Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční represe za rohem?

Finanční represe za rohem?

26.5.2011 11:09
Autor: Redakce, Patria Online

K finanční represi dochází, pokud vláda nutí investory k držení aktiv (často vládního dluhu) s výnosy, které jsou nižší, než by byly na volném trhu. Pokud tuto politiku doplníme o něco vyšší inflací, výsledkem budou uměle nízké reálné výnosy vládních dluhopisů, které časem sníží dluhovou zátěž vlády. Vlády USA a Velké Británie tento postup použily po druhé světové válce. I dnes vládám docházejí možnosti, jak zastavit růst dluhu; zavedení finanční represe se tak vážně zvažuje v Evropě i Spojených státech.

Zavedení finanční represe může být politicky přijatelnější, než je zvýšení daní, či omezení vládních výdajů. To je důvodem pro její použití v minulosti. Jde ale jen o jinou formu zdanění, které funguje jako daň z majetku aplikovaná pouze na vládní dluhopisy. Znamenala by vážné poškození procesu alokace kapitálu, které by ve středně dlouhém období snížilo ekonomický růst, protože peníze by byly od produktivních aktiv násilně směrovány do vládních dluhopisů s nízkými výnosy. Poškozena by byla i poptávka, protože by byly efektivně zdaněny úspory. Vedle pochybných přínosů je otázkou i to, zda by finanční represe byla dnes vůbec proveditelná. Po druhé světové válce uplatňovalo mnoho zemí omezení toku kapitálu, dnešní otevřené kapitálové trhy by politiku finanční represe ztěžovaly.

Co se týče „inflační daně”, ekonomové poukazují na fakt, že její uplatnění je ve skutečnosti poměrně složité. Pokud totiž trhy pochopí, že se zvažuje, výnosy dluhopisů vzrostou, což ztíží refinancování stávajícího dluhu. Výhody vyšší inflace jsou tak rychle eliminovány. A nastává i otázka, jak by mohly být centrální banky přesvědčeny pro posun k politice vyšší inflace. Fed by k ní v rámci svého současného mandátu nepřikročil. Jedna věc je kupovat vládní dluhopisy v prostředí příliš nízké inflace, něco jiného je ale stlačování výnosů dolů v situaci, kdy inflace roste. Mandáty Fedu, ECB a Bank of England by musely být změněny, což je s výjimkou extrémní krize těžké si představit. Použití finanční represe tak není ani v našem zájmu, ani není proveditelné. Doufejme.

(Zdroj: Blog Gavyn Davies)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data