Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké státy a města čekají letos ztráty jejich ratingů; výhled negativní, říká Moody‘s

Americké státy a města čekají letos ztráty jejich ratingů; výhled negativní, říká Moody‘s

17.03.2011 14:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké státy, města a další emitenti municipálních dluhopisů budou pravděpodobně v letošním roce čelit dalšímu snižování ratingů, spíše než aby docházelo ke zvyšování hodnocení jejich finančních závazků, uvedla ratingová agentura Moody’s Investors Service. Zároveň ponechává celkový výhled pro americký trh municipálních dluhopisů již třetí rok v řadě na negativním stupni.

Jako hlavní důvody k obavám a negativnímu výhledu pro trh s lokálním dluhem v USA uvádí stále křehké ekonomické oživování, končící program federální vlády na stimulaci hospodářství a rostoucí sílu protestů proti daním z příjmu, které nutí politiky k výraznějším rozpočtovým škrtům a rušení pracovních míst, což může zpětně utlumit ekonomický růst. Moody’s nicméně uvedla i určité pozitivní faktory, které by mohly zabránit hlubším problémům s financováním. Rostoucí tržby a lehce se zvyšující objem daňových příjmů by měl podle společnosti zajistit zlepšování na trhu práce a udržet dluhovou zátěž na ovladatelné úrovni.

Moody’s také zmínila rostoucí náklady veřejných penzijních systémů, které doléhají na úvěrová hodnocení jednotlivých států. Právě štědré a neefektivní nastavení veřejných důchodových fondů je zdrojem obav ekonomů; podle bývalého šéfa jednoho z klíčových fondů Orina Kramera chybí v rozpočtech veřejných důchodových systémů zhruba dva a půl bilionu dolarů. Růst nákladů v této sociální oblasti je však dlouhodobým problémem, upozorňuje Moody’s.

Situace na trhu s lokálními dluhopisy ve Spojených státech však podle společnosti není nijak krizová a dluhovou zátěž jednotlivých států označuje za „relativně cenově dostupnou“ – dosahuje pouhých 6,1 procenta hrubého domácího produktu ve srovnání s 103,8 procentním poměrem pro největší průmyslové země. Navzdory rozšířeným obavám z možných defaultů na trhu s municipálními dluhopisy, Moody’s uvedla, že neočekává, že by nějaký stát přestal svůj dluh splácet. Objem trhu s lokálním dluhem je odhadován na 2,9 bilionu amerických dolarů, default jako takový se na trhu v minulosti objevil zhruba v jednom procentu případů.

Vyšší rizika spatřuje Moody’s spíše v případě zemí či jednotlivých měst, kde očekává „mírný nárůst“ defaultů, ztráty držitelů dluhopisů nebudou ale v takových případech výrazné. „Očekáváme také několik krajních případů, kde bude default hrozit, ale podaří se mu vyhnout, konkrétně u lokálních vlád, které již utratily své rezervní prostředky a přikročily k jednorázovým řešením, jako je prodej aktiv, které jsou vystaveny podnikatelskému riziku či se dostanou do politicky bezvýchodné situace, nebo jim hrozí nutnost rolování dluhu (tzv. roll-over),“ uvádí agentura.

Vzhledem k tomu, že většina těch „snadnějších“ rozpočtových škrtů již byla učiněna, rok 2011 může být ze stránky financování pro státy i města tím nejobtížnějším, domnívá se společnost. Může tak dojít ke škrtům i v oblastech dříve považovaných za „politicky imunní“, jako je veřejné školství, policejní či hasičské složky. Výnos z nemovitostní daně, který je pro mnohé státy či města klíčovým, bude pravděpodobně dále klesat, jelikož nižší ceny domů a budov se stále odrážejí v daňovém základu. V neposlední řadě je negativním efektem letos končící vládní stimul, což dále stlačí celkové příjmy státních rozpočtů.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data