Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Rostou obavy, že některé země začnou kvůli posílení vlastního exportu devalvovat své měny

MMF: Rostou obavy, že některé země začnou kvůli posílení vlastního exportu devalvovat své měny

04.10.2010 10:57
Autor: mediafax

(MEDIAFAX) - Obavy z toho, že některé země začnou v zájmu posílení vlastního exportu devalvovat své měny, budou jedním z nejdůležitějších bodů nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF), která má proběhnout příští týden ve Washingtonu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Otázky měnových kurzů jsou velmi citlivým tématem, protože sice na jednu stranu mohou kurzy pomoci znovu nalézt rovnováhu v globální ekonomice, ale na druhou stranu mohou být velmi dobře využity jako nástroj konkurenčního boje mezi jednotlivými státy.

Spolu s oslabováním dolaru, který ztrácí hodnotu kvůli očekávání dalšího uvolnění měnové politiky ve Spojených státech, rostou obavy z toho, že některé země, zvláště ty rozvojové, mohou sáhnout k devalvaci svých měn. Právě do nich vložilo prostředky mnoho investorů, protože tyto výše úročené měny jim přinášejí vyšší zisky.

Rozvinuté ekonomiky by mohly využít oslabení svých měn k podpoře exportu a tím i celé ekonomiky. Rozvíjející se státy ale nechtějí platit účet za hospodářskou krizi, která začala právě v rozvinutých státech, a hledají způsob, jak udržet konkurenceschopnost svého zboží na světovém trhu.

"Nemůžeme si prostě dovolit, aby naše ekonomika nebyla v rovnováze, zatímco ostatní ekonomiky ano," prohlásil prezident brazilské centrální banky Henrique Meirelles. Některé země se podle něj "snaží chránit samy sebe oslabováním vlastních měn."

Již počátkem tohoto týdne varoval brazilský ministr financí Guido Mantega, že svět se ocitl v "mezinárodní měnové válce", protože některé vlády se snaží manipulovat se směnnými kurzy svých měn, aby tak podpořily vlastní export.

Finanční organizace po celém světě, včetně šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, však tento názor odmítly.

Podle kanadského ministra financí Jima Flahertyho bude téma směnných kurzů také na jednání během schůzky zástupců zemí skupiny G7. "Otázky směnných kurzů jsou hlavním tématem ve světě. Narušují obchodní vztahy," řekl Flaherty. "Jsme přesvědčeni, že měny, včetně té čínské, musí být flexibilnější tak, aby vzájemné obchody byli spravedlivější," dodal.

Před dvěma týdny prohlásil americký ministr financí Timothy Geithner, že se na listopadovém summitu v Jižní Koreji pokusí svolat zasedání skupiny zemí G20, aby zvýšilo tlak na Čínu v otázce měnových reforem.

Měnová politika Pekingu je již nyní horkým tématem ve Washingtonu. Mnozí američtí zákonodárci jsou přesvědčeni, že podhodnocený jüan dává Číně neférovou výhodu, která připravuje Američany o práci. Sněmovna reprezentantů navíc ve středu přijala zákon, který americkým úřadům umožní Čínu penalizovat, pokud neumožní, aby kurz jüanu rostl.

Rostoucí napětí v oblasti měnových kurzů vyvolává otázky, zda svět nebude potřebovat novou dohodu Plaza Accord, což byla smlouva mezi pěti nejmocnějšími kapitalistickými státy z roku 1985, která umožnila depreciaci dolaru vůči ostatním hlavním měnám.

Podle agentury Reuters je však nyní jasné, že většina světových lídrů nebude chtít Spojeným státům něco podobného dovolit. Země, jako je Brazílie, Jižní Korea a Indie již daly jasně najevo, že si nechtějí rozhněvat Čínu, která je jejich hlavním obchodním partnerem.

"Máme s Čínou dobré vztahy. Nebudeme toto téma otevírat. Ať to otevřou jiné velké země," prohlásil jeden z centrálních bankéřů, který si nepřál být jmenován.

Podle brazilského ministra zahraničí Celsa Amorima, podle kterého je Čína "hlavním zákazníkem" Brazílie, vyvolávání tlaku na Čínu "není tím správným způsobem, jak nalézt řešení situace."

Podle jihokorejského ministra financí Yoona Jeung-hyuna navíc není diskuse o úrovni kurzu čínského jüanu "vhodným tématem" pro summit skupiny G20.

Mnozí lídři zemí skupiny G20 budou mít podle agentury Reuters spíše zájem diskutovat o oslabování dolaru v poslední době. Americká měna totiž ztratila více než pět procent proti koši nejvýznamnějších světových měn. Investoři dolar opouštějí v očekávání, že americká centrální banka (Fed) ještě více uvolní měnovou politiku, aby podpořila růst americké ekonomiky, a místo toho přesunuly své finanční prostředky do měn rozvíjejících se zemí, které jim přinášejí vyšší výnosy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m