Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf řeckého hedgefondu: Éra drachmy je zpět. Privátní sektor mizí, domácnosti ztratily půlku příjmů, energetiky bankrotují. Jak se chránit jako investor?

Šéf řeckého hedgefondu: Éra drachmy je zpět. Privátní sektor mizí, domácnosti ztratily půlku příjmů, energetiky bankrotují. Jak se chránit jako investor?

13.06.2012 18:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

To, před čím varujete a čeho se bojíte už zpátky máme. Řecko si užívá časy staré dobré drachmy, říká v rozhovoru pro Bloomberg šéf řeckého hedgeového fondu a autor knihy s volně přeložitelným názvem „Ohavný řecký dluh“ Jason Manolopoulos.

O víkendu Řecko čekají nové parlamentní volby. S téměř jistotou z nich jako lídr vzejde buď šéf Nové demokracie Antonis Samaras, nebo šéf ultralevicové SYRIZA Alexis Tsipras. Samaras varuje před dopady případného odchodu Řecka z eurozóny: propad příjmů, bankovních depozit, nemovitostí nejméně o polovinu hodnoty během dní, růst cen potravin. „Ale vždyť to už máme,“ kontruje Manolopoulos. „Řecko už se z části vrátilo k časům drachmy. Soukromý sektor totiž již prošel nemalou devalvací. Mzdy a platy jsou dole o průměrných 35 procent, daně vzrostly, takže disponibilní příjmy klesly o 50 a více procent. Pronájmy jsou dole o 35 až 40 procent na průměru,“ vyjmenovává Manolopoulos.

Jason Manolopoulos pracuje pro Domeus Capital Group, kde zodpovídá za emerging markets. Ve své knize varuje, že Řecku před vstupem do eurozóny v zásadě chyběl byznys a podnikatelský sektor jako takový a země se k tomu postupně vrací. „Zatímco soukromý sektor se propadá zpět do toho, čemu říkám pásmo drachmy, veřejný nikoli. Celkové výdaje rostou, takže je jasné, kdo utrácí. O jakých úsporách se tedy bavíme, když v sektoru mzdy a výdaje na penze v klidu dál rostou,“ poznamenává Manolopoulos na adresu centrální úrovně. Lidi živené veřejným sektorem podle něj kruté časy teprve čekají, říká na adresu penzistů či státních zaměstnanců.

Neděle přinese verdikt, zda se Řecko vydává směrem s nebo proti Evropě, je bontonem trhů. Je to tak? „Většina průzkumů hovoří o vítězství Syrizy a to s komfortním náskokem. Na stole je tedy zřejmě sestavování kabinetu lídrem Alexisem Tsiprasem. Kartou Nové demokracie a Pasoku je „hlasujte pro nás, nebo pro katastrofu“. Jenže toho už jsou lidé přesyceni a neslyší na to. Syriza je hbitá v politické kampani, ale nezkušená, nebo chceme-li – neokovaná - ve všem ostatním,“ říká Manolopoulos. Co tedy čeká po volbách? „Po vítězství Syrizy čekají Řecko a svět dva měsíce hry kočky s myší mezi Řeckem a Trojkou. Evropská unie otestuje, jak vážně Tsipras míní své předvolební sliby. Dle mého názoru padnou, není Che Guevara. A pokud bude hrát skutečně tvrdou kartu, EU vyvine enormní tlak na vytvoření jiné koaliční vlády,“ říká Manolopoulos. Pokud povolební jednání selžou, je podle něj zřejmý projednaný, tedy řízený odchod Řecka z eurozóny v první polovině roku 2013. „To je můj základní scénář,“ říká. Své očekávání vysvětluje tím, že obě strany, tedy Řecko a Evropská unie, velmi dobře dnes vědí, že toto partnerství nemůže a nebude dlouhodobě fungovat.

Řecko má podle něj plné zuby současných úspor dopadajících jen na obyvatele, ale ne dovnitř vládního sektoru, dost područí EU a MMF. Vykazovaná nezaměstnanost na 22 procentech je podle něj reálně někde nad 25 procenty. „Řecký systém se nereformoval a nezměnil. Je dále neférový,“ říká.

