Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trpí Itálie kvůli eurozóně či kvůli sobě?

Trpí Itálie kvůli eurozóně či kvůli sobě?

8.11.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Trhy nyní oceňují desetileté italské vládní dluhopisy tak, že jejich výnos dosahuje 6,5 %. To znamená, že tento výnos převyšuje výnos německých dluhopisů o více jak 450 bazických bodů. U ekonomiky, která v tuto chvíli pravděpodobně klesá, to můžeme nazvat kritickou úrovní. Ekonom Kash Mansori tvrdí, že dluhová dynamika Itálie je znepokojující právě kvůli rostoucím výnosům, které odrážejí dluhovou krizi celé eurozóny. Jde o kruhovou referenci, kdy rostoucí rizikové prémie zvyšují riziko insolvence, které dále zvyšuje prémie. Trh se však nebojí insolvence Itálie kvůli rostoucím prémiím, ale kvůli (i) hrozné růstové dynamice této země a (ii) jejímu zvýšenému politickému riziku.

Vývoj PMI ukazuje pravděpodobný příchod recese; Roubini Global Economics hovoří o negativním růstu od počátku třetího čtvrtletí tohoto roku. S negativním růstem přicházejí vyšší rozpočtové deficity a trhům se nelíbí vysoké zadlužení. Na vyšší „fiskální disciplínu“ tak tlačí růstem prémií.

01

Další faktor představuje politický risk. Ten je patrný na rozdílu ve výnosech italských a španělských dluhopisů. Od léta se prudce propadl, což znamená, že Španělsko si nyní půjčuje levněji, zatímco dříve platilo prémii:

02

Výnosy italských dluhopisů tedy rostou kvůli zhoršujícímu se ekonomickému fundamentu a pochybné politice. Úsporná opatření sice neznamenají správnou reakci, Němci je ale vyžadují. Fiskální utahování a obnovení konkurenceschopnosti jsou novou evropskou mantrou.

Autorkou je Rebecca Wilder – makroekonomka a portfolio manažerka.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
 • Nemyslím si,
  8.11.2011 9:14

  že by Itálie trpěla. Naopak, v EU je mnohem více států a subjektů, které trpí kvůli Itálii (včetně).
  Jesse
 • evropskou mantrou
  8.11.2011 9:03

  bohuželm, článek vyznívá tak, že mít vyrovnaný rozpočet je špatně. Nemyslím si to. Když deficitní rozpočet, tak by ty peníze měly jít především do infrastruktury státu (železnice, dálnice, vodní cesty a vzdělání). Bohužel u všech evropských států tyto peníze navíc jdou do uplácení voličů. Říká se tomu, že jdou do sociálního systému. Za současné situace (kvalita a zájmy politiků) jsem tvrdě pro vyrovnaný rozpočet (mělo by být nejlépe dané ústavou). Vláda která jej nedodrží nebo nenavrhne okamžitě padá včetně obou sněmoven. A minimální přerozdělování. Např.: důchod - všem stejnou částku, která pokryje životní potřeby v minimální výši. Peníze z mítného zůstanou ministrerstvu dopravy (stejně jako spotřební dan z pohonných hmot) a není možné je použít jinde atd. Prostě zavést ve státní správě kompletně pořádek.
  pulec
  • Re: evropskou mantrou
   8.11.2011 11:29

   100% souhlas s vyrovnaným rozpočtem a sankcemi za nedodržení. Ještě bych to vylepšil tím, že strany, které by sestavovaly vládu (např. v ČR) by v případě nedodržení vyrovnaného rozpočtu vracely státní příspěvek za volby, případně by měly zakázáno v následujících kandidovat. Ale to je asi sci-fi, za chvíli by nebylo koho volit. A celé je to asi nereálné, voliči už si tak navykli na vlastní korupci, že když někdo přijde s myšlenkou vyrovnaného rozpočtu a s tím souvisejících úspor, tak ho prostě nezvolí. To bude muset nejprve padnout alespoň Řecko a posloužit jako odstrašující případ, aby se o tom začalo vážně uvažovat.
   sinuhet
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data