Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Panika z fiskální krize států v USA je přehnaná, uvádí nezávislá skupina. Politici již zvažují možnost bankrotů

Panika z fiskální krize států v USA je přehnaná, uvádí nezávislá skupina. Politici již zvažují možnost bankrotů

21.01.2011 18:02

Varování před bezprostředně hrozícím vypuknutím fiskální krize amerických států a měst jsou přehnaná a vytváří zbytečnou paniku, která ovlivňuje trhy i zákonodárce. To vyplývá ze zprávy Centra pro rozpočet a politické priority (CBPP), které se prezentuje jako nezávislá a nezisková výzkumná skupina. Reaguje tak na stále častější vyjádření šířící obavy z finančního selhání jednotlivých měst či států USA, které začínají otřásat trhem s municipálními dluhopisy. Provozní deficity, se kterými počítá většina amerických států pro fiskální rok 2012, jsou spíše výsledkem slabé ekonomiky zotavující se z recese, jsou však mylně spojovány s dlouhodobějšími problémy týkajícími se dluhu a penzijního a zdravotního systému, uvedli členové výzkumné skupiny CBPP ve zprávě.

„Přemrštěná prohlášení o problémech státních a městských rozpočtů jsou nepřesná, a mohla by navíc vést k prosazování neadekvátních politických opatření, jako například umožnění bankrotu jednotlivých států federace,“ uvádí skupina v tiskové zprávě. Právě umožnění bankrotů jednotlivých států je v současnosti středem snah některých politiků ve Spojených státech. Státy jsou totiž považovány za suverénní a na rozdíl třeba od měst nemohou hledat ochranu před věřiteli u federálního soudu. Podle některých názorů jsou přitom bankroty jediná cesta, jak se předlužené státy mohou vyrovnat s obřími závazky. V případě bankrotu by stát mohl s pomocí federální vlády podstoupit ozdravnou kůru, jakou má za sebou například automobilka General Motors. Schválení možnosti bankrotu by však vyžadovalo změnu ústavy a není zatím považováno za příliš pravděpodobné. Podle skupiny není takové opatření zatím nezbytné a mohlo by způsobit „vážné škody“.

Na vážnou fiskální situaci municipalit a možný kolaps trhu s jejich dluhopisy již dlouhodobě upozorňuje bankovní analytička Meredith Whitney, podle níž by během letošního roku mohlo čelit kritickým finančním problémům 50 až 100 měst, jejichž pády by způsobily ztráty ve výši stovek miliard dolarů. Její odhady byly přijaty skepticky některými významnými investory, jako je například šéf dluhopisového fondu PIMCO Bill Gross. I ten však doporučuje investorům opustit americké dluhopisy, za nimiž stojí vysoké deficity. „Někteří z těch, kteří hovoří o dluhové krizi jednotlivých států, spojily tyto problémy se situací v Řecku a dalších evropských zemích. Řecká situace byla ale jasně mnohem vážnější než situace v dnešních Spojených státech,“ uvádí zpráva organizace.

Podle prosincové zprávy CBPP čelí americké státy v novém fiskálním roce celkovému deficitu 140 miliard dolarů. Organizace ale zdůrazňuje, že default na trhu s municipálními dluhopisy jsou „extrémně vzácné“ a argumentují výpočty tří hlavních ratingových agentur, podle nichž je četnost jejich výskytu menší než třetina procentního bodu.

Podle médií nemají státy USA například dostatek peněz na vyplácení penzí, a přesunují proto na jejich úhradu prostředky určené na školství či zdravotní péči. Podle některých členů Kongresu je tak jen otázkou času, kdy některý stát požádá federální vládu o podobnou finanční injekci, jakými nedávno zachraňovala problémové banky.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba