Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je trh se zemědělskými komoditami jen další bublinou? Americký regulátor chce omezit spekulativní kapitál

Je trh se zemědělskými komoditami jen další bublinou? Americký regulátor chce omezit spekulativní kapitál

12.1.2011 17:58
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Rally na některých zemědělských komoditách neunikla pozornosti žádnému investorovi. Zdvojnásobení ceny v minulém roce nebylo výjimkou, avšak opatrnější investoři se začínají ptát, zda tyto ceny odpovídají skutečně zvýšené reálné poptávce na trhu.

Heidi Chow z Hnutí pro světový rozvoj (WDM) odsuzuje tento vývoj se slovy: „Jídlo není aktivem, je to základní lidská potřeba. Trh byl vytvořen pro farmáře a producenty potravin za účelem zajištění proti riziku. Avšak sázení na vývoj cen potravin má katastrofální dopad na životy milionů lidí v rozvojových zemích, nebo dokonce i na obyvatele s nízkými příjmy v USA a UK.“

Vytvářejí však současné vysoké ceny pouze spekulanti? Je zřejmé, že do zemědělských komodit přiteklo velké množství peněz, ale to není nezbytně to samé jako nárůst fyzické poptávky po těchto komoditách. Profesor Tom Hieronymus zastává názor nulového součtu při derivátových obchodech a tvrdí: „Proti každé dlouhé pozici stojí pozice krátká; pro každého spekulanta na růst existuje někdo, kdo spekuluje na pokles“. Podobného názoru je i profesor Scoty Irwin, který říká: „Obrovský počet futures a dalších derivátových kontraktů může být vytvořen na dané cenové hladině. Teoreticky není tento počet ničím omezen.“ Podle pana Scotta by za účelem ovlivnění ceny na fyzickém trhu museli indexoví investoři buď nakoupit a pak i dodat tyto komodity, anebo nakoupit a držet tyto komodity mimo trh. To však odporuje realitě na trhu, kde k fyzickému vypořádání na futures trzích dochází jen v přibližně 1 % případů.

Pragmaticky na tento problém extrémních cen nahlíží Bart Chilton z Amerického úřadu pro dohled nad obchodováním s komoditními futures (CTFC). Ten poukazuje na poslední komoditní bublinu z roku 2008, kdy do trhu přiteklo 200 mld. USD, když uvádí, že nyní je na trhu otevřen ještě větší objem spekulativních pozic než v roce 2008. Pro regulátory se tak otevírá prostor pro větší regulaci, když hlavním trnem v oku regulátorů je především možnost jednoho obchodníka získat i 35% podíl na regulovaném trhu, jak tomu bylo například v září na trhu se stříbrem. Cílem regulace by tak mohlo být dostat všechny obchody z neregulovaného OTC trhu na regulovanou burzu a omezit spekulativní pozice na maximálně 10 %.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data