Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unicredit: Růst úvěrů v CEE bude jen pozvolný, na předkrizové úrovně nedosáhne. Přijdou prodeje poboček bank

Unicredit: Růst úvěrů v CEE bude jen pozvolný, na předkrizové úrovně nedosáhne. Přijdou prodeje poboček bank

18.01.2011 11:55, aktualizováno: 18.1. 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vrchol špatných úvěrů v regionu střední a východní Evropy jako celku přijde v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku. Za sebou jej již mají Česká republika, Polsko, Rusko a Rumunsko, v průběhu letošního roku se růst špatné části úvěrových portfolií v pozvolný pokles překlopí v Maďarsku, Litvě, Bulharsku a na Ukrajině. Ve zprávě CEE Banking Outlook Study to uvedla banka Unicredit, podle které růst úvěrů v letošním roce bude ještě velmi pozvolný a nestabilní a rozhodně ještě nemůžeme očekávat návrat úvěrového portfolia na předkrizové úrovně. Šéf bankovní skupiny Erste Andreas Treichl včera uvedl, že z pohledu Erste v Rumunsku vrchol špatných úvěrů zřejmě nastane v polovině roku 2011, zatímco v České republice, Polsku a na Slovensku má skupina již tento moment za sebou. Také pro celou skupinu Erste Group je vrchol odpisů špatných aktiv dle Treichla již minulostí a celý region střední a východní Evropy se dl jeho názoru významně stabilizoval.

„Banky v zemích bývalého komunistického bloku jsou z majoritní části vlastněny západoevropskými bankovními ústavy, jako Unicredit, Erste Group či KBC Groep. Tyto banky v předkrizovém období zajistily prudký růst úvěrů z levných zdrojů financování. V tomto obchodním modelu nyní banky nebudou schopny pokračovat, což znamená, že jejich ziskovost se nebude schopna navrátit na úrovně před krizí,“ říká studie Unicredit jako jednoho ze tří uvedených největších mateřských bankovních domů. „V krátkodobém výhledu oživení úvěrové aktivity zůstane vratké, v dlouhodobém výhledu pomalejší proti tempu před krizí. Růst úvěrů bude více provázán s růstem vkladů a náklady na financování vyšší kvůli zvýšenému riziku jednotlivých zemí,“ říká v analýze Debora Revoltella. Na straně získávání zdrojů budou dle Unicredit banky muset výrazněji spoléhat na lokální zdroje financování včetně vkladů proti mezinárodnímu kapitálu. Na staně úvěrů nebudou moci nadále poskytovat v takové míře úvěry retailové klientele a především hypotéky a další dlouhodobé úvěry v cizích měnách. Ty byly hlavním zdrojem růstu zisků poboček bank v regionu ,ale také impulzem k vyvolání otřesů v ekonomikách. Pohybem kurzů HUF/EUR, HUF/CHF, RON/EUR či PLN/EUR totiž řadě dlužníků výrazně prodražily splátky cizoměnových úvěrů a ti spadli do neschopnosti splácet. Do situace zasáhly svými rozhodnutími také vlády, když například Maďarsko zavedlo dočasná moratoria na splátky úvěrů, zakázalo bankám účtovat si penále a snaží se je přimět ke změně úvěrového portfolia do měn více stabilních vůči HUF, alespoň z CHF do EUR.

Podle Unicredit v regionu CEE zůstává nevyčerpán potenciál k růstu hypoték, když hypoteční financování odpovídá objemem zhruba 8 procentům HDP regionu CEE proti zhruba 40 procentům běžným v západní Evropě.

Unicredit také očekává, že pobočky v regionu CEE se stanou předmětem divestic části jejich západních vlastníků a naopak akvizičním cílem bank, které na region sázejí. Nejvíce transakcí s bankovními pobočkami se podle Unicredit odehraje na trzích Polska a Turecka. V Rusku vláda uvažuje o prodeji podílů v největší ruské bance Sberbank a také ve VTB Bank. Podle Unicredit ale také samotné ruské banky budou chtít vstoupit na další trhy v regionu CEE. Na českém bankovním trhu se spekuluje o prodeji tuzemské Volksbank právě do rukou největší ruské banky Sberbank. Akviziční ambice připustil také šéf Erste Treichl. „Zabýváme se několika možnými cíli v Polsku, Maďarsku a na západním Balkáně," uvedl včera pro rakouský Der Standard šéf skupiny Erste.

Mezi bankami, které by mohly prodávat své pobočky či další aktiva jsou podle Unicredit belgická skupina KBC, německá Bayrische Landesbank, rakouská Hypo Alpe-Adria-Bank či Österreichische Volksbanken. "Všechny tyto banky jsou pod tlakem přijaté státní pomoci nuceny k prodeji části aktiv," uvedla Unicredit. Řecká EFG Eurobank zřejmě prodá majoritní podíl v ovládané Polbank, National Bank of Greece prodá podíl v turecké Finansbank, míní Unicredit.

V lednu banka Unicredit představila také svůj makroekonomický výhled pro regionu střední a východní Evropy. Podle banky ekonomiky CEE letos v souhrnu vzrostou o 3,8 procenta oproti loňskému růstu o 3,6 procenta. Růst by podle odhadů banky poprvé po čtyřech letech měly vykázat všechny země regionu. „Základní globální makroekonomické prostředí je pro region příznivé: jádrové exportní trhy regionu, jako jsou Německo, Francie a Itálie, budou nadále podávat dobré výkony a centrální banky mají stále velkou chuť vzestupný růst podporovat," uvedla Unicredit. Nezaměstnanost podle ekonomů banky ve většině ekonomik dosáhla vrcholů. Navíc vzestup maloobchodních prodejů se začíná pohybovat v souladu s nárůsty průmyslové produkce.

Vývoj české ekonomiky pak podle analytiků zapadá ve většině aspektů do vývoje v regionu. "Pro českou ekonomiku s její strukturou zaměřenou na investičně orientované sektory průmyslu je typické, že se jí daří v pokročilejších fázích globálního ekonomického cyklu," uvedla Unicredit. Letošní rozpočtové úspory ekonomický růst podle banky přibrzdí na očekávaných 1,8 procenta. Stabilizace veřejných financí by ovšem měla přispět ke zrychlení růstu ekonomiky od roku 2012.

(Zdroj: Unicredit, Bloomberg, Erste)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.