Ve své knize Manolopoulos popisuje řecký systém jako kleptokracii. Vidí s tlakem krize nějakou změnu? „Nějaký posun je znatelný, mnoho podnikatelů začalo být zatýkáno a vsázeno do vězení za neplacení daně z přidané hodnoty. Je to ale hon na čarodějnice, zatýkání jsou ti bez kontaktů nebo naopak se špatnými kontakty a jako odstrašující příklady některé celebrity. Dokud ale nezavládne férovost, není možné vybudovat občanskou společnost. To nejlepší, co můžete udělat pro sebe i pro svou rodinu je hrát podle pravidel,“ říká Manolopoulos a opakuje slova šéfky MMF Lagardeové, která bez servítek nedávno řekla, že nejlepší co Řekové pro sebe mohou udělat, je začít platit daně. Šéf vymahačů daní ji pak podpořil slovy, že kdyby se podařilo vyřešit jen polovinu toho, co Řekové ročně nezaplatí, současné problémy by země neměla. 

„Vezměte si jednoduchý příklad. Vy a někdo druhý budete mít vedle sebe taverny nebo třeba stánek se souvlaki. Vy DPH platíte, on ne. On tak může mít ceny nižší o 10 až 15 procent, může si dovolit větší porce, jeho stánek překypuje turisty. Váš zeje prázdnotou a zbankrotujete. Berme to pěkně takto odspodu,“ říká Manolopoulos.

Pro část lidí v systému podle něj nastává situace, že před svým koncem daně platit nejsou schopni. To se podle něj šíří do neplacení za služby, dodávky elektřiny nebo vody. Manolopoulos varuje v současné situaci Řecka před kolapsem v těchto odvětvích.

Potvrzuje to realita v energetickém sektoru? Ano, potvrzuje. Řecký regulátor a energetika PPC se sešly na plánem nouzového úvěru v rozsahu 300 milionů eur. PPC potřebuje platit za dodávky plynu ruskému Gazpromu, tureckému Botasu či italské Eni. Podle Standard & Poor’s neplacené účty v sektoru vylétly meziročně o více jak polovinu. Největší energetika v zemi PPC je na pokraji bankrotu, varovala S&P 7. června. Vedle neschopnosti platit účty stojí také neochota, v Řecku jsou totiž na pořadu vesměs každého dne krátkodobé výpadky dodávek. Problém potvrzuje sama PPC, když říká, že dobře zásobeny jsou uhelné elektrárny a rezervoáry vodních elektráren. „PPC vyčerpala svou likviditu, rostou jí nedoplatky a ona sama dluží. V brzké době zřejmě nedostojí svým dluhopisům,“ uvedla S&P , když jí srazila rating jeden stupeň nad junk. Dovoz ropy je zdrojem poloviny energií pro dopravu a elektřinu. U té jde pro Řecko naštěstí většina z domácí těžby uhlí, ale pětina z dovozu plynu.

Čísla dokládají, že řecká ekonomika balancuje na hraně. Alexis Tsipras dnes opět pustil do světa, že Evropská unie nenechá Řecko padnout ani v případě vítězství Syrizy a změny dosavadních dohod. Země dle něj nepřijde o dosavadní finanční pomoc, dohody s Trojkou musí nahradit plán ekonomické obnovy a růstu země. Co když názor EU bude jiný? Investoři si podle Manolopoulose musejí vytvořit vlastní sázku pro případ odchodu Řecka z eurozóny či jejího rozpadu. „Základem je držení většího podílu v hotovosti,“ říká Manolopoulos a v posvěcuje tím řecké výběry eur z bank. „Za reálný považuji o odchod Německa z eurozóny, například. Představa nákupu německých bundů na nula procentech je fantastická, stejně jako takový obchod,“ představuje si Manolopoulos.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Capital, PPC, Kathimerini, Greekreporter)


Čtěte více:

Lagardeová (MMF): Řekové ať začnou platit daně, víc mě tíží děti v Africe. Koalice ND a PASOK dle průzkumů drží většinu
28.05.2012 9:42
Dusno na diplomatické scéně vyvolala o víkendu šéfka Mezinárodního měn...
S&P: Brzký odchod Řecka z eurozóny vidíme teď minimálně jedna ku třem
05.06.2012 8:19
Pravděpodobnost, že Řecko v nadcházejících měsících odejde z eurozóny,...
Řecká nezaměstnanost stoupá k 22 %, politickou scénu zasáhly fyzické konflikty
07.06.2012 13:08
Míra nezaměstnanosti v Řecku stoupla v březnu na rekordních 21,9 proc...
Šéfvymahač daní: Řekové ročně nepřiznají 45 mld. eur, polovina by smazala současné problémy. Tlačí EK na zavření části bank?
08.06.2012 9:48
Řekové ročně nepřiznají na daních až 45 miliard eur, což přestavuje a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y