Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký „consumer“

Americký „consumer“

12.04.2011 10:09

Nechci se pouštět do kritiky centrálních bankéřů a jejich dle mého názoru kolektivního smrtelného hříchu, jímž je udržování negativních reálných úrokových sazeb, kterého se již delší dobu dopouštějí na ekonomikách, jelikož je to maření času a energie. Nemohu si však odpustit poznámku, že nebýt mého úchylného zájmu o dění na mezibankovním trhu, téměř by mi uniklo zvyšování úrokových sazeb ECB z minulého týdne. Úroková sazba se stala tak ezoterickým nástrojem, že její změny ani nevnímáme. Její vliv dosahuje sotva k vrátnici jedné každé bankovní instituce. Na ulici existence úrokové míry nebo dokonce její výše nikoho nevzrušuje. Co vedlo k takové devalvaci tohoto dříve všudypřítomného ekonomického fenoménu? Jaké jsou dopady a rizika tohoto stavu?

V jednom ze svých článků z minulého roku jsem se pokusil nastínit mechanismus, kterým se ekonomický systém v dobách trvale záporných reálných úrokových sazeb sám reguluje za pomoci cen komodit. Stručně shrnuto: 1) nízké reálné sazby vyvolávají spekulativní nákupy komodit 2) rostoucí ceny komodit se postupně projeví v maloobchodních cenách 3) ceny překročí únosnou hranici a konzument přestane utrácet 4) domácí produkt zbrzdí 5) ceny komodit klesnou. Tím se dostaneme znovu na začátek. Jeden takový zpětnovazební cyklus zažil americký „consumer“ v roce 2008, kdy ceny ropy dosáhly 140 USD.

Dívám se na stejný graf americké ropy, která v minulých dnech překročila 110 USD za barel, a říkám si, zdali jsme se nepřiblížili k oné pomyslné hranici, která zmrazí apetit amerického „consumera“ podobně, jako se to stalo v roce 2008. Vzhledem k tomu, že na finančních trzích platí více než kde jinde pravidlo „dvakrát do téže řeky nevstoupíš“, je třeba se zamyslet, jak se liší situace v roce 2008 a dnes. V podstatě jsou ve hře tři scénáře. Za prvé, americký „consumer“ je stále rozhodujícím faktorem v globální ekonomice, ale jeho situace je v porovnání s rokem 2008 horší a tudíž i citlivost na cenu ropy vyšší. V tomto případě by k přibrzdění a korekci mělo dojít ještě před dosažením úrovní cen ropy z roku 2008. Za druhé, americký „consumer“ je stále rozhodujícím globálním faktorem, ale oživení v USA je tak velké, že zlepšilo jeho situaci v porovnání s rokem 2008. V takovém případě by k poklesu došlo až při podstatnějším překročení úrovně 140 USD za barel. Nakonec je zde třetí scénář, v němž americký „consumer“ již ztratil svoji signifikanci a cenu ropy v jejím růstu nezastaví ani pokles poptávky v USA.

Kapitálové toky a toky zboží se během krize a po ní v podstatě nezměnily. USA jsou stále nepostradatelným odbytištěm pro čínské (asijské) výrobky. Asijské centrální banky jsou oproti tomu největším věřitelem USA. Jednoduše řečeno, všechno je na stejném místě jako před třemi lety. Jediné, co se změnilo, je velikost nerovnováh na obou stranách barikády. Tudíž není důvodu se zatím domnívat, že došlo k nějaké změně v rozložení sil, která by ovlivnila vzorce chování trhů. Proto, pokud by mi někdo dal pistoli k hlavě a řekl, abych si vybral, zvolil bych nejspíš variantu č.1. Stejného názoru je nejspíš i FED, který se vyjádřil v tom smyslu, že nebude následovat ECB v její protiinflační politice. Zdali má pravdu, to se teprve ukáže.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba