Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč již nebýt nadšený z rozvíjejících se trhů

Proč již nebýt nadšený z rozvíjejících se trhů

14.4.2011 10:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se trhy si v posledním týdnu vedly výrazně lépe než jejich protějšky v rozvinutých ekonomikách. Částečně tak vyrovnaly horší vývoj, který předvedly na počátku roku.

Několik investičních bank v současnosti doporučuje rozvíjející se trhy jako hlavní cíl v případě, že kvůli rostoucím cenám ropy dojde ke zpomalení růstu rozvinutých ekonomik. Naopak zejména v Asii by měl růst HDP zůstat po dlouhou dobu silný, podle mnohých se tak zdá nevyhnutelné, že i rozvíjející se akciové trhy si opět povedou lépe, než trhy v rozvinutých zemích. Nevyhnutelné to ale zdaleka není.

V dlouhém období platí, že růst reálného HDP vůbec nekoreluje s vývojem na akciovém trhu. Ekonomický růst často vyžaduje vyšší kapitálovou intenzitu, což sebou nese i růst počtu vydaných akcií. Růst HDP pak původním akcionářům neprospívá. Může být také tažen technologickým pokrokem, jeho přínosy ale mohou prospívat spíše celým společnostem než akcionářům. V posledním desetiletí ale u rozvíjejících se ekonomik docházelo k tomu, že rychlý růst HDP doprovázelo prudké posilování cen akcií. Vazba mezi nimi však mohla být jen iluzorní a skutečným tahounem cen akcií nebyl rychlý růst sám o sobě, ale fakt, že byl překvapivý.

Zrychlení růstu rozvíjejících se ekonomik relativně k růstu zemí rozvinutých začalo na konci 90. let a mnozí se k jeho pokračování stavěli skepticky. Nicméně jeho trvání v posledních deseti letech vedlo trhy k tomu, že se plně nastavily na dramatickou změnu, ke které došlo. Graf ukazuje vývoj PE poměru u rozvinutých a rozvíjejících se trhů, zeleně je vyznačena prémie, za kterou se obchodovaly rozvíjející se trhy:


proč


Zdroj: Gavyn Davies

Nyní je ale rychlý růst zemí jako je Čína či Indie obecně přijímanou pravdou a prostor pro další pozitivní překvapení je omezený.

K silnému růstu cen akcií nepřispělo jen růstové překvapení, ale i skutečnost, že před rokem 2000 byly valuace na rozvíjejících se trzích kvůli asijské krizi nízko a rizikové prémie vysoko (viz graf). Nyní sice jejich valuace nedosahují extrémů z roku 2007 a 2009, relativně k rozvinutým trhům však nejsou nijak atraktivní.

Tyto úvahy naznačují, že velký trendový růst rozvíjejících se trhů možná již skončil. Někdy si povedou lépe, ale investoři již nemohou jen tak sedět a spoléhat na jejich rychlý růst. Navíc se u některých rozvinutých ekonomik zdá, že jsou v lepší fázi cyklu, protože mají velkou produkční mezeru a nemají takovou motivaci k utažení monetární politiky.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC