Americké dluhopisy reagovaly jen velmi omezeně na důležitá data z trhu práce, když slušný přírůstek nových pracovních sil byl částečně kompenzován velmi nízkým růstem mezd (1,7 % meziročně) a překvapivým propadem subindexu nových objednávek v indexu podnikatelské nálady v průmyslu ISM. Výnos desetiletého dluhopisu se tak drží pod hranicí 3,5 %.
Dnes bude v centru pozornosti především vystoupení šéfa Fedu Bernankeho, které však není o měnové politice a tak trhu nemusí přinést nic zásadního. Důležitější tak může být až zítřejší report ISM ve službách a zápis z jednání FOMC.
Výnos německého desetiletého dluhopisu sice v pátek (po zveřejnění payrolls) na krátko přeskočil hranici 3,4 %, avšak následně přišla korekce motivovaná rovněž vývojem na americkém trhu. Trh se bude v eurozóně připravovat na čtvrteční zasedání ECB, od kterého se všeobecně očekává zvýšení hlavní refinanční sazby o 25 bazických bodů.
Na periferii eurozóny zůstává rušno, když přišlo další snížení ratingu Portugalska (agentura Fitch na úroveň BBB-) a Řecko čelí spekulacím, že na něj MMF tlačí, aby restrukturalizovalo svůj dluh. Tyto spekulace sice přinesl německý časopis Der Spiegel, avšak zajímavé je, že tuto variantu v pátek MMF “doporučoval” i prestižní týdeník The Economist. Řecké a portugalské rizikové prémie tak mohou dále růst.
Česko dobře odolává napětí na periferiích a dál se pomalu snižuje výnosový spread desetiletého českého a německého výnosu. Současně s tím spadly české 5leté CDS k nejnižším hodnotám od května 2010. České veřejné rozpočty si zkrátka v dnešní nejisté době získaly důvěru zahraničních investorů.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.