Už na začátku příštího týdne se obmění dozorčí rada . Miroslav Kalousek chce v dozorčí radě vidět zástupce svého resortu. V čele rady však zůstane Martin Roman, naznačil premiér Nečas. Představenstvo se měnit nebude.Ministr financí Miroslav Kalousek se chystá dosadit do dozorčí rady svého muže. V úterý tak dojde k obměně dozorčí rady , v níž Kalousek chce nově obsadit přinejmenším jedno křeslo.
"Obměna dozorčí rady určitě proběhne, chci, aby v ní seděl někdo za ministerstvo financí. Zcela jistě mohu vyloučit jakékoliv změny v představenstvu ," řekl Kalousek bez dalších detailů serveru IHNED.
Podle informací IHNED by do dozorčí rady měl být v úterý jmenován Kalouskův poradce Jiří Volf, který řadu let pracoval na postu náměstka ministra financí.
Chystané změny v dozorčí radě potvrdil serveru iHNed i premiér Petr Nečas. Přesuny by se ale neměly dotknout šéfa dozorčí rady Martina Romana, jehož Nečas hodlá ponechat ve funkci. Přitom o odchodu Romana se na energetickém trhu už několik měsíců spekuluje.
Premiér sice neodpověděl jednoznačně a přímo na otázku iHNed, zda má Roman ve své funkci jeho osobní podporu, z jeho slov ale plyne, že šéf dozorčí rady o křeslo nepřijde: "Je to pragmatické rozhodnutí," vysvětluje Nečas.
"V roce 2011 skončila jedna etapa rozvoje , silně zaměřená na zahraniční akvizice. Začala nová etapa, zaměřená na domácí, případně středoevropskou energetiku. Nicméně řadu věcí z minulosti je třeba dořešit, a proto znalost procesů a detailů některých zahraničních akvizic je nezbytná. Z tohoto pohledu je obsazení pozice šéfa dozorčí rady užitečné a racionální pro firmu i majoritního vlastníka," uvedl.
Ministerstvo financí dosud bez zástupce, Beneš v čele zůstává
Po loňském úmrtí Eduarda Janoty nemá Kalouskův úřad v dozorčí radě žádného přímého zástupce. Ministr odmítl chystané personální změny v dozorčí radě upřesnit s tím, že je musí teprve projednat s dotyčnými osobami.
Kalousek svým vyjádřením zároveň popřel informace deníku Insider, který počátkem týdne napsal, že je ohrožena pozice předsedy představenstva a generálního ředitele Daniela Beneše. Podle Insideru by mohl Beneše v čele vystřídat strategický ředitel firmy Pavel Cyrani.
Podle ministra financí však žádné změny v představenstvu plánovány nejsou. Odchod z vedení pro HN vyloučil i sám Beneš: "Nezaznamenal jsem žádné signály o tom, že by mne zástupci majoritního akcionáře chtěli vyměnit," uvedl Beneš.
Vyšetřování Romana odloženo
Protikorupční policie v minulém půlroce prošetřovala vztah Martina Romana ke strojírnám Škoda Holding, které vedl před jejich privatizací. Loni vyšlo najevo, že se Roman angažoval ve firmách, navázaných na skupinu Appian, jež Škodu v roce 2003 od státu koupila.
Policie zkoumala podezření, že si Roman zachoval vazby na vlastníky Škody i po privatizaci, tedy během svého působení v čele , a že mohl zajeho vedení Škodu zvýhodňovat při udělování zakázek.
Šetření však policie odložila s tím, že se žádné porušení zákona neprokázalo. V půli května ale vrchní státní zastupitelství konstatovalo, že policie případ odložila příliš brzy a má se k němu vrátit.

Související články na IHNED.cz
Definitivní klid pro Martina Romana. Propojení se Škodou Power policie neprokázala
Poradci navrhli vládě: Dejte šéfovi 30 milionů ročně, řediteli ČSA 14,4 milionu
Protikorupční fond Karla Janečka a Karla Randáka se opřel do energetického gigantu ČEZ