Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy vysoké daně dusí ekonomiku?

Kdy vysoké daně dusí ekonomiku?

25.05.2011 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud je zdanění v ekonomice příliš vysoké, poškozuje podnikání, investice i trh práce. V jakém bodě se ale tento škodlivý vliv začne projevovat? V roce 1960 byly daňové výnosy v Dánsku, Švédsku i USA na 60 % HDP. V prvních dvou zemích pak došlo k jejich růstu a v polovině 80. let dosáhly daně poloviny HDP. Ve Spojených státech se ale držely zhruba na stále stejné úrovni:

daně

Poškodilo vyšší zdanění dánskou a švédskou ekonomiku, a pokud ano, nakolik? Pokud se podíváme na HDP na hlavu, v USA je tento ukazatel vyšší než ve zmíněných dvou ekonomikách, to je ale odrazem hluboké minulosti. Růst HDP na hlavu byl od počátku 70. let ve všech třech zemích v podstatě stejný. Podobné je to u indexu konkurenceschopnosti, který od roku 2001 sestavuje World Economic Forum.

Zaměstnanost, měřená průměrným počtem hodin placené práce na počet obyvatel v produktivním věku, je v Dánsku a Švédsku o něco nižší. V těchto zemích je sice vyšší podíl zaměstnanosti (kolem 76 %, zatímco v USA je to 72 %), Dánové a Švédové ale pracují nižší počet hodin (asi 1.600 za rok, v USA asi 1.800). To je dáno delší dovolenou a silou odborů v těchto dvou zemích. Co se týče příjmů domácností, ty rostou ve střední příjmové skupině i v té nejvyšší rychleji v Dánsku a ve Švédsku, ve Spojených státech ale přetrvává vyšší úroveň příjmů. Vládní zadlužení je v evropských zemích nižší a jak ukazují data Freedom House či Heritage Foundation-Wall St. Journal, osobní svoboda v nich ve srovnání s USA nižší není.

Pokud je tedy vyšší zdanění pro ekonomiku škodlivé, proč Dánsko a Švédsko za Spojenými státy nezaostávají? Jednou z odpovědí může být jejich malá velikost, která umožňuje efektivní správu země – mají sice velké vlády, ale v malém státě. To však samo o sobě neznamená, že vysoké daně nepředstavují problém. Může jít rovněž o to, jaké je složení daní – severské země spoléhají zejména na daně spotřební, které by měly být méně škodlivé. Svou roli může hrát i to, že v severských zemích nedochází v takové míře k daňovým únikům – pokud se tam tolik nepodvádí, nemusí být daňové sazby pro dosažení daných daňových výnosů tak vysoké. Skutečným vysvětlením pro výše popsanou hádanku ale ani jeden z těchto argumentů není.

Je také možné, že negativní efekt vysokého zdanění se objeví při překročení určité hranice a pak již se nezhoršuje. Tato hranice byla u všech třech zemí překročena již před rokem 1960, a proto si po tomto roce vedly podobně i přes různý vývoj zdanění. Pravděpodobnější je ale to, že severské ekonomiky mají nějakou výhodu, která vyváží jejich vyšší zdanění.

Někdy se za jejich klíčovou výhodu považuje etnická a kulturní homogenita, s vyšším ekonomickým růstem bývá spojováno i to, pokud se na chodu společností podílí jak zástupci managementu, tak zástupci zaměstnanců. Silné stránky ale mají i Spojené státy – velký trh, výborné univerzity, kulturu zaměřenou na inovace a podnikání. Odpověď na to, kdy se začne negativně projevovat vyšší zdanění, tak stále není vyřešena. Prohlášení typu „někde při 50 % HDP” uspokojivá nejsou.

Uvedené je výtahem z „Is heavy taxation bad for the economy?”, autorem je Lane Kenworthy, profesor sociologie na University of Arizona.

(Zdroj: Blog Lana Kenworthyho)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.10.2021
14:14Chytré, anebo švýcarské hodinky?
8:42Víkendář: Banka jako restaurace, kde zaplatíte předem a pak čekáte, co vám přinesou
23.10.2021
8:02Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
22.10.2021
22:02Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %  
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data