Aktualizováno Výrazný pokles výnosů českých státních dluhopisů přiměl ministerstvo financí k realizaci dlouho odkládané emise dluhopisů denominovaných v eurech. Podle zdrojů agentury Reuters ministerstvo otevřelo své knihy teprve dnes, a již má od potenciálních kupců nabídky za více než 3 miliardy eur. Podle zdrojů bude objem emise asi na dvou třetinách této poptávky.
Ke konkrétním parametrům emise řekl agentuře Bloomberg bankéř blízký transakci následující: „Dluhopisy budou se splatností v květnu 2022 a budou naceněny tak, aby jejich výnos byl 160 bazických bodů nad středovými swapy (mid-swap), zatímco původní indikace byla 170 bps.“ Stále se však jedná o mírné zdražení proti poslední srovnatelné emisi českých obligací denominovaných v eurech. Ta proběhla v září roku 2010 a ČR při ní vydala dluhopisy splatné v dubnu 2021 v objemu 2 miliard eur s výnosem 105 bazických bodů nad středovými swapy. V brzkých večerních hodinách zdroj Bloombergu dodal, že i tentokrát by objem emise měl dosahovat celkových 2 miliard eur.
Ministerstvo financí emisi eurobondů dlouho odsouvalo s odvoláním na vyčkávání na lepší podmínky na trhu. Od konce listopadu klesl výnos 10letého dluhopisu české vlády z 4,66 procenta až na dnešních 3,70 procenta. Náměstek MF Jan Gregor v lednu řekl, že České republice se by mělo letos podařit vydat dluhopisy denominované v eurech výhodněji, než ostatním zemím ze středu a východu Evropy. S tím souhlasí i analytici zahraničních bankovních domů. „Ortodoxní přístup České republiky k fiskální politice zůstává důležitou silnou stránkou v porovnání s ostatními zeměmi regionu,“ uvedl analytik David Petitcolin ještě před oznámením prodeje českých eurodluhopisů.
Hrubá výpůjční potřeba České republiky letos klesne na 243,4 miliardy korun z loňských 255,7 miliardy, přičemž až 30 procent by mohl stát získat na zahraničních trzích, uvedlo v lednu Ministerstvo financí ve své strategii.
Gregor z MF v lednu pro agenturu Bloomberg uvedl, že ministerstvo je připraveno vydat eurobondy v objemu jedné až dvou miliard eur kdykoliv počínaje únorem, tedy po zveřejnění aktuální makroekonomické prognózy. Jako významný faktor přitom již dříve připomněl, že ministerstvo financí není do rychlého vydání emise nuceno chybějícími finančními zdroji. Prostředky podle něj získalo z úspěšné pilotní emise dluhopisů pro občany. Ta proběhla 11. listopadu a proti původnímu očekávání zhruba 10 miliard korun vynesla 20,4 mld. Kč. V příštím roce ministerstvo zváží dle slov ministra Kalouska emisi dluhopisů pro občany v rozsahu řádově 40 miliard korun.
Úroveň vládního dluhu dosahuje 42 procent hrubého domácího produktu a je tak nejnižší v porovnání s Polskem (57 %), Maďarskem (77 %) a zeměmi eurozóny v čele s Německem a Francií, u nichž tato úroveň přesahuje 80 procent, odhaduje pro letošní rok Evropská komise. Relativně příznivě vyznívá také objem depozit v českých bankách, který byl v roce 2010 dle ČNB o 37 procent vyšší než objem půjček, zatímco v Polsku a Maďarsku zůstal v porovnání s půjčkami nižší.
„Česká republika nabízí z vnitřního i vnějšího pohledu dobře vyrovnanou ekonomiku s nízkou mírou soukromého i veřejného zadlužení a pevný bankovní sektor,“ uvedla dnes ve zprávě klientům analytička Anne-Francoise Bluher. „Věříme, že vzhledem k silným základům bude jakákoli nákaza, která by zasáhla český finanční trh a úvěrové spready, pouze dočasná,“ dodala.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, MFČR)