Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa: Místo, kde centrální bankéři prostě přemýšlejí jinak

Evropa: Místo, kde centrální bankéři prostě přemýšlejí jinak

17.4.2012 13:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen uvedl, že ECB by mohla začít zvyšovat sazby s cílem omezit inflaci v případě, že se ekonomická aktivita začne zvyšovat. „ECB bude jednat ve chvíli, kdy to bude třeba, podobně jako na jaře minulého roku, když se ekonomický výhled zlepšil a my jsme začali oparně zvyšovat sazby,“ uvedl Asmussen. Dodal však, že inflace je stále pod kontrolou a příští rok klesne pod 2% cíl ECB.

Nejsem si tak jistý, že zvýšení sazeb, které ECB minulý rok provedla, je něco, na co by měla být pyšná. Tento krok bych ani nenazval opatrným. Pravděpodobně totiž urychlil a prohloubil evropskou dluhovou krizi. Na podzim tak bylo nutné monetární politiku otočit a ECB musela prudce zvýšit velikost své rozvahy. Pokud bychom sledovali opatrnou politiku, spíše bychom sazby nezvyšovali, nevyvolávali takovou tenzi na finančních trzích a následně se vyhnuli tomu, abychom museli mohutně intervenovat.

Pochybnosti ale existují i ohledně toho, jaký má celková politika ECB dopad na nezaměstnanost. Její vývoj v eurozóně a EU shrnuje graf: 

jiná evropa

Evropa je tedy místo, kde centrální bankéři prostě přemýšlejí jinak.

(Zdroj: Tim Duy’s Fed Watch)


Váš názor
  • Stačí len zmeniť názov...
    17.4.2012 23:41

    Namiesto názvu EU dať tomu názov Federatívna EU , alebo DETAŠOVANÉ územie USA&MMF&comp. -štúdijná eurozóna, len ešte "dotiahnuť" tú teoreticky nevhodnú PRAKTICKÚ superKRÍZU 2008-až?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data