Úvod nového týdne přinesl na pražský trh ztrátu ve výši 1,7 procenta, když se trh překotoval níže v souladu s okolním děním. Především západoevropský region totiž registroval v celku výrazné ztráty v čele s německým indexem, který v odpolední části ztrácel více jak 3 procenta.
Důvodů k poklesu našly dnes burzy v Evropě hned několik. První se skloňovaly francouzské prezidentské volby, jejichž první kolo přineslo nejen odsun současného prezidenta Sarkozyho až na druhé místo za socialistu Hollanda, ale také ukázalo na překvapivý nárůst podpory extrémní pravice a levice.
Následovala nikterak dobrá data popisující aktivitu průmyslových firem v jednotlivých zemích eurozóny i bloku jako takovém. První leknutí trhům způsobil index nákupních manažerů ve výrobě v Německu, když v dubnu místo očekávaného mírného růstu propadl nejvíce od července 2009. Také aktivita v průmyslu celé eurozóny byla slabší, než se čekalo, když index PMI poklesl z 47,7 bodu na 46,0 bodu, zatímco trh čekal růst na 48,1 bodu.
Nizozemská menšinová vláda se dnes odpoledne rozhodla podat demisi poté, co po pondělním setkání kvůli rozpočtovým škrtům ztratila podporu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) nacionalisty Geerta Wilderse, na které dosud s prosazováním svých opatření spoléhala. Jednání o škrtech zkrachovala po sedmi týdnech. Nizozemí čekají předčasné volby, potvrdil premiér Mark Rutter. Šéf krajní pravice Wilders je chce co nejdříve. Na zprávu zareagovaly poklesem trhy na obou stranách Atlantiku. Německý DAX odevzdává až 3,6 procenta, CAC téměř 3 procenta, FTSE až 2,3 procenta. Americké indexy S&P 500, DJIA a Nasdaq ztrácejí v rozmezí 1,2 až 1,7 procenta.
Na lokálním trhu se však proti zbytku Evropy zkraje týdne příliš neobchodovalo, a trh se pouze překotoval po vzoru okolních výprodejů. Dobrým příkladem mohou být akcie , kde se za celý den zobchodovalo 70tisíc kusů akcií. Titul však ztratil 2 procenta, když se z pátečních 773 korun přesunul pod 760 korun za akcii. Ještě větší ztrátu utržily akcie , které propadly až na závěrečných 122 korun a seanci tak zakončily s 4% ztrátou.
Bankovní zástupce táhla níže pouze , která v samotném závěru propadla k 3300kč hranici. dnes okolní výprodeje zcela ignorovala, když obdržela zvýšené doporučení na „koupit“ z „neutrální“, nově ze strany švýcarské . Titul tak bez větších problémů uhájil ceny ze závěru minulého týdne a končil beze změn. Ztrátu ve výši 3,5% utržil pojištovací zástupce .
Největší ztráta nakonec svítila na technologickém zástupci ze zámoří – , který tak reagoval na dnešní zprávu, týkající se další akvizice, která má však být opět zcela financována vydáním dalších akcií.
Společnost dnes oznámila, že vydá 2,1 milionů nových akcií na financování převzetí australské společnosti Hyro Limited poskytující integraci systémů a softwarová řešení na firemní úrovni. Firma, jejíž akcie se obchodují na burze v Praze a na Wall Street, akvizici oznámila s tím, že páteční závěr v USA hodnotu akvizice vyčísluje na 14,5 milionů dolarů. Od převzetí společnosti Hyro očekává posílení růstu firmy v oblasti Asie a Pacifiku. Akcie KITD v Praze po oznámení akvizice klesaly až o 9,6 % na 125,5 Kč, aby pokles v závěru mírně zkorigovaly na -8 %.
Objem obchodů ve SPADu za dnešní den dosáhl 0,371 mld. Kč, zatímco průměrný objem obchodů za poslední rok je 1,028 mld. Kč.
Denní souhrn závěrečných cen ze SPADu
ze dne 23.04.2012