Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké státy a města čekají letos ztráty jejich ratingů; výhled negativní, říká Moody‘s

Americké státy a města čekají letos ztráty jejich ratingů; výhled negativní, říká Moody‘s

17.03.2011 14:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké státy, města a další emitenti municipálních dluhopisů budou pravděpodobně v letošním roce čelit dalšímu snižování ratingů, spíše než aby docházelo ke zvyšování hodnocení jejich finančních závazků, uvedla ratingová agentura Moody’s Investors Service. Zároveň ponechává celkový výhled pro americký trh municipálních dluhopisů již třetí rok v řadě na negativním stupni.

Jako hlavní důvody k obavám a negativnímu výhledu pro trh s lokálním dluhem v USA uvádí stále křehké ekonomické oživování, končící program federální vlády na stimulaci hospodářství a rostoucí sílu protestů proti daním z příjmu, které nutí politiky k výraznějším rozpočtovým škrtům a rušení pracovních míst, což může zpětně utlumit ekonomický růst. Moody’s nicméně uvedla i určité pozitivní faktory, které by mohly zabránit hlubším problémům s financováním. Rostoucí tržby a lehce se zvyšující objem daňových příjmů by měl podle společnosti zajistit zlepšování na trhu práce a udržet dluhovou zátěž na ovladatelné úrovni.

Moody’s také zmínila rostoucí náklady veřejných penzijních systémů, které doléhají na úvěrová hodnocení jednotlivých států. Právě štědré a neefektivní nastavení veřejných důchodových fondů je zdrojem obav ekonomů; podle bývalého šéfa jednoho z klíčových fondů Orina Kramera chybí v rozpočtech veřejných důchodových systémů zhruba dva a půl bilionu dolarů. Růst nákladů v této sociální oblasti je však dlouhodobým problémem, upozorňuje Moody’s.

Situace na trhu s lokálními dluhopisy ve Spojených státech však podle společnosti není nijak krizová a dluhovou zátěž jednotlivých států označuje za „relativně cenově dostupnou“ – dosahuje pouhých 6,1 procenta hrubého domácího produktu ve srovnání s 103,8 procentním poměrem pro největší průmyslové země. Navzdory rozšířeným obavám z možných defaultů na trhu s municipálními dluhopisy, Moody’s uvedla, že neočekává, že by nějaký stát přestal svůj dluh splácet. Objem trhu s lokálním dluhem je odhadován na 2,9 bilionu amerických dolarů, default jako takový se na trhu v minulosti objevil zhruba v jednom procentu případů.

Vyšší rizika spatřuje Moody’s spíše v případě zemí či jednotlivých měst, kde očekává „mírný nárůst“ defaultů, ztráty držitelů dluhopisů nebudou ale v takových případech výrazné. „Očekáváme také několik krajních případů, kde bude default hrozit, ale podaří se mu vyhnout, konkrétně u lokálních vlád, které již utratily své rezervní prostředky a přikročily k jednorázovým řešením, jako je prodej aktiv, které jsou vystaveny podnikatelskému riziku či se dostanou do politicky bezvýchodné situace, nebo jim hrozí nutnost rolování dluhu (tzv. roll-over),“ uvádí agentura.

Vzhledem k tomu, že většina těch „snadnějších“ rozpočtových škrtů již byla učiněna, rok 2011 může být ze stránky financování pro státy i města tím nejobtížnějším, domnívá se společnost. Může tak dojít ke škrtům i v oblastech dříve považovaných za „politicky imunní“, jako je veřejné školství, policejní či hasičské složky. Výnos z nemovitostní daně, který je pro mnohé státy či města klíčovým, bude pravděpodobně dále klesat, jelikož nižší ceny domů a budov se stále odrážejí v daňovém základu. V neposlední řadě je negativním efektem letos končící vládní stimul, což dále stlačí celkové příjmy státních rozpočtů.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
15:49Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m