Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace

Inflace

7.2.2011 14:03

Patrně to už někdo popsal v některém z traktátů z behaviorálních financí. Jde o podivné chování investora, který se dostane do existenciálního problému, například kvůli tomu, že si otevřel špatnou pozici. V ideálním případě by ji měl okamžitě uzavřít, vzít si o oddechový čas a začít znovu s čistým stolem. Místo toho vede zákopovou válku s celým okolním světem, vymýšlí nejrůznější teorie, které mají omluvit setrvání v pozici, a nebere ohled na fakta hovořící proti. Je to patrně vlastnost zděděná z dávných dob, kdy bylo nutno vydržet nejrůznější protivenství osudu a vyčkat na obrat, který vás vyvede z nepříjemné situace. Leckdy se tak opravdu stane a ti šťastní přežijí. Mnohdy je však jeden lidský život příliš krátký, než dojde k obratu. Ti, kteří přežijí, předávají dalším generacím tuto zkušenost. Ti, kteří nepřežijí, už nikomu nic nepředají.

Nejsem ekonom, proto mě ekonomie leckdy překvapí svou přizpůsobivostí. Naposled jsem byl takto konfrontován v souvislosti s analýzou státních rozpočtů. Rozlišuje například takzvaný primární deficit. O co jde? Jednoduše řečeno od celkového deficitu se odečtou náklady na obsluhu dluhu, kam patří zejména úrokové náklady, a dále se zkoumají pouze příjmy a výdaje, které souvisí s běžným fungováním státu. Na první pohled pěkná obezlička, zejména v prostředí, ve kterém jsou úrokové sazby téměř nulové, jako je tomu dnes. Položme si však otázku, zdali je taková optika správná. Prudérní portfolio manažer by si v situaci, kdy se deficity mnoha vyspělých ekonomik přibližují ke stu procentům HDP, minimálně zpracoval několik scénářů vývoje úrokových sazeb, zvážil je jejími pravděpodobnostmi a výslednou částku by započítal do rozpočtového balíku. Správci státních financí takto očividně nepostupují. Možných vysvětlení je několik. Buďto všichni tiše předpokládají, že nominální úrokové sazby se již nikdy nezvednou a placený úrok ze státních dluhopisů navždy zůstane položkou na několikátém desetinném místě, nebo se všichni chováme podle výše popsaného „behaviorálně-finančního“ modelu a špatnou pozici si omlouváme všelikým možným způsobem a vytváříme prostředí pomyslné normálnosti, přestože podvědomě tušíme, že jsme v seriózním problému. Oba případy jsou tak nějak podivné. Prvnímu z nich lze jen ztěžka uvěřit, jelikož inflační tlaky se na nás valí kamkoliv se podíváme. Rostoucí ceny potravin, energetických surovin a všeho možného jiného, čeho je na světě omezená zásoba, jsou toho příkladem. Druhý je špatný sám od sebe, jelikož znamená, že si lžeme do vlastní kapsy a chováme se jako špatní obchodníci, které nečeká nic dobrého.

Jak jsem již podotknul, nejsem ekonom, proto předpokládám, že mi některý z nich bude oponovat. Nejjednodušším argumentem je, že všechno vyřeší právě ona zmiňovaná inflace. Porostou platy, porostou ceny a s nimi i nominální HDP, které zmenší poměr k stávajícímu dluhu. Aby se tímto způsobem dala část dluhu odepsat, předpokládáme, že zde budeme mít poměrně dlouhé období, kdy budou jiné úrokové sazby – reálné - záporné. Nástroj na přežití takového období, který je ne nepodobný behaviorálnímu lhaní si do vlastní kapsy, zde také existuje. Je jím vydělování tzv. jádrové inflace, které ze spotřebního koše vyčleňuje tzv. volatilní položky, kterými jsou, světe div se, potraviny a pohonné hmoty. Budeme tedy žít ve světě, ve kterém nás oficiální instituce budou přesvědčovat o tom, že roční inflace je jedno procento, přestože ceny nezbytných položek porostou o desítky procent? Domnívám se, že už v něm žijeme. Důkazem jsou bouře v severní Africe, jejichž důvodem jsou mimo jiné rostoucí ceny potravin. Místo žurnalistů by proto měli vyrazit do Káhiry ekonomové a přesvědčit tamní protestující o výhodách jádrové inflace, ale asi by to nepomohlo.


Váš názor
 • Tak se mi zdá,
  7.2.2011 14:36

  že na Patrii bylo "mytí hlav" :). Tolik důkladných komentářů, prakticky na jedno téma a poměrně různě vyznívajících...........co by to tak mohlo znamentat? :)
  valuer
  • Vašku a davide1
   7.2.2011 17:23

   Přijde mi, že tento článek napsal Vaškovic právě pro Vás. Jinými slovy - vysedět si lze pouze hemeroidy
   lime
   • Re: Vašku a davide1
    7.2.2011 20:44

    Moudrý investor uzná svoji chybu rychle a odplíží se s malou ztrátou. Hloupější opičák to zkouší vysedět v případě, kde se cena opravdu vrací; a skončí zhruba tam, kde mohl být na začátku s tou malou ztrátou. Ještě větší zoufalec to pustí ve dně s opravdu velkou jámou. No, a pak jsou ti, co zkouší vysedět něco, co dno vůbec nemá. To už je tak velká zatvrzelost, že vzbuzuje úctu.
    Orangutan
Aktuální komentáře
15.10.2018
22:05Wall Street začala týden červenou remízou
18:34Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
17:41Vyšší cílová cena pomohla Avastu k pražské výhře, čísla z maloobchodu USA netěší  
17:17Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce  
17:01Roubini tvrdě kritizuje kryptoměny. Pravdu má, ale jen částečnou
16:05Horké podzimní počasí nejen v ulicích
15:46Hospodářská komora: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 3,6 procenta
14:53Maloobchod v USA trhy nepotěší, v září zůstal u stagnace
14:28Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
14:20Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
13:27Zisk Bank of America (-2 %) díky reformě a vyšším sazbám vyrostl nad odhady
12:03Dolar ztrácí. Trhům na začátku týdne dochází optimismus  
11:54Týdenní výhled: Italský rozpočet dopodrobna, brexitosummit a čísla z bank i Číny míří na křehké trhy  
10:49Banky v Česku po zpřísnění pravidel čekají slabší zájem o úvěry na bydlení
10:26Zastíní mraky nad realitním trhem opět celou ekonomiku?
9:39EU se prý chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur
9:18ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:18Rozbřesk: Krach jednání o brexitu ohrožuje libru…
8:58Evropské burzy se po rekonvalescenci asi vrátí do červeného, na Xetře se začne později  
8:41Silný růst, dobré vyhlídky rozpočtu. S&P zlepšila rating Polska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Charles Schwab Corp/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  12:45Bank of America Corp (09/18 Q3)
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m