Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nebezpečná iluze bezpečí…

Nebezpečná iluze bezpečí…

21.04.2011 17:28
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Na konci textu z minulého týdne jsem vyslovil cosi jako tiché varování před přílišným optimismem ve vztahu k trhům státních dluhopisů vyspělého světa. Neuplynul ani týden a události nabraly poměrně rychlý spád.

Již v průběhu víkendu se začalo více či méně otevřeně hovořit o tom, že Řecko bude pravděpodobně donuceno restrukturalizovat své dluhopisy. To v krátkosti znamená, že se nuceně prodlouží jejich splatnost a sníží nominál – jinými slovy, jejich držitelé přijdou o část investované částky. Takto odhadované ztráty investorů by mohly dosáhnout až 50-70 %. To je sice samo o sobě nepřijemné, není to však jediné negativum celé situace. Řecké státní dluhopisy jsou v držení mnoha komerčních bank celého světa a případná restrukturalizace tohoto dluhu by s sebou nesla požadavky na další oprávky či navyšování kapitálu. Největší věřitelé Řecka jsou z tohoto pohledu – zcela nepřekvapivě - Velká Británie a Irsko (samo o sobě na pokraji kolapsu), Francie a trio Německo, Švýcarsko a Rakousko.

Aby toho nebylo dost, v pondělí odpoledne se nechala ratingová agentura Standard & Poor´s slyšet, že mění výhled pro rating Spojených států amerických na negativní. Hlavním důvodem je zejména obava, že se současné administrativě nepodaří výrazným způsobem snížit rozpočtové schodky a její schopnost dostát svým závazkům může být ohrožena. Navíc se S&P domnívá, že existuje přibližně třetinová šance, že USA o svůj AAA rating během příštích dvou let přijdou.

Nechme však státy stranou, nemalé riziko dlí i v segmentu korporátních dluhopisů. Podle posledního Global Financial Stability Report, publikovaného Mezinárodním měnovým fondem, budou v příštích dvou letech splatné bankovní dluhopisy v objemu 3,6 bilionu amerických dolarů! Jak to dopadne ? – procpou se banky na špici žadatelů o další dávku státní pomoci? Opět další velká neznámá, ale někteří účastníci trhů již „vzali“ pozici. Bill Gross, manažer celosvětově největšího dluhopisového fondu PIMCO, nejenom prodal všechny držené americké státní dluhopisy v objemu 237 miliard USD, on se v nich dokonce podvážil. To znamená, že jím řízené fondy spekulují na pokračující pokles ceny amerických dluhopisů a pokud tomu tak opravdu bude, vydělají na tom nemalé peníze.

Ve zprávě pro investory z dubna tohoto roku napsal – „PIMCO prodávalo své pozice v amerických státních dluhopisech zejména proto, že v rámci celkové dluhové zátěže dosahující 75 bilionů (ano, opravdu řekl bilionů) dolarů vidíme jen velmi malou reálnou hodnotu v jejich držení. Pokud nedojde k výrazné reformě stávajícího systému, Spojené státy bezpochyby nebudou schopné dostát svým závazkům…“. Tolik Bill Gross.

Jedním z posledních stébel, které trhům s dluhopisy připraví horké chvíle, bude budoucí zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka již spolkla svoji hrdost a nedávným zvýšením o 0,25 % přiznala, že „nějaké“ inflační tlaky existují. Fed a Bank of England prozatím skrývají hlavu v písku, ale i oni v jednom bodě v čase budou muset přiznat realitu a začít peníze „zdražovat“. Co se bude dít potom, je nasnadě…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi LN.


Váš názor
  • dovolim si kritiku posledniho odstavce
    25.04.2011 23:08

    prisuzovat ecb nejakou hrdost se mi zda redundantnim romantizovanim pragmatickych metod mocenskeho subjektu. http://www.independent.ie/national-news/ecbforced-run-on-our-banks-led-to-bailout-2628449.html
    Azb
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index