Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dovoz černého uhlí do ČR se v pololetí zdvojnásobil

Dovoz černého uhlí do ČR se v pololetí zdvojnásobil

10.8.2011 16:09
Autor: ČTK

Dovoz černého uhlí do České republiky se v posledních letech postupně zvyšuje. V pololetí se zdvojnásobil proti stejnému období loni na čtyři miliardy korun. Hlavním dovozcem bylo s uhlím v hodnotě tří miliard korun Polsko, s dovezeným uhlím za 500 milionů korun následovaly Spojené státy. Z Ruska se dovezlo uhlí za 470 milionů korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který neuvádí hmotnost dovezeného uhlí, ale jeho finanční hodnotu.

Podle odborníků vypovídá růst dovozu černého uhlí o příznivém vývoji v hutnictví, které černé uhlí využívá. Objem výroby ocelářského průmyslu loni meziročně vzrostl o téměř 20 procent. Řada hutnických firem, včetně největší ArcelorMittal (15,48 EUR, -3,85%) Ostrava, se loni vymanila z předloňské krize.

Kromě občasných výkyvů roste dovoz černého uhlí do Česka dlouhodobě. Nad tuzemskou těžbou by ale dovoz podle odborníků neměl v budoucnu dominovat. Je však důležitý pro fungování českého trhu a cenovou tvorbu.

Vývoz černého uhlí z Česka je mnohem vyšší než dovoz. V prvním pololetí se vyvezlo uhlí za 10,4 miliardy korun. Hlavními odběrateli byly Slovensko, Polsko a Rakousko. Loni se v prvním pololetí vyvezlo uhlí za 8,4 miliardy . Černé uhlí v ČR těží společnost OKD.

V Česku se těží zejména hnědé uhlí a jeho dovoz je podstatně nižší než u černého uhlí. V pololetí činil dovoz hnědého uhlí 224 milionů , vyvezlo se ho za 695 milionů korun.

Těžba hnědého uhlí v Česku loni meziročně klesla o tři procenta na 43,7 milionu tun. Produkce černého uhlí se naopak zvýšila o čtyři procenta na 11,4 milionu tun.

Některé tuzemské těžařské společnosti v následujících letech počítají se značným poklesem těžby hnědého uhlí zejména kvůli platným těžebním limitům. Plánují pak zvýšit ceny uhlí teplárnám a dalším odběratelům.


Váš názor
 • černé uhlí
  10.8.2011 16:17

  kdysi jsme černé uhlí vyváželi
  Dave Bernanke
  • Re: černé uhlí
   10.8.2011 16:51

   Vždyť píšou, že vyvážíme.
   Karotka
   •  
    10.8.2011 17:01

    bakala už dovaži a sype to tam do te diry a potom to taha ven jako jeho produkci :DDD
    Deny:-)
    •  
     10.8.2011 17:03

     ale P.Š.T nikomu ani muk víte co by to udělalo s cenou akcii :D
     Deny:-)
  • Re: černé uhlí
   10.8.2011 16:25

   copak cerne uhli, ale jmeli!
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba