Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Akcie dokazují malé obavy z defaultu USA

Krugman: Akcie dokazují malé obavy z defaultu USA

25.03.2011 18:53
Autor: Redakce, Patria.cz

V médiích často slyšíme přesvědčivá vysvětlení, že určitý pohyb na trhu byl způsoben faktorem X. Jak to ale mohou vědět? A zatímco tato vysvětlení obvykle jen vzbuzují úsměv, pokud se stanou nástrojem politiky, mohou škodit. V současné době je to patrné u výnosů vládních dluhopisů. Při jejich sebemenším růstu znovu a znovu slyšíme, že nastal kvůli obavám ze zadlužení.

Jedním ze způsobů, jak zjistit, co způsobilo daný pohyb na trhu, je zeptat se obchodníků. Druhou možností je podívat se na více než jeden trh. Pokud máme vysvětlení pohybu cen na jednom trhu, toto vysvětlení musí zapadat i do pohybu na dalších trzích.

Před mnoha lety Fed tvrdil, že věnuje pozornost cílení peněžních agregátů. A kdykoliv peněžní nabídka vzrostla více, než se čekalo, sazby na trhu vzrostly. Byly tu ale dvě interpretace. Někteří se domnívali, že vyšší nabídka peněz znamená vyšší inflaci. Jiní ale věřili, že vyšší nabídka peněz donutí Fed utahovat, aby nabídku snížil na cílovou úroveň. Jeff Frankel toto dilema vyřešil tím, že poukázal na vývoj na měnovém trhu. Vysoká nabídka peněz byla obvykle doprovázena posílením, ne oslabením dolaru. To znamenalo, že rozhodující byly obavy z utahování, ne z inflace.

Tím se dostáváme do současnosti. Graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů a cen akcií. Pokud by na trhu převládaly obavy z defaultu, růst výnosů by byl doprovázen poklesem akcií. Pokud je ale hlavním faktorem optimismus ohledně růstu ekonomiky, výnosy a sazby půjdou stejným směrem. A tak to také vypadá:

Krugman

Zdroj: Blog Paula Krugmana


Váš názor
 •  
  26.03.2011 0:50

  "často slyšíme přesvědčivá vysvětlení, že určitý pohyb na trhu byl způsoben faktorem X. Jak to ale mohou vědět?"Tuhlem mantru by si měli někteří místní druidové opakovat před spaním.
  Velkamedvědice
  • hezké ráno
   26.03.2011 8:30

   Krfugman je nesympatický fousatý blábolící levičák. Co znamená ta mantra ?. Kdo je místní druid ? Co je to faktor X? A co na to Jan Tleskač?
   db
   • Re: hezké ráno
    26.03.2011 12:05

    Tobě taky hezké ráno.Úvod psal p.Soustružník,nesouvisí s Krugmanem.A s těmi otázkami si nekaz neděli.PS Dáváš do klopy žlutý špendlík??Jinak se k létajícímu kolu nedostaneš!!!
    Velkamedvědice
    • Bufovi
     26.03.2011 14:36

     http://www.youtube.com/watch?v=XMfTQbyMRSM&feature=related
     Velkamedvědice
   • Na proti tomu borec
    26.03.2011 8:38

    je stručný a výstižný. To co řekne má nenulovou informační hodnotu, napříkla: Buffett: Investoři by si měli dát pozor na valuace sociálních sítí, z nichž část zvažuje či připravuje IPO. Mnoho z nich bude vysoce nadhodnoceno (Bloomberg)
    db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách