Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystaná zpráva OECD: Vlády a trhy čeká v roce 2012 „finanční stres“

Chystaná zpráva OECD: Vlády a trhy čeká v roce 2012 „finanční stres“

12.12.2011 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy a vlády čeká příští rok nesnadný úkol při získávání financí, varuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v ještě neveřejné prosincové zprávě. Důvodem finančních tlaků je nejistota ohledně dalšího vývoje eurozóny a globální ekonomiky, uvádí list Financial Times s odvoláním na získanou zprávu.

„V některých chvílích dění na trzích ukazuje, že dynamiku trhů určují „zvířecí pohnutky“, které zvyšují náklady státních výpůjček a mají vážné důsledky pro udržitelnost zadlužení států,“ okomentoval pro FT chování trhů Hans Blommestein, šéf řízení veřejného dluhu OECD.

Napětí na finančních trzích má podle zprávy nadále pokračovat a stabilitu mnoha vlád, které potřebují refinancovat dluh, ohrožuje nepředvídatelnost vývoje na trzích. V nejbližší budoucnosti tak bude pro množství členských zemí OECD velkým problémem získat velký objem peněz na soukromých trzích.

Ve zprávě FT se uvádí, že vlády OECD budou v letošním roce potřebovat půjčit 10,4 bilionu USD (přes 198 bilionů Kč) a příští rok tato částka stoupne na 10,5 bilionu USD. Ve srovnání s rokem 2007 to je o jeden bilion USD více a proti roku 2005 je to téměř dvojnásobek.

V případě, že by se některé z evropských zemí v příštím roce nepodařilo refinancovat nebo prodloužit splatnost dobíhajících úvěrů, musel by se národní dlužník obrátit buď na Evropskou centrální banku (v případě zemí eurozóny) nebo požádat o pomoc mezinárodních věřitel, jako to již udělalo Řecko, Irsko a Portugalsko.

(Zdroj: Financial Times, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y