Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE ve skutečnosti tlačilo ceny komodit dolů, za jejich růstem jsou rozvíjející se ekonomiky

QE ve skutečnosti tlačilo ceny komodit dolů, za jejich růstem jsou rozvíjející se ekonomiky

07.04.2011 18:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Fed začal s prvním kolem velkého nákupu aktiv (LSAP) na konci roku 2008 a dokončil ho v první polovině roku 2010. Možnost druhého kola nákupů se objevila po rozhodnutí FOMV v srpnu 2010 týkajícího se reinvestic příjmů z investic, kterým končila doba splatnosti. Ben Bernanke možnost druhého kola LSAP zmínil 27. srpna na ekonomickém symposiu v Jackson Hole a oficiálně byly tyto nákupy oznámeny v listopadu.

Nákupy aktiv výrazně zvětšily rozvahu Fedu a vedly k obavám z růstu inflace. Jejich kritici často poukazují na růst cen komodit, podle něhož usuzují, že přichází i růst celkové inflace. Ceny komodit po projevu Bena Bernankeho v Jackson Hole začaly skutečně růst. Goldman Sachs Commodity Index mezi tímto dnem a koncem února posílil o 35 %. Naše analýza ale na základě denních pohybů cen ukazuje, že ceny komodit mají ve skutečnosti po podobných projevech, jaký měl Ben Bernanke v Jackson Hole, tendenci k poklesu.

qe1

Zdroj: Bloomberg a Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis.


Ceny komodit určuje poptávka a nabídka. Jejich plošný růst, ke kterému v posledních měsících došlo, naznačuje přítomnost společného poptávkového faktoru. Jak ukazuje první graf, ceny komodit jsou úzce spojeny se světovou ekonomickou aktivitou. Na podzim roku 2008 prudce poklesly, obrat nastal na počátku roku 2009 a růst pokračuje až do dnešní doby, což odráží zejména rychlý růst rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína, Indie a Brazílie. Za vyššími cenami komodit tak pravděpodobně stojí vyšší poptávka spojená s oživením ekonomické aktivity. Komodity ve skutečnosti rostly již dva měsíce před 10. srpnem 2010 – průmyslové kovy tou dobou posílily o 14 % a zemědělské komodity o 28 %.

To ovšem neznamená, že expanzivní politika ve velké zemi, jako jsou Spojené státy, k růstu cen komodit nepřispěla. Všechny možné přenosové kanály, které by jej způsobily, by implikovaly, že kvůli LSAP došlo k poklesu sazeb a následně k růstu cen komodit. Je ale také možné, že oznámení LSAP mohlo mít na komodity negativní vliv. Mohlo totiž signalizovat, že podle Fedu jsou ekonomické podmínky slabší, než se myslelo. Následné obavy by způsobily pokles poptávky po rizikových aktivech včetně komodit. Vliv LSAP tak závisí na stavu ekonomiky a vnímaném riziku ze strany investorů.

Následující dva grafy shrnují analýzu denních pohybů cen vládních dluhopisů (první graf) a dalších aktiv (druhý graf, kurz dolaru k jenu červeně, ceny energií zeleně a ceny průmyslových kovů modře) v závislosti na jedenácti oznámeních týkajících se prvního a druhého kola LSAP:

qe2

Vliv ohlášení druhého kola LSAP na vládní dluhopisy byl mnohem menší než v případě kola prvního. Oznámení týkající se LSAP obvykle vedlo k oslabení dolaru k japonskému jenu, silnější byl tento efekt také u prvního kola nákupů. Obojí by mělo znamenat, že v případě prvního LSAP by mělo dojít k většímu růstu cen komodit, ty ale v tomto případě naopak silněji klesaly. Tato analýza vývoje cen komodit po oznámeních týkajících se nákupů aktiv tak neposkytuje důkaz toho, že by nákupy aktiv Fedem vedly k růstu cen komodit - jejich ceny naopak po ohlášení LSAP obvykle klesaly, což může odrážet zvýšené obavy investorů z rizika. Za růstem cen komodit tak pravděpodobně stojí jiné faktory, např. růst rozvíjejících se ekonomik.

Uvedené je výtahem z „Are Large-Scale Asset Purchases Fueling the Rise in Commodity Prices?“.

(Zdroj: Federal Reserve Bank of San Francisco)


Váš názor
 •  
  08.04.2011 9:33

  Kardinální otázka. Mysleli to smrtelně vážně, nebo si z nás trochu utahují. Připomíná mi to jednu ne moc seriózní studii ve které dospěli k poznání, že příjmy z turistického ruchu v Norsku jsou závislé na množství tamních komárů. Takže by bylo vhodné založit chovné komáří stanice. Data byla sice v pořádku, ale množství komárů i příjmy z cestovního ruchu jsou obojí závislé na průměrné letní teplotě. Problém je v kauzální souvislosti ta mezi počtem komárů a příjmy z cestovního ruchu je asi záporná, ale prakticky bezvýznamná. Nicméně stejně zarážející je i titulek, tvrdí kategoricky něco, co je pak v článku jen jako hypotéza " Je ale také možné, že oznámení LSAP mohlo mít na komodity negativní vliv." Na takovou manipulaci jsem si zvykl u bulváru, ale na stránkách Patrie se mi nelíbí.
  ..
 •  
  07.04.2011 22:26

  CO TO JE ZA DEBILA
  XXX
  •  
   08.04.2011 8:43

   myslim, ze ale je tam nezapocitana jedna vec....QE upozornilo Cinanov na to, ze z ich dolarov sa lahko moze stat elktronicky toaletny papier a ti zacali rychlo menit dolare na tvrde aktiva. A tym padom spolu s prudom dolarov z FEDu zacal tiect dalsi prud z Ciny....a to uz sa musi prejavit na cene
   janula
 • blabol
  07.04.2011 21:41

  zkuste se taky podivat po jinych nazorech na tema QE a vliv na komodity, toto je vysmech ze san francisca a clenove tamniho fedu snad byli na mol pri tomto trachtatu
  honey
 • Větší lež už nedal ani včera velký Ben
  07.04.2011 19:46

  když tvrdil ,že za inflaci můžou komodity,všichni vědí ,že komodity uchovávají hodnotu a reagují na převis penězna trhu.Tak lze říci že za dráhé komodity může ECB a Fed svým kupováním akcií přes nastrčené firmy a skupováním státních dluhopisů.
  prorok
  • Re: Větší lež už nedal ani včera velký Ben
   07.04.2011 22:37

   BB ale včera taky predikoval pokles komodit...Jinak zajímavá diskuze k tomuhle reportu http://economistsview.typepad.com/economistsview/2011/04/are-large-scale-asset-purchases-fueling-the-rise-in-commodity-prices.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+EconomistsView+%28Economist%27s+View+%28EconomistsView%29%29
   Kalka.
Aktuální komentáře
22.10.2021
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy
8:41Akcie Evergrande posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem
8:28Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory
5:58Výhled Fidelity na závěr roku: Po letním zpomalení přijde stagflace
21.10.2021
22:06IBM propadákem dne, S&P 500 na historickém maximu  
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/21 Q1)
7:45Thule Group AB (09/21 Q3)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/21 Q2)
13:00American Express Co (09/21 Q3)
13:00Schlumberger NV (09/21 Q3)
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)