Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hledání bláznů na nemovitostech

Hledání bláznů na nemovitostech

13.04.2012 18:00

V jednotlivých zemích eurozóny jsme za posledních cca deset let viděli všechny možné scénáře vývoje cen na trhu nemovitostí. V Německu ceny celkově zhruba stagnovaly a nyní jsou v podstatě na stejné úrovni jako před 12 lety. To samé můžeme říci o cenách nemovitostí v Irsku, jejich cesta od výchozího do konečného bodu ale byla od té německé diametrálně odlišná. Šlo o typickou bublinu s masivním přerozdělením bohatství (tak, jak si investoři během boomu přehazovali aktiva mezi sebou).

blázni1

Za pozornost stojí i zbylé země. Finsko předvedlo růst z indexové hodnoty 100 na 175 (odpovídá to asi 5 % zhodnocení za rok). Protože graf pracuje s indexem, nevíme skutečné počáteční ceny, a tudíž nemůžeme soudit, zda toto zhodnocení neodpovídá inflaci a rozumné návratnosti (posuzované zejména s ohledem na dostupnost parcel, výši cen stavebních prací, nájmů a příjmů na hlavu). V německém případě reálně docházelo ke korekci cen nemovitostí.

Zbývá Francie, kde se druhou vlnou dostáváme na nejvyšší hodnotu z vybraných zemí. Že by francouzský růst ze 100 na 220 během 12 let byl jedním z opomíjených eurokostlivců (poměr ceny nemovitostí a nájmů tam v roce 2008 dosahoval 138; pro srovnání viz druhý graf)?

Z hlediska současného vývoje je asi nejdůležitější vývoj ve Španělsku. To šlo v první vlně na stejné výšky jako Francie, pak ale následoval pád až na finské hodnoty. Vzhledem k tomu, jak bývá popisován španělský realitní trh současnosti – dlouhé řady nových domů o které nikdo nemá zájem, nebude asi tato korekce u konce. Což při provázanosti trhu nemovitostí, rozvah bank a vládních financí není za současné křehké situace v celé eurozóně optimistická zpráva.

Celosvětové srovnání a lepší – fundamentálnější pohled na bubliny na trhu s nemovitostmi poskytuje druhý graf. V něm je vývoj poměru cen a nájmů (čím vyšší ceny relativně k nájmům, tím větší pravděpodobnost bubliny – spekulací).

blázni2

Zatímco u samotných cen nemovitostí bychom čekali alespoň nějaký růst (nominální), uvedený poměr ceny a nájmů by se na rovnovážném trhu teoreticky nemusel hýbat vůbec. Takovým ostrovem stability bylo Švýcarsko. Zbytek zemí si prošel větší či menší bublinou, do popředí vystupuje zejména Irsko a Španělsko.

Před časem jsem zde psal o tom, jak často trhy s likvidními aktivy spadnou do mustru hledání ještě většího blázna. Tedy hledání toho, komu prodáme aktivum, které jsme už my sami koupili za příliš vysokou cenu. U aktiv kterým říkáme reálná (např. zlato, či právě nemovitosti) se nám může zdát, že k bublinovatelnosti takovou tendenci nemají („mám peníze v baráku ...“). I na těchto trzích je ale hledání ještě většího blázna populární aktivitou.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data