Aktualizováno Ekonomika Spojených států pokračovala na přelomu zimy a jara v mírném růstu. Stoupající ceny benzinu a dalších energetických produktů ale začínají vzbuzovat obavy mezi výrobci i spotřebiteli po celé zemi, uvedla americká centrální banka v situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
Zprávy z 12 distriktů Fedu naznačily, že ekonomika v období od poloviny února do konce března pokračovala v růstu díky posilování zpracovatelského průmyslu, maloobchodních tržeb i nabírání nových zaměstnanců. "Výrobci v mnoha distriktech vyjádřili optimismus ohledně růstových vyhlídek pro blízké období. Jsou však poněkud znepokojeni stoupajícími cenami ropy," uvádí zpráva. Bezprostřední vyhlídky pro spotřebitelské výdaje jsou podle Fedu rovněž považovány za příznivé, objevily se však obavy, že stoupající ceny benzinu by v příštích měsících mohly tyto výdaje omezit.
Zatímco krátkodobý výhled pro výdaje domácností je povzbudivý, zprávy z několika distriktů budí obavy, že rostoucí ceny paliv mohou omezit jejich útratu v následujících měsících, uvádí Fed. Celkový vývoj inflace přitom označil za „mírný“.
Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Americká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla o tři procenta, tedy nejprudším tempem od poloviny roku 2010. V letošním roce počítá většina ekonomů dle ankety agentury Bloomberg s hospodářským růstem o 2,2 procenta a 2,4 procenta v roce 2013.
Americká ekonomika v březnu vytvořila zhruba 120 tisíc nových pracovních míst, což je nejméně od října loňského roku. Guvernér Fedu Ben Bernanke minulý měsíc uvedl, že k dalšímu znatelnému zlepšení na trhu práce bude zapotřebí silnější růst ekonomiky. Bernanke pokles míry nezaměstnanosti na 8,3 %, která ještě loni v létě v USA činila 9,1 procenta, označil za "poněkud odtržený" od ekonomického vývoje. Hrubý domácí produkt se zvyšoval pomaleji, takže za poklesem nezaměstnanosti bylo podle něj především to, že část lidí už přestala práci hledat, a vypadla tak ze statistik.
Otazník stále visí nad spekulacemi o dalším kolu kvantitativního uvolňování, ačkoli hodnocení zvedající se ekonomiky ubírá na argumentech zastáncům dalšího QE. Šéf Fedu atlantského distriktu Dennis Lockhart po zveřejnění Béžové knihy uvedl, že ačkoli březnový report z trhu práce byl zklamáním, stále není dle svých slov přesvědčen, že další kolo měnového uvolnění, tedy nákupu vládních cenných papírů centrální bankou, by mělo velký přínos. Takové politické opatření by podle něj mělo být ponecháno v rezervě pro případ „jasně negativní změny směru ekonomiky“.
Právě extrémní měnové uvolňování, které prováděl Fed a po jeho vzoru další světové centrální banky, má podle šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO negativní dopady na reálnou ekonomiku. Mohamed El-Erian podotýká, že došlo k navýšení příjmové nerovnosti, v důsledku tlaku na růst cen akcií a dalších aktiv bez porovnatelného dopadu na ekonomiku. Šéf Pimca uvedl, že centrální banky jsou blízko svého maxima, co se týče možnosti posílit ekonomický růst, a „paralelní škody“, které svými opatřeními ekonomice a finančním trhům způsobily, brzy převáží přínosy.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)