Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po 1,5leté pauze přichází opět emise českých eurobondů, státní kasa zřejmě takto získá 2 mld. EUR

Po 1,5leté pauze přichází opět emise českých eurobondů, státní kasa zřejmě takto získá 2 mld. EUR

20.02.2012 15:51, aktualizováno: 20.2. 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výrazný pokles výnosů českých státních dluhopisů přiměl ministerstvo financí k realizaci dlouho odkládané emise dluhopisů denominovaných v eurech. Podle zdrojů agentury Reuters ministerstvo otevřelo své knihy teprve dnes, a již má od potenciálních kupců nabídky za více než 3 miliardy eur. Podle zdrojů bude objem emise asi na dvou třetinách této poptávky. 

Ke konkrétním parametrům emise řekl agentuře Bloomberg bankéř blízký transakci následující: „Dluhopisy budou se splatností v květnu 2022 a budou naceněny tak, aby jejich výnos byl 160 bazických bodů nad středovými swapy (mid-swap), zatímco původní indikace byla 170 bps.“ Stále se však jedná o mírné zdražení proti poslední srovnatelné emisi českých obligací denominovaných v eurech. Ta proběhla v září roku 2010 a ČR při ní vydala dluhopisy splatné v dubnu 2021 v objemu 2 miliard eur s výnosem 105 bazických bodů nad středovými swapy. V brzkých večerních hodinách zdroj Bloombergu dodal, že i tentokrát by objem emise měl dosahovat celkových 2 miliard eur.

Ministerstvo financí emisi eurobondů dlouho odsouvalo s odvoláním na vyčkávání na lepší podmínky na trhu. Od konce listopadu klesl výnos 10letého dluhopisu české vlády z 4,66 procenta až na dnešních 3,70 procenta. Náměstek MF Jan Gregor v lednu řekl, že České republice se by mělo letos podařit vydat dluhopisy denominované v eurech výhodněji, než ostatním zemím ze středu a východu Evropy. S tím souhlasí i analytici zahraničních bankovních domů. „Ortodoxní přístup České republiky k fiskální politice zůstává důležitou silnou stránkou v porovnání s ostatními zeměmi regionu,“ uvedl analytik RBS David Petitcolin ještě před oznámením prodeje českých eurodluhopisů.

Hrubá výpůjční potřeba České republiky letos klesne na 243,4 miliardy korun z loňských 255,7 miliardy, přičemž až 30 procent by mohl stát získat na zahraničních trzích, uvedlo v lednu Ministerstvo financí ve své strategii.

Gregor z MF v lednu pro agenturu Bloomberg uvedl, že ministerstvo je připraveno vydat eurobondy v objemu jedné až dvou miliard eur kdykoliv počínaje únorem, tedy po zveřejnění aktuální makroekonomické prognózy. Jako významný faktor přitom již dříve připomněl, že ministerstvo financí není do rychlého vydání emise nuceno chybějícími finančními zdroji. Prostředky podle něj získalo z úspěšné pilotní emise dluhopisů pro občany. Ta proběhla 11. listopadu a proti původnímu očekávání zhruba 10 miliard korun vynesla 20,4 mld. . V příštím roce ministerstvo zváží dle slov ministra Kalouska emisi dluhopisů pro občany v rozsahu řádově 40 miliard korun.

Úroveň vládního dluhu dosahuje 42 procent hrubého domácího produktu a je tak nejnižší v porovnání s Polskem (57 %), Maďarskem (77 %) a zeměmi eurozóny v čele s Německem a Francií, u nichž tato úroveň přesahuje 80 procent, odhaduje pro letošní rok Evropská komise. Relativně příznivě vyznívá také objem depozit v českých bankách, který byl v roce 2010 dle ČNB o 37 procent vyšší než objem půjček, zatímco v Polsku a Maďarsku zůstal v porovnání s půjčkami nižší.

„Česká republika nabízí z vnitřního i vnějšího pohledu dobře vyrovnanou ekonomiku s nízkou mírou soukromého i veřejného zadlužení a pevný bankovní sektor,“ uvedla dnes ve zprávě klientům analytička Société Générale Anne-Francoise Bluher. „Věříme, že vzhledem k silným základům bude jakákoli nákaza, která by zasáhla český finanční trh a úvěrové spready, pouze dočasná,“ dodala.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, MFČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
15:36Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data