Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cykly fiskální a monetární politiky – jak přílišná snaha o nápravu jen zhorší situaci jinde

Cykly fiskální a monetární politiky – jak přílišná snaha o nápravu jen zhorší situaci jinde

7.5.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

V 80. letech byla uplatňována velmi restriktivní monetární politika zaměřená na boj s inflací. Ta však vedla ke snaze o kompenzaci tohoto utažení a výsledkem byly fiskální deficity a rostoucí veřejné dluhy. Pak se situace obrátila a v 90. letech vedla restriktivní fiskální politika k uplatňování expanzivní monetární politiky a k vytváření nadměrné likvidity.

Uvedený trend nyní získává na síle v Evropě, kde bude pravděpodobně uplatňováno zlaté pravidlo (snaha o eliminaci strukturálních deficitů). Podobné je to ve Spojených státech, kde přišlo na řadu snižování vládních výdajů. Tato politika bude nevyhnutelně doprovázena uvolněnou monetární politikou, a to po velmi dlouhou dobu. Vlády ale musí pochopit, že ani jedna z makroekonomických politik by neměla být extrémní. Druhá se totiž ve snaze stabilizovat situaci posune do opačného extrému a následně poroste riziko krize.

První z grafů ukazuje vývoj fiskálních deficitů v USA a zemích eurozóny:

cykly1

Následující graf ukazuje vývoj sazeb v USA (fialově klíčová sazba Fedu, šedě výnos desetiletých vládních dluhopisů a přerušovaně meziroční růst nominálního HDP):

cykly2

Fiskální deficity byly v letech 1992 – 93 razantně sníženy v Evropě i v USA a pod kontrolou vydržely až do roku 2007. Veřejné zadlužení se tak v roce 2007 nacházelo znatelně pod zadlužením roku 1995. Není proto překvapivé, že se monetární politika stala od poloviny 90. let expanzivní, jak je patrné z porovnání růstu HDP a výše sazeb. Toto monetární uvolnění pak dláždilo cestu k růstu soukromého dluhu, který nakonec v roce 2008 vyvolal krizi. Nadměrná snaha o nápravu v jedné oblasti tak znamenala zhoršení jinde.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data