Nejnebezpečnější slova na trhu jsou „tentokrát je to jinak“, komentoval Larry Summers současný vývoj v technologickém sektoru. Zároveň ale uvedl, že mezi současnou situací a rokem 1999 lze najít rozdíly a to zejména v tom smyslu, že nyní technologické společnosti vykazují zisk a generují cash flow a počet uživatelů internetu se výrazně zvýšil. Navíc valuace některých technologických titulů jako např. , či se ve srovnání s průmyslovým odvětvím drží na rekordně nízké úrovni. Každý investor si tak musí udělat názor na příležitost v tomto odvětví sám, míní ekonom. Bubliny přitom podle něho často vznikají na pozadí významných technologických změn, které pohnou trhem a následně se k nákupům přidají ti, „kteří litují toho, že nekoupili před třemi měsíci.“
Nejdůležitějším politickým úkolem v USA je nyní ochrana důvěryhodnosti a schopnosti této země splácet své závazky tím, že se zvýší dluhový limit. Pokud k tomu nedojde, přijde „Lehman na steroidech a finanční armagedon,“ uvedl Summers s tím, že není jisté, zda by poté bylo vůbec možné postavit finanční systém opět na nohy. Plán „gangu šesti“ považuje za povzbuzující, protože politicky strany konečně spolupracují. Jedná se ale o „plán o tom, že budeme mít nějaký plán“, který neříká, co se přesně stane s daněmi, státními příjmy a systémem sociálního zabezpečení. Tento plán tak představuje „důležitý první krok“.
Summers komentoval i situaci v Evropě. Dokud byl její problém s dluhem omezen na malé země na periferii, „bylo to důležité, ale ne natolik, aby to měnilo historii.“ Ve chvíli, kdy se nákaza rozšířila na Itálii a Španělsko, tedy na třetí a čtvrtou největší ekonomiku EU, stal se problém „existenciální hrozbou evropské integrace“. Z technické stránky přitom řešení není složité, domnívá se ekonom. Hlavní je, aby země jádra zajistily stabilitu finančních institucí v Evropě. V „některých případech“ pak musí být prodloužena doba splatnosti dluhu a možná i snížena jeho hodnota, uzavřel ekonom.
(Zdroj: CNBC)