Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Regulátor: Německo si nenechá v záloze jadernou elektrárnu, využije uhelné

Regulátor: Německo si nenechá v záloze jadernou elektrárnu, využije uhelné

31.8.2011 15:43
Autor: ČTK

Německo nebude jako energetickou rezervu udržovat v pohotovosti některou ze svých odstavených jaderných elektráren, jak původně zvažovalo. Oznámil to dnes německý energetický regulátor Bundesnetzagentur, který chce k tomuto účelu využít uhelné a paroplynové elektrárny na jihozápadě země.

Potřeba takzvané studené rezervy se objevila poté, co Německo letos rozhodlo o trvalém vyřazení z provozu osmi starších jaderných zařízení a devět zbývajících má být odpojeno ze sítě v letech 2015 až 2022. Reagovalo tak na březnovou havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, způsobenou ničivým zemětřesením a přílivovou vlnou cunami. Místo jádra chce Německo v budoucnu při získávání energie víc využívat konvenční zdroje jako uhlí nebo plyn a obnovitelné zdroje.

Než ale vybuduje jejich dostatečné kapacity, hrozí, že v zimních měsících nebude mít země dostatek elektřiny k udržování stability přenosové sítě. Vláda proto plánovala ponechat do roku 2013 jednu z již odstavených jaderných elektráren v záloze a v případě potíží ji reaktivovat.

Šéf německého regulátora Matthias Kurth však dnes v Berlíně oznámil, že jeho úřad našel dostatek konvenčních zdrojů, které v případě potřeby výpadek pokryjí. Využít k tomu bude moct jeden odpojený blok obří uhelné elektrárny u Mannheimu, paroplynový blok 2 elektrárny Mohuč-Wiesbaden a blok C uhelné elektrárny v Ensdorfu.

Jejich celková kapacita je podle Kurtha 1009 megawattů a spolu s nimi má úřad v záloze 1075 megawattů proudu z rezervních zdrojů v Rakousku.

Udržování jedné vyřazené jaderné elektrárny v pohotovostním režimu by německou vládu vyšlo podle odhadů na 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč) ročně. Experti toto řešení kritizovali, neboť její reaktivace by podle nich trvala příliš dlouho. Proti se stavěly i německé spolkové země.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  31.8.2011 16:06

  Nejsem si jistý, kolika jaderným elektrárnám v Německu hrozí z geografického hlediska zemětřesení a tsunami současně jako ve Fukušimě. Zajímalo by mne, kdo na tomto rozhodnutí (zazdít jádro v Německu) vydělá. Podle mého jde o šikovné využití hysterie a obecného odporu k relativně čisté a bezpečné* technologii. (*pokud jí neobsluhují trollové)
  MSA
  •  
   1.9.2011 12:22

   MSA to napsal výstižně. Šumava je na tektonickém zlomu a Plechý začne co nevidět chrlit lávu :o ) jak zde někdo vtipně v minulosti napsal. Jsou to trotlové,takhle to dopadne,řídí-li vše diletanti a politici.
   karel777
 • možná
  31.8.2011 15:59

  je to ode mě poněkud prvoplánový a primitivní, ale skorio bych to hodnotil jako pozitivní zprávu pro uhlí a tedy o NWR...
  db
  • Re: možná
   31.8.2011 23:39

   Jáj, no ja sa nazdávam, že spomalenie ekonomik, predovšetkým v Európe, zpôsobí na trhu dostatočný previs ponuky čierneho uhlia, aby mala NWR veľké ťažkosti s predajom ťaženého objemu uhlia. Preto je kurz akcie tam, kde je.
   Šaňo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data