zdrojů z německých bankovních kruhů má banka emisi oznámit v pondělí či úterý. Akcie banky v reakci ztrácejí kolem 5 procent.

Oživují také dluhopisové emise ve finančním sektoru, které v tomto týdnu dosáhly 18 miliard eur v čele s BNP Paribas a Unicredit proti 5 miliardám eur ve všech nefinančních sektorech, kde vedl s 500 miliony eur ropný koncern Total SA. Evropským bankám podle propočtů Barclays dochází letos do splatnosti 240 miliard eur dluhu, v příštím roce pak 765 miliard eur dluhu.

Neočekává se, že schůzka basilejského výboru tento víkend vyřeší návrh pravidel Basel III kompletně. Další jednání je plánováno na 21. až 22. září, následující na říjen. Až pak má být finální návrh pravidel postoupen na listopadovou schůzku lídrů G20. Ti si návrh nových pravidel vyžádali v reakci na finanční krizi. Ďábel ale, jak připomíná analytik FBR Capital Paul Miller tkví v detailech. Bitva se strhne o ještě v červenci prosazovaný 3% poměr kapitálu k aktivům, který měl být aplikován do roku 2018, kolem revidované kalkulace rizikově vážených aktiv či německých tichých vkladatelů.

(Zdroj: Bloomberg, BCBS, ECB, FT, WSJ, CNBC)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Schváleno
    12.9.2010 21:06

    Citi a Bank of America hrozí, že nebudou moci vyplácet pár let dividendy
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře
3.12.2016
23:50Italové rozhodují o ústavních změnách
11:00Víkendář - Castro je po smrti!
2.12.2016
22:01Americké trhy zaznamenaly první týdenní ztrátu za poslední 4 obchodní týdny
17:07APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s. - Zveřejňuje vnitřní informaci, která se týká rozhodnutí o snížení vlastního kapitálu
17:00Praha close - Praha si před víkendem zopakovala růst, za celý týden ztrácí
16:58Dolaru se na závěr týdne nedaří, data byla slabší a výnosy klesají  
16:55Týden technicky - Dolar ustoupil ze svých maxim, stejně jako SPX500. Ropa lámala rekordy, zlatu se nadále nedařilo
16:38Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici  
16:30Šest investičních témat pro rok 2017
16:00F. Kronus: Ropa po OPECu, Nike a Facebook (Video)
15:46APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.- Zveřejňuje opravenou pololetní zprávu k 30.6.2016
15:30Dohoda OPECu může dostat trh do deficitu, cena ropy prudce vzrostla  
14:46Americký trh práce - slabší listopad Fed neodradí  
13:32Jednoduché vysvětlení deziluze z EU
13:09TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady
12:00Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany
11:47ISTROKAPITAL CZ a.s. - Informace o výplatě jmenovité hodnoty a výnosů z dluhopisů
11:30Německo se už připravuje na obchodní válku s USA
11:08Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny
10:30Project Syndicate: Demonetizace - co dělat a co ne

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data