Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Basel III: Německo a USA se o víkendu „poperou“ o dobu zavedení a požadavek na kapitál. Deutsche Bank ohlásila emisi akcií za 9 miliard eur

Basel III: Německo a USA se o víkendu „poperou“ o dobu zavedení a požadavek na kapitál. Deutsche Bank ohlásila emisi akcií za 9 miliard eur

10.9.2010 17:48
Autor: Josef Němeček, Patria Online

Víkendové setkání Basilejského výboru pro bankovní dohled bude bojem nejen mezi americkými a německými regulátory ohledně délky zavádění nových kapitálových požadavků na banky vyplývajících z chystaných pravidel Basel III. Nasvědčují tomu dosavadní poměrně volné formulace k implementaci během pěti až deseti let po roce 2013 i skladby kapitálového požadavku Tier 1 ze 6 % základních, 3 % rezervního polštáře pro „špatné časy“ (potud návrh výboru) a další 3 % možných na nařízení regulátora v časech konjunktury. Čím delší čas bude poskytnut v rámci přechodného období adaptace na nová pravidla (od nynějška 7 až 12 let), tím menší požadavky na navyšování kapitálu bank budou kladeny. Čím nižší bude výsledný požadavek na úroveň Tier 1, tím platí totéž. Zatímco USA budou prosazovat od roku 2013 co nejkratší (tedy 5letou) lhůtu pro zavedení, Německo bude naopak požadovat dlouhý, 10letý konec přechodného pásma. Jsou to přitom nyní americké banky, které podle šéfa ECB Tricheta a šéfa Bundesbank Webera v kapitálové vybavenosti zaostávají a mají problém i s úrovní stávající Basel. „Jen tři z 18 amerických bank klesnou na úrovni Tier 1 s novými pravidly pod 7% úroveň, uvádí „v odpovědi“ zářijová zpráva Morgan Stanley s tím, že situace evropských bank je horší. Jednou z těch tří je ovšem největší americká banka Bank of America. JPMorgan zase uvedla, že naplnění pravidel by pro ni znamenalo pokles Tier 1 ukazatele o plná 2 procenta, zejména kvůli omezení spektra, které lze do Tier 1 napříště zahrnout.

Zdroje z jednání předpokládají, že Německo by o víkendu mohlo prohlasovat snížení požadavku na Tier 1 či jádrový Tier 1 o 50 bazických bodů, celkově by však finální návrh k postoupení na G20 měl zůstat blízko ohlášených parametrů. Nově bude po bankách požadována úroveň jádrového kapitálového ukazatele na 5 % plus polštář 2,5 %. Zde se očekává prosazení Německem na finálních 4,5 %, naopak uspět by Německo nemělo podle zdrojů z příprav jednání s požadavkem na co nejdelší přechodné období implementace. Podle nových basilejských pravidel by pokles kapitálové vybavenosti banky pod limit jádra plus polštáře, tedy 7,5 % (5+2,5), případně 7 % (4,5+2,5) znamenal, že banka do jeho opětovného dosažení nebude moci vyplácet dividendy či realizovat zpětné odkupy akcií. „To dopadne na ceny akcií v sektoru,“ uvádějí zdroje z jednání, zvláště, pokud by stav přetrvával několik let. Dodatečný 3% polštář, aplikovatelný v dobách vysokého úvěrového růstu regulátory, by tento víkend neměl být prohlasován. Stávající úroveň basilejských požadavků je stanovena na 4 % Tier 1, z čehož polovina musejí být běžné akcie. Žádný dodatečný polštář stanoven není.

Banky již začínají oznamovat plány na navýšení kapitálu skrze akciové emise či umístění dluhopisů.

Rozruch způsobila po dřívější zprávě německé asociace bank, že tamní sektor bude potřebovat pro adaptaci na nová pravidla navýšit kapitál o 105 miliard eur, dnes Deutsche Bank s prohlášením, že plánuje umístit akciovou emisi v rozsahu osmi až devíti miliard eur. To znamená navýšení její celkové tržní kapitalizace až o 30 procent proti současným 30 miliardám eur. Banka emisi zdůvodňuje potřebou adaptace sebe sama na očekávaný Basel III, avšak také posílením podílu a vynuceným navýšením kapitálu v německé Postbank, kde nyní ovládá 29,9 % firmy. Zatímco samotná Deutsche Bank v zátěžových testech vykázala běžné Tier 1 na úrovni 11,3 %, Postbank skončila mezi německými bankami „na chvostu“. Podle zdrojů z německých bankovních kruhů má banka emisi oznámit v pondělí či úterý. Akcie banky v reakci ztrácejí kolem 5 procent.

Oživují také dluhopisové emise ve finančním sektoru, které v tomto týdnu dosáhly 18 miliard eur v čele s BNP Paribas a Unicredit proti 5 miliardám eur ve všech nefinančních sektorech, kde vedl s 500 miliony eur ropný koncern Total SA. Evropským bankám podle propočtů Barclays dochází letos do splatnosti 240 miliard eur dluhu, v příštím roce pak 765 miliard eur dluhu.

Neočekává se, že schůzka basilejského výboru tento víkend vyřeší návrh pravidel Basel III kompletně. Další jednání je plánováno na 21. až 22. září, následující na říjen. Až pak má být finální návrh pravidel postoupen na listopadovou schůzku lídrů G20. Ti si návrh nových pravidel vyžádali v reakci na finanční krizi. Ďábel ale, jak připomíná analytik FBR Capital Paul Miller tkví v detailech. Bitva se strhne o ještě v červenci prosazovaný 3% poměr kapitálu k aktivům, který měl být aplikován do roku 2018, kolem revidované kalkulace rizikově vážených aktiv či německých tichých vkladatelů.

(Zdroj: Bloomberg, BCBS, ECB, FT, WSJ, CNBC)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Schváleno
    12.9.2010 21:06

    Citi a Bank of America hrozí, že nebudou moci vyplácet pár let dividendy
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře
30.3.2017
13:13ČNB ponechává sazby i kurzový závazek. Kdy to bude jinak?
12:22Dražší list papíru. Nová značka H&M má posílit evropské prodeje
12:19Existuje alternativa k americkým akciím?
11:52Daří se ropným titulům, Evropa hledá směr
11:32Investoři se s General Motors perou o hotovost firmy
10:37APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.: Zveřejňuje informaci o konání Valné Hromady dne 28.4.2017
10:24Dolar přehrává euro díky zprávám o měnové politice. Koruna má pro dnešek jasné téma  
9:43Technická analýza: Dolar díky jestřábímu Fedu je zpět u hodnoty 1,0750 EURUSD
9:17Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
8:59ČEZ, a.s.: CEZ MH B.V. dokončila blokový prodej akcií MOL Hungarian Oil and Gas Plc
8:56Pražskou burzu dnes rozhýbe ČEZ a jeho prodej akcií MOL  
8:44Britský odchod z EU srazil asijské akcie  
8:41ČEZ využívá vysoké ceny akcií MOL a prodává je. Čeká přínos do zisku 3,4 miliardy korun
6:44Nedůvěra k neznámým a vrchol chytrých telefonů v roce 2018
29.3.2017
22:01Wall Street zakončila nerozhodně, dařilo se ropným titulům
18:45BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
17:53ČEZ - Vnitřní informace: CEZ MH B.V. zahajuje nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů a oznamuje prodej akcií
17:12Pražská burza lehce v červeném. ČEZ nabízí zpětný odkup vyměnitelných dluhopisů
16:52Do čeho investují automobilky? Do výzkumu, vývoje a elektromobility
16:51Euro klesá vůči libře. Brexitem to ale není  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.