Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P zvyšuje ratingy ČR, vize „bezpečného přístavu“ pomáhá koruně i akciím

S&P zvyšuje ratingy ČR, vize „bezpečného přístavu“ pomáhá koruně i akciím

24.8.2011 16:18, aktualizováno: 24.8. 16:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor's dnes podpořila českou měnu i burzu zvýšeným hodnocením závazků a označením rozpočtových cílů vlády na roky 2011-2013 za „dosažitelné“. Rating hodnotící dlouhodobé závazky ČR v cizí měně byl zvýšen hned o dva stupně na „AA-“ z dosavadního „A“, rating hodnotící závazky v lokální měně potom o stupeň na „AA“ z „A+“. Pozitivně přitom působí i stabilní výhled obou ratingů, který ukazuje slabé riziko změny hodnocení ČR v blízké budoucnosti. Koruna na zprávu zareagovala nejrychleji, když strmě posílila z hladiny 24,50 CZK/EUR hned o dvacet haléřů níže až pod 24,30 CZK/EUR. Český akciový trh také nezůstal bez reakce a posílil krátce před závěrem dnešního obchodování na denní maxima. Zpráva S&P dále podporuje již dříve artikulovanou vizi České republiky jako možného bezpečného přístavu v rámci rozbouřených vod evropské dluhové krize.

Za hlavní důvod změny českých ratingů agentura S&P sice označila změnu kritérií (platnou od začátku pololetí) při stanovování ratingů směrem k většímu důrazu na politický a ekonomický profil národní vlády. Našla však i další argumenty pro tuto změnu.

Standard & Poor’s uvedla, že nové hodnocení České republiky odráží obezřetné hospodaření a vyváženou ekonomiku země. „Kvalitami země jsou především nízká úroveň zahraničního zadlužení, bankovní sektor stojící na depozitech a s velmi malým podílem půjček poskytovaných v cizích měnách, a do velké míry také nezávislá centrální banka, která udržuje úroveň spotřebitelských cen i úrokové sazby nízko,“ píše se ve zprávě, kterou má Patria Online k dispozici.

"Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Upozornil také, že agentura v novém hodnocení zohlednila celou řadu kritérií včetně předložených reforem systémů veřejných financí.

V lepším hodnocení S&P zároveň zohlednila očekávání zavedení navrhované penzijní reformy, která cílí na snížení nákladů v sociálním systému a vyřeší problém stárnoucí populace České republiky.
 
S&P dále zmínila konkurenceschopnost a otevřenost české ekonomiky, které v rámci metodologie agentury umožňuje tolerovat vyšší dluhovou zátěž. Tu agentura na současné úrovni (38,5 %/HDP) považuje za mírnou a dluhový profil za „příznivý“. „Pokud se vnější prostředí zhorší, poslouží plovoucí kurz (české měny) také jako dobrý polštář pro českou ekonomiku,“ vysvětluje dnešní zpráva.

Stabilní výhled českého ratingu podle S&P odráží vyváženost rizik u schopnosti české vlády dostát svým úvěrovým závazkům. Tlak na další zvýšení ratingu přitom může podle zprávy vyvíjet případný pokles nároků ČR na vnější financování. Pro downgrade by naopak hovořilo zhoršení veřejných financí, neúspěch reformy sociálního pojištění nebo obrat ve vládní politice, který by mohly přinést volby v roce 2014.

Vývoj kurzu koruny k euru online(Zdroj: S&P, Bloomberg)


Váš názor
 • Cíl AAA je fikce nebo cesta možná?
  24.8.2011 17:14

  Jak jsem již uvedl v jednom mém příspěvku reagujícím na snahu zvýšit zdanění u bohatých subjektů v USA, tak již nyní o totéž se snaží 2. země, a to Francie. Tou první bylo Německo, které na počátku vrcholící hypotéční krize žádalo o možnost zvýšení daně pro bohaté. Sami Němci si dost dobře uvědomili, že bez dostatečných zdrojů veřejných rozpočtů budou též sami biti tím či oním. Velmi bych se zasazoval o rychlou a nekompromisní reformu v sociální oblasti zaměřené na spoluobčany "přizpůsobivé", kteří v této době trvající bezmála 15 let paratizují na naší společnosti. Mnozí by mohli namítnout, že právě ona regulace je návrat do minulosti. Opak je však pravdou. Nebudou-li přesně znějící právní normy uváděny v život, nelze se divit současné džungli jak na úrovni občanské či politické. Ano, možná jsem odběhl od ratingu AAA. Právě onen právní rámec zabezpečující ochranu oprávněných zájmů nás všech napomůže změnit dosavadní pravidla soužití. Vždyť skutečnou nápravou sociálního systému lze docílit nemalých úspor v rozpočtu hlavním, tedy státním. A otázka vyššího zdanění? Ta je jen otázkou balíčku celé reformy jako takové, nikoli jen daňové, ale především veřejných financí. Od financí veřejných je jenom malý krůček k ratingu a tedy nefalšovanému pozitivnímu hodnocení naší země co by důvěryhodné. Již samotný parlamentní systém, který u nás panuje sám o sobě je ekonomickou přítěží. Proč v tak malé zemi, v níž žije něco málo přes 10,5 mil. lidí máme parlament o počtu 200 poslanců a senát s dalšími 81 senátory? Vždyť Česká republika je rozdělena fakticky do 13 krajů a hlavní město Prahu a 77 okresů. Nestačilo by skutečně 77 osob, kteří by měli skutečnou povinnost napravovat právní systém a nikoli jej rozkládat? Již při sestavování nejdůležitější právní normy pro náš stát, kterou je zákon o státním rozpočtu nedochází k tzv. "porcování medvěda" a tak by mohlo dojít k ještě dalším úsporným opatřením, která by měla za následek faktické úspory a nikoli tahanice a hádanice, jež neprospívají jak ekonomice, tak pohledu na ni zvenčí.
  KONTO
 • přístav
  24.8.2011 17:11

  O tom přístavu by mohli nyní pohovořit např. Švýcaři. A jak již dříve jiní naznačovali, s kurzem CZK může větší akce pohnout dost zásadně.
  magnus
  • přesně
   24.8.2011 17:41

   USA tlačí USD dolů, nás tlačí změna ratingu nahoru... kdo se směje nejlíp?
   Bo
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba