Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hledání bláznů na nemovitostech

Hledání bláznů na nemovitostech

13.04.2012 18:00

V jednotlivých zemích eurozóny jsme za posledních cca deset let viděli všechny možné scénáře vývoje cen na trhu nemovitostí. V Německu ceny celkově zhruba stagnovaly a nyní jsou v podstatě na stejné úrovni jako před 12 lety. To samé můžeme říci o cenách nemovitostí v Irsku, jejich cesta od výchozího do konečného bodu ale byla od té německé diametrálně odlišná. Šlo o typickou bublinu s masivním přerozdělením bohatství (tak, jak si investoři během boomu přehazovali aktiva mezi sebou).

blázni1

Za pozornost stojí i zbylé země. Finsko předvedlo růst z indexové hodnoty 100 na 175 (odpovídá to asi 5 % zhodnocení za rok). Protože graf pracuje s indexem, nevíme skutečné počáteční ceny, a tudíž nemůžeme soudit, zda toto zhodnocení neodpovídá inflaci a rozumné návratnosti (posuzované zejména s ohledem na dostupnost parcel, výši cen stavebních prací, nájmů a příjmů na hlavu). V německém případě reálně docházelo ke korekci cen nemovitostí.

Zbývá Francie, kde se druhou vlnou dostáváme na nejvyšší hodnotu z vybraných zemí. Že by francouzský růst ze 100 na 220 během 12 let byl jedním z opomíjených eurokostlivců (poměr ceny nemovitostí a nájmů tam v roce 2008 dosahoval 138; pro srovnání viz druhý graf)?

Z hlediska současného vývoje je asi nejdůležitější vývoj ve Španělsku. To šlo v první vlně na stejné výšky jako Francie, pak ale následoval pád až na finské hodnoty. Vzhledem k tomu, jak bývá popisován španělský realitní trh současnosti – dlouhé řady nových domů o které nikdo nemá zájem, nebude asi tato korekce u konce. Což při provázanosti trhu nemovitostí, rozvah bank a vládních financí není za současné křehké situace v celé eurozóně optimistická zpráva.

Celosvětové srovnání a lepší – fundamentálnější pohled na bubliny na trhu s nemovitostmi poskytuje druhý graf. V něm je vývoj poměru cen a nájmů (čím vyšší ceny relativně k nájmům, tím větší pravděpodobnost bubliny – spekulací).

blázni2

Zatímco u samotných cen nemovitostí bychom čekali alespoň nějaký růst (nominální), uvedený poměr ceny a nájmů by se na rovnovážném trhu teoreticky nemusel hýbat vůbec. Takovým ostrovem stability bylo Švýcarsko. Zbytek zemí si prošel větší či menší bublinou, do popředí vystupuje zejména Irsko a Španělsko.

Před časem jsem zde psal o tom, jak často trhy s likvidními aktivy spadnou do mustru hledání ještě většího blázna. Tedy hledání toho, komu prodáme aktivum, které jsme už my sami koupili za příliš vysokou cenu. U aktiv kterým říkáme reálná (např. zlato, či právě nemovitosti) se nám může zdát, že k bublinovatelnosti takovou tendenci nemají („mám peníze v baráku ...“). I na těchto trzích je ale hledání ještě většího blázna populární aktivitou.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data