Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s připravila Španělsko o nejlepší rating

Moody’s připravila Španělsko o nejlepší rating "Aaa"

30.9.2010 8:56

(Aktualizováno 9:28)

Americká ratingová společnost Moody’s Investors Service se dnes po delším prověřováním hodnocení španělských závazků rozhodla snížit rating země o jeden stupeň na „Aa1“ kvůli „značnému zhoršení“ finanční síly země a slabému výhledu ekonomického růstu. Španělsko tak vypadlo z prominentní skupiny zemí s nejlepším ratingem, kam dosud patří Velká Británie, Německo, Francie a USA.

Moody's očekává, že španělská ekonomika v příštích letech poroste v průměru jen o jedno procento ročně, což zkomplikuje plnění plánů na snižování rozpočtových deficitů země. Agentura sice čeká, že země letos a příští rok splní cíle ve snižování rozpočtového deficitu, poté však prý bude zlepšování veřejných financí vyžadovat další reformy. Moody's v dnešní zprávě také upozorňuje, že španělská ekonomika je nyní příliš závislá na stavebnictví, které po krachu stavebního trhu zažívá těžký propad. Odklon ekonomiky od tohoto sektoru bude podle agentury trvat několik let.

Krok Moody’s nebyl pro trhy až takovým překvapením. Ve včerejším průzkumu agentury Bloomberg očekávalo snížení ratingu pět z osmi oslovených odborníků. Ratingová agentura již na začátku července zahájila přezkoumání španělského ratingu a při té příležitosti varovala, že může přijít downgrade o jeden maximálně dva stupně, jelikož vyhlídky na růst španělské ekonomiky se zhoršují, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém výhledu. K snížení španělského ratingu pouze o jeden stupeň Moody’s podle dnešní zprávy přiměla především snaha španělské vlády snížit schodky veřejných rozpočtů. Výhled nového ratingu je již podle Moody's "stabilní".

    
Agentura Moody's byla již poslední z trojice největších agentur, která hodnotila Španělsko nejvyšší možnou známkou "Aaa". Ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrové hodnocení země již v lednu roku 2009. Ke stejnému kroku se v květnu letošního roku odhodlala i agentura Fitch.

Prémie, kterou investoři požadují za investici do desetiletých španělských dluhopisů oproti srovnatelným německým státním obligacím se rozšířila až na 200 bazických z dvouměsíčního minima 134 bps. Dosaženého na konci července. Větší obavy zřejmě přesto vyvolává sousední Portugalsko, kde je rozdíl v požadovaných výnosech ještě o 223 bps horší, zatímco na začátku letošního roku byly na tom obě země podobně – rozdíl nebyl ani dvacetinový. Ministři financí eurozóny nenechali situaci bez povšimnutí a dnes se kvůli Portugalsku sejdou. Podle zdrojů agentury Reuters chtějí ministři Lisabon přinutit k dalším radikálním krokům, protože dosavadní opatření, která mají zlepšit stav veřejných financí, trhy nepřesvědčila. Euroskupinou prosazované korky mají vést k větší fiskální konsolidací, a to nejen formou dílčích škrtů, ale i strukturálními reformami.

(Zdroj: CNBC, čtk, Bloomberg, MediaFax)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Falšují Španělé data?
  30.9.2010 11:22

  http://ftalphaville.ft.com/blog/2010/09/30/356201/an-anonymous-tip-off-regarding-spanish-gdp/
  Jan Dvořák
 • USA
  30.9.2010 10:47

  A kdy srazej rating USA ? Nebo to je naprostý tabu ?
  viky
 • čo sa po trhu čakalo
  30.9.2010 9:15

  sa potvrdilo. Len som myslel, že stým prídu včera ako obvykle po 17/00-tej.
  Open_mind
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)