Podobně jako v leden nabídl i únor nečekaně vysoké meziroční zvýšení průmyslové produkce. Objem výroby stoupl o 4,7 procenta. Nemalou měrou k tomu pomohl jeden pracovní den na víc ve srovnání s loňským únorem. Není ale vše zlato, co se třpytí. Varováním může být meziměsíční dynamika průmyslu a data přicházející z eurozóny.
Již třetím rokem pokračuje rychlý růst automobilového průmyslu. Produkce automobilek v únoru meziročně stoupla o 15,4 procenta. Ode dna na začátku roku 2009 již tento klíčový segment českého průmyslu vyrostl o 130 procent.
Počasí se podepsalo na výrobě a rozvodu elektřina a tepla. Průměrná teplota v únoru klesla na -5,2 stupně Celsia a od dlouhodobého normálu se odchýlila o 4,1 stupně. Arktické mrazy vedly ke zvýšení produkce v tomto odvětví o 7,8 procenta.
V útlumu zůstává výroba výpočetní techniky a spotřební elektroniky, která se v únoru meziročně snížila o 10,7 procenta. Z poklesu se nevymanil ani další důležitý pilíř českého průmyslu – výroba kovů. Produkce hutí se snížila o 3,7 procenta.
Na solidní výsledky průmyslu poukázal již index nákupních manažerů zveřejněný na začátku tohoto týdne, jehož hodnota se překvapivě výrazně zvýšila. Nicméně optimismus mírní pohled na krátkodobou dynamiku průmyslové výroby. Meziměsíční změna byla v posledních třech měsících záporná. Vzhledem k otevřenosti české ekonomiky, přičemž průmysl je nejvíce citlivý na vývoj zahraniční poptávky, nabádá k opatrnosti i pohled na ekonomická data ze zahraničí. Indexy nákupních manažerů v Německu, Rakousku, Francii a dalších západoevropských zemích v březnu opět klesly. Průmyslová výroba i nové zakázky v Německu se také snížily. Prozatím počítáme v letošním roce se zvýšením průmyslové výroby o 2,0 procenta.