Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Už víte, jaké budete od příštího roku platit daně?

Už víte, jaké budete od příštího roku platit daně?

21.5.2012 5:30
Autor: Dalibor Bucek, KSB

Ke změnám by mělo dojít nejen v oblasti daně z příjmů fyzických osob, ale i zdravotního pojištění, daně z přidané hodnoty a daně z převodu nemovitostí, a to od začátku příštího roku. Některá opatření jsou navrhována jen dočasně a měla by platit pouze do konce roku 2015.

Stop „štědrým“ paušálům

Výdajové paušály fyzických osob neboli možnost uplatnit proti dosaženým příjmům výdaje určitým procentem z těchto příjmů, jsou v současné době hodně populárním politickým tématem. Mělo by dojít k jejich omezení maximální možnou částkou stanoveného výdaje, respektive k omezení možnosti uplatnění paušálu u vybraných příjmů přesahujících 2 miliony Kč.

U 40 % výdajového paušálu, který se vztahuje například na příjmy z činností znalců, insolvenčních správců, advokátů, tlumočníků nebo na příjmy z autorské a umělecké činnosti, by bylo možné uplatnit paušální výdaj v maximální výši 800 000 Kč. Pro příjmy z pronájmu, a to i majetku zařazeného v obchodním majetku podnikatelů, by bylo možné uplatnit 30 % výdajový paušál pouze v maximální částce 600 000 Kč. V ostatních případech, jako jsou příjmy třeba ze zemědělské výroby a z živností, mají zůstat paušály ve výši 80 % a 60 % neomezené absolutní částkou.

Pro poplatníky s příjmy z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti nebo příjmy z pronájmu, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, se dále navrhuje omezující podmínka pro možnost snížení daně o slevu na manželku (manžela) a uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě. Pokud by součet dílčích základů daně, kde by byly uplatněny výdaje procentem z příjmů, přesáhl 50 % jejich celkového základu daně, nemohly by fyzické osoby tyto úlevy využít.

Solidární progrese

V letech 2013 až 2015 se navrhuje zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob, nazvané jako solidární zvýšení daně. Solidárně by měli být zdaněni poplatníci, u nichž součet příjmů ze závislé činnosti a ze samostatně výdělečné činnosti překročí 48násobek průměrné mzdy (v roce 2012 tato částka činní 1 206 576 Kč). Část těchto příjmů přesahující 48násobek průměrné mzdy se zdaní navíc 7 % sazbou daně.

K solidaritě bude docházet i u záloh na daň z příjmů odváděných ze závislé činnosti při překročení 4násobku průměrné mzdy v daném měsíci. Všichni poplatníci, kteří budou v daném roce jakkoliv solidární, jsou povinni podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Což oproti dnešku znamená, že povinnost podat daňové přiznání mohou mít i poplatníci s příjmy pouze ze závislé činnosti.  

Důchodci bez slevy

V letech 2013 až 2015 by neměl mít nárok na základní slevu na poplatníka důchodce a invalidní důchodce. Přesněji řečeno osoba, která k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

Zahraniční pomoc

Od 1. ledna 2013 by též mělo dojít ke zvýšení 15 % srážkové daně, které podléhají příjmy daňových nerezidentů ze zdrojů v České republice, na 35%. Je třeba upozornit, že toto zvýšení se nedotkne poplatníků ze zemí, s nimiž má ČR uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění a kde je výše srážkové daně omezena nebo úplně zakázána.

Vzhledem k tomu, že návrh zákona zatím dospěl jen k vnějšímu připomínkovému řízení, můžeme se těšit na změny, které do něj nejspíš přinese projednávání v Parlamentu. Otázka proto je, jestli se výsledná podoba zákona nebude od současné ještě podstatně lišit.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC