Aktualizováno Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrok v pásmu nula až 0,25 procenta, kde jej hodlá ponechat minimálně do konce roku 2014. Fed po zasedání svého měnového výboru poznamenal, že stav americké ekonomiky se zvolna zlepšuje, potíže ale přetrvávají na realitním trhu. Renomovaný manažer dluhopisového fondu PIMCO Bill Gross ale zprávu Fedu podrobil kritice. Fed drží sazby na nule už od konce roku 2008.
Fed uvedl, že polevilo napětí na finančních trzích, což naznačuje, že se nedá s žádnou další podporou ekonomiky ze strany Fedu nyní počítat. Vývoj ekonomiky tak Fed hodnotí v zásadě stejně jako po svém předchozím zasedání z ledna. Centrální banka připouští, že stále existují značná rizika, která mohou růst zastavit, hovoří ale o zlepšení na trhu práce a problémem podle ní teď není ani inflace.
"Inflace je v posledních měsících utlumená, ačkoliv ceny ropy a benzinu se nyní zvyšují. V dlouhodobém výhledu ale inflačním očekávání zůstávají stabilní," píše se ve sdělení Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který má v rámci Fedu na starosti měnovou politiku. Inflace v důsledku drahé ropy a benzinu je podle Fedu přechodnou záležitostí.
S tím ale nesouhlasí manažer Gross z fondu PIMCO. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC mimo jiné řekl, že vývoj inflace v USA už není stejný, jako byl dosud. Pokud Fed tvrdí opak, pak podle Grosse jen s někým hraje hru.
Podle některých komentátorů si však Fed stále ještě ponechal otevřená vrátka pro v pořadí již třetí kolo kvantitativního uvolňování přezdívané QE3, když v prohlášení po včerejším jednání označil míru nezaměstnanosti za stále „zvýšenou“ a navíc varoval před „riziky na dolní straně“ v případě růstu největší ekonomiky světa.
„Způsob, jakým bylo to prohlášení napsáno, byl zvolen s cílem ponechat si otevřené možnosti do budoucna. Co se nám snažili říci, bylo: Zatím neměňte očekávání ohledně vývoje nastavení měnové politiky, protože my nejsme ještě připraveni prohlásit, že se věci změnily dost na to, aby už nebyl potřeba žádný další stimul,“ vysvětlil včerejší slova Fedu Stephen Stanley, hlavní ekonom Pierpont Securities.
Hlasování opět nebylo jednoznačné. Proti byl prezident Federální rezervní banky v Richmondu Jeffery Lacker. Podle něj není ekonomika v tak špatném stavu, aby Fed musel držet základní úrok na mimořádně nízké úrovni ještě další tři roky.
Fed rovněž uvedl, že hodlá pokračovat v podpoře ekonomiky v rámci dosavadního programu "operace twist", který Fed zavedl loni v září a který počítá s nákupem dluhopisů s delší splatností až do objemu 400 miliard dolarů (asi 7,5 bilionu Kč). Cílem programu je snížit úroky na vzdálenějším konci výnosové křivky, aby měly firmy důvod investovat a lidé mohli refinancovat hypotéky.
Akcie po zprávě udržely většinu zisků a Dow Jonesův index byl asi hodinu před koncem obchodování v blízkosti 13.062 bodů. Připisoval si tak asi 0,8 procenta. Dolar zrychlil růst vůči japonskému jenu, kde se vyšplhal nad 83 JPY/USD. Větší pozornost trhů ale nakonec přitáhly zátěžové testy amerických bank, v nichž z devatenácti testovaných bank neuspěli 4 - Citigroup, Ally, Suntrust a MetLife.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Fed)