Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kam trhy půjdou, neví nikdo, ale jedna JISTOTA může existovat…

Kam trhy půjdou, neví nikdo, ale jedna JISTOTA může existovat…

12.10.2011 15:42
Autor: Anonymní Investor, ???

Na tom, že předvídání vývoje trhů je jako věštění z křišťálové koule, se shodne většina profesionálů i drobných investorů. O to více je překvapivé, že ačkoliv se to různými predikcemi jenom hemží, jak z úst analytiků tak na různých investorských blozích, ty opravdu podstatné myšlenky zahlédnete jen málokde. Těžko říci, jestli se jedná o myšlenky tak známé, že je není potřeba znovu opakovat, nebo naopak tyto podstatné věci mnohým unikají. Spíš bych se klonil k tomu druhému …

Konečně se dostávám k meritu věci a totiž, že jedno ze základních pravidel úspěšného tradingu říká, že řídit něco můžete a tím něčím je Vaše RIZIKO. Jistota, kterou při vstupu do pozice máte (resp. můžete mít) se rovná maximální ztrátě, kterou jste ochoten realizovat. Tedy za předpokladu, když při vstupu do obchodu zároveň zadáte stop loss pokyn (dále SL). Většina drobných investorů bohužel SL, který je samozřejmou součástí strategie všech úspěšných obchodníků, nepoužívá. Je možné, že se nacházíme na prahu „nových“ trhů (anebo také ne). Nicméně to, že si pozici nakonec „vysedíte“ se určitě nebude týkat všech, i když se to stane. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí se ohlédnout za historickými maximy některých akciových titulů z pražské burzy. Myslím, že v některých případech Vás bude ještě pěkně dlouho bolet zadek … (pamatujete si, za kolik se obchodovalo Orco či NWR, že ano; a v případě ECM už zůstanete sedět do konce života …).

Ačkoliv některým to může působit jako obehraná písnička a některým zase jako zbytečnost, v rámci zachování duševního zdraví investorské veřejnosti doporučuji následující postup. Investujte do akcie, které věříte (ať již z fundamentálních či technických důvodů). Ihned si nastavte SL a hned poté se smiřte s tím, že jste danou ztrátu již „realizovali“. Můžete tak být překvapeni už jen pozitivně.

A ještě jedna věc prosím – pokud náhodou vyděláváte, tak nezapomeňte své zisky také vybírat, jinak si vysedíte pro změnu svůj stop loss …

P.S.: Nastavení stop lossu zabere mnohem méně času než sledování změn cílových cen.

Upozornění: Tento článek je prvním ze série "Glosa investora" anonymního autora. Názory v článku nemusí být v souladu s oficiálními názory skupiny Patria.


Váš názor
 •  
  14.10.2011 0:07

  a mailová adresa na prípadné dalšie články je aká, prosím ?
  Open_mind
  •  
   14.10.2011 13:08

   PS ? ;-)
   Kalka.
   •  
    14.10.2011 13:17

    Křišťálové koule... hmm... to je teď nějaký další nový indikátor z TA?:-))
    Jesse
    • Jesse
     17.10.2011 13:19

     Tak určitě nemůžeš popřít, že od masívního rozšíření HFT už EW ani TA nejsou to, co (možná) byly. Takže nový indikátor zřejmě bude na místě - holt nový normál ;-)
     Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data