Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nebezpečná iluze bezpečí…

Nebezpečná iluze bezpečí…

21.4.2011 17:28
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Na konci textu z minulého týdne jsem vyslovil cosi jako tiché varování před přílišným optimismem ve vztahu k trhům státních dluhopisů vyspělého světa. Neuplynul ani týden a události nabraly poměrně rychlý spád.

Již v průběhu víkendu se začalo více či méně otevřeně hovořit o tom, že Řecko bude pravděpodobně donuceno restrukturalizovat své dluhopisy. To v krátkosti znamená, že se nuceně prodlouží jejich splatnost a sníží nominál – jinými slovy, jejich držitelé přijdou o část investované částky. Takto odhadované ztráty investorů by mohly dosáhnout až 50-70 %. To je sice samo o sobě nepřijemné, není to však jediné negativum celé situace. Řecké státní dluhopisy jsou v držení mnoha komerčních bank celého světa a případná restrukturalizace tohoto dluhu by s sebou nesla požadavky na další oprávky či navyšování kapitálu. Největší věřitelé Řecka jsou z tohoto pohledu – zcela nepřekvapivě - Velká Británie a Irsko (samo o sobě na pokraji kolapsu), Francie a trio Německo, Švýcarsko a Rakousko.

Aby toho nebylo dost, v pondělí odpoledne se nechala ratingová agentura Standard & Poor´s slyšet, že mění výhled pro rating Spojených států amerických na negativní. Hlavním důvodem je zejména obava, že se současné administrativě nepodaří výrazným způsobem snížit rozpočtové schodky a její schopnost dostát svým závazkům může být ohrožena. Navíc se S&P domnívá, že existuje přibližně třetinová šance, že USA o svůj AAA rating během příštích dvou let přijdou.

Nechme však státy stranou, nemalé riziko dlí i v segmentu korporátních dluhopisů. Podle posledního Global Financial Stability Report, publikovaného Mezinárodním měnovým fondem, budou v příštích dvou letech splatné bankovní dluhopisy v objemu 3,6 bilionu amerických dolarů! Jak to dopadne ? – procpou se banky na špici žadatelů o další dávku státní pomoci? Opět další velká neznámá, ale někteří účastníci trhů již „vzali“ pozici. Bill Gross, manažer celosvětově největšího dluhopisového fondu PIMCO, nejenom prodal všechny držené americké státní dluhopisy v objemu 237 miliard USD, on se v nich dokonce podvážil. To znamená, že jím řízené fondy spekulují na pokračující pokles ceny amerických dluhopisů a pokud tomu tak opravdu bude, vydělají na tom nemalé peníze.

Ve zprávě pro investory z dubna tohoto roku napsal – „PIMCO prodávalo své pozice v amerických státních dluhopisech zejména proto, že v rámci celkové dluhové zátěže dosahující 75 bilionů (ano, opravdu řekl bilionů) dolarů vidíme jen velmi malou reálnou hodnotu v jejich držení. Pokud nedojde k výrazné reformě stávajícího systému, Spojené státy bezpochyby nebudou schopné dostát svým závazkům…“. Tolik Bill Gross.

Jedním z posledních stébel, které trhům s dluhopisy připraví horké chvíle, bude budoucí zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka již spolkla svoji hrdost a nedávným zvýšením o 0,25 % přiznala, že „nějaké“ inflační tlaky existují. Fed a Bank of England prozatím skrývají hlavu v písku, ale i oni v jednom bodě v čase budou muset přiznat realitu a začít peníze „zdražovat“. Co se bude dít potom, je nasnadě…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi LN.


Váš názor
  • dovolim si kritiku posledniho odstavce
    25.4.2011 23:08

    prisuzovat ecb nejakou hrdost se mi zda redundantnim romantizovanim pragmatickych metod mocenskeho subjektu. http://www.independent.ie/national-news/ecbforced-run-on-our-banks-led-to-bailout-2628449.html
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data