Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Schodek bude letos zřejmě nižší než 4,6 % HDP, příští rok daně přinesou o 18 miliard více. U dluhopisů pro občany navýšíme emisi

Kalousek: Schodek bude letos zřejmě nižší než 4,6 % HDP, příští rok daně přinesou o 18 miliard více. U dluhopisů pro občany navýšíme emisi

04.10.2011 15:42, aktualizováno: 4.10. 16:23
Autor: ČTK

Aktualizováno

Schodek letošního státního rozpočtu bude podle ministra financí Miroslava Kalouska nižší než plánovaných 4,6 procenta hrubého domácího produktu. Tento údaj je pro něj nepřekročitelným mantinelem. O kolik by mohl být nižší, nicméně neupřesnil. "Kdyby ho vláda rozpočtové odpovědnosti nedodržela, tak by tady neměla co dělat. Dokonce jsem přesvědčen, že to celkové číslo bude o něco nižší," řekl Kalousek v Lucemburku na okraj zasedání ministrů financí EU.

"Pro rok 2011 já mám nepřekročitelný mantinel 4,6 procenta, a ten kdybych nedodržel, tak se prostě musím zastřelit, to je moje svatá povinnost, a právě proto ho dodržím a bude to ještě lepší," zdůraznil Kalousek. Stejně podle něj bude přistupovat i k rozpočtu na příští rok, tedy pokud nepřijde nějaký zásadní systémový problém jako skutečně hluboká krize. "Pak bychom to garantovat nemohli," řekl o návrhu rozpočtu, který pro rok 2012 počítá s deficitem ve výši 3,5 procenta HDP. "Pokud ale dojde jen k ochlazení ekonomiky o jedno, jeden a půl procenta, tak deficit dodržíme i tak," zdůraznil ministr.

Stát chce v příštím roce vybrat na všech druzích daní a poplatků o 18,3 miliardy korun víc než letos. Celkem by takto chtěl vybrat 561,5 miliardy korun. Jen zvýšená dolní sazba daně z přidané hodnoty, která se od ledna má zvýšit z deseti na 14 procent, má vynést navíc 21,3 miliardy korun. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok.

Firmy by měly státu na daních ze svých příjmů odvést téměř 86 miliard korun, zaměstnanci zhruba 80 miliard. Provozovatelé solárních elektráren by měli státu odvést 4,2 miliardy korun.

Daň z přidané hodnoty celkem by měla státu vynést v příštím roce téměř 222 miliard korun. Pro letošní rok očekává ministerstvo financí, že očekávaný výběr DPH naplní. Pozitivně by se něm mohlo projevit předzásobení před plánovaným zvýšením daně, například nákupy novostaveb, léků nebo i knih.

Výběr DPH by měl v příštím roce růst a to například vlivem růstu spotřeby nebo změn v zákoně, které platí od letošního dubna. Pozitivně se má podle ministerstva financí projevit i zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky, protože DPH se u nich vypočítává ze základu obsahujícího spotřební daň.

V případě spotřebních daní bude letos státu zřejmě chybět asi 600 milionů korun. Podle MF je to kvůli spotřební dani z lihu. Její loňské zvýšení způsobilo větší pokles spotřeby, než se očekávalo, a proto stát vybral na této dani méně.

V příštím roce by mělo do státní pokladny přinést na spotřební dani víc peněz hlavně zdražení cigaret. Zvýšená spotřební daň z tabákových výrobků má získat navíc 2,1 miliardy korun. Celkem stát plánuje na spotřebních daních vybrat 138,1 miliardy korun.

Vláda v návrhu rozpočtu očekává, že do státního rozpočtu vybere celkem bilion a 84,7 miliardy korun. Další peníze vedle daní a poplatků plánuje vybrat například na pojistném nebo získat z EU.

V příloze k návrhu rozpočtu ale vláda upozorňuje, že ve vnějším prostředí, na jehož vývoji je česká ekonomika značně závislá, se udržuje vysoká nejistota. Fiskální problémy jižních zemí eurozóny se spíše stupňují a i dříve neotřesitelná pozice USA se zhoršila, stojí v návrhu rozpočtu. Makroekonomický rámec rozpočtu je tedy zpracováván v situaci, kdy nejistoty ekonomického vývoje jsou extrémně vysoké, uvádí vláda.

Návrh rozpočtu počítá s tím, že letos i v příštím roce poroste česká ekonomika o 2,5 procenta. Pozitivní vliv růstu zejména německé ekonomiky a dalších významných obchodních partnerů by měl převážit nad dopady úsporných opatření.

Na dotaz, zda se nechystá kvůli možnosti zpomalení ekonomiky nějak přehodnotit vizi rozpočtu na příští rok, řekl ministr Kalousek, že nikoli. Není totiž prý možné vědět, jaká bude situace. "Musíme být připraveni na všechny varianty," podotkl ale.

Ministr dále uvedl, že vzhledem k zájmu o spořící dluhopisy pro občany rozhodne o překročení desetimiliardového limitu, který byl pro tento projekt určen. "Neumím odhadnout ten zájem, který bude zítra nebo pozítří, ale řekněme, že pokud jsem na těch 10 miliard vyhradil upisovací dobu od 1. října do 1. listopadu, tak bych to rád nechal běžet alespoň týden," podotkl ministr. "Nerad bych zavíral krám dříve než v pátek, což při tom zájmu, který běží, bude znamenat, že to bude víc než deset miliard," dodal, aniž by však specifikoval, o kolik limit zvýší.

Zájem o dluhopisy pro občany je vyšší, než se čekalo. Ministerstvo financí eviduje k dnešní 14 hodině objednávky na spořící státní dluhopisy za 8,8 miliardy korun. Například ČSOB v prvních hodinách pondělka, kdy se projekt spustil, přijala 300 objednávek v celkové hodnotě dvě miliardy korun. Česká spořitelna zaregistrovala během první hodiny 330 obchodů, uvedl Radiožurnál. Dluhopisy jsou od pondělí k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.


Váš názor
 • neuvěřitelné
  05.10.2011 9:53

  kolik lidí skočilo na Kalouskovy teorie z ekonomiky. Asi na ně zapůsobila ta medajle, kterou za servilitu obdržel. Znáte vůbec někdo tu instituci, která mu medajli dala?:-)) btw: možná si lze spočítat vejplatu za měsíc podle cesťáků a diet... ale když někdo spočítá, kolik vybere od lidí a nezná ani jejich budoucí příjmy atd..., pak je to cvok a patří do ambulance k Chocholouškovi, ne tak na post ministra financí. Co ten člověk si myslí je fakt neuvěřitelné !!
  Jesse
 •  
  04.10.2011 16:50

  Ten výběr daní DPH si maluje velmi pěkně. Učitě bude velmi zklamán. Hodně peněz půjde do zahraničí, protože lidé z příhraničních oblastí budou zboží se zvýšenou DPH nakupovat v zahraničí a tím pádem na tom vydělají oni. Pan Kalousek dělá vše na podporu vysokopříjmových občanů. Svědčí o tom i vydané dluhopisy. Na 300 obědnávek u ČSOB je průměrná úložka více jak 6,5 mil. Kč.
  Bobo
  • Daňoví Mičurinci
   05.10.2011 9:45

   Prý vláda rozpočtové odpovědnosti, chachá, to je jako kdyby si Mr.Dalík říkal "expert na boj proti korupci" :-D
   sgt.Mike
  •  
   04.10.2011 18:22

   Silene zvasty. Objednej si obed, luliku.
   Jen
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
0:00General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba