Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dozorčí radu ČEZ čekají nemalé změny, potvrdil Nečas. Martin Roman ale zůstane

Dozorčí radu ČEZ čekají nemalé změny, potvrdil Nečas. Martin Roman ale zůstane

22.6.2012 17:58
Autor: IHNED.cz

Už na začátku příštího týdne se obmění dozorčí rada ČEZ. Miroslav Kalousek chce v dozorčí radě vidět zástupce svého resortu. V čele rady však zůstane Martin Roman, naznačil premiér Nečas. Představenstvo se měnit nebude.Ministr financí Miroslav Kalousek se chystá dosadit do dozorčí rady ČEZ svého muže. V úterý tak dojde k obměně dozorčí rady ČEZ, v níž Kalousek chce nově obsadit přinejmenším jedno křeslo.

"Obměna dozorčí rady určitě proběhne, chci, aby v ní seděl někdo za ministerstvo financí. Zcela jistě mohu vyloučit jakékoliv změny v představenstvu ČEZ," řekl Kalousek bez dalších detailů serveru IHNED.

Podle informací IHNED by do dozorčí rady ČEZ měl být v úterý jmenován Kalouskův poradce Jiří Volf, který řadu let pracoval na postu náměstka ministra financí.

Chystané změny v dozorčí radě ČEZ potvrdil serveru iHNed i premiér Petr Nečas. Přesuny by se ale neměly dotknout šéfa dozorčí rady Martina Romana, jehož Nečas hodlá ponechat ve funkci. Přitom o odchodu Romana se na energetickém trhu už několik měsíců spekuluje.

Premiér sice neodpověděl jednoznačně a přímo na otázku iHNed, zda má Roman ve své funkci jeho osobní podporu, z jeho slov ale plyne, že šéf dozorčí rady o křeslo nepřijde: "Je to pragmatické rozhodnutí," vysvětluje Nečas.

"V roce 2011 skončila jedna etapa rozvoje ČEZ, silně zaměřená na zahraniční akvizice. Začala nová etapa, zaměřená na domácí, případně středoevropskou energetiku. Nicméně řadu věcí z minulosti je třeba dořešit, a proto znalost procesů a detailů některých zahraničních akvizic je nezbytná. Z tohoto pohledu je obsazení pozice šéfa dozorčí rady užitečné a racionální pro firmu i majoritního vlastníka," uvedl.

Ministerstvo financí dosud bez zástupce, Beneš v čele zůstává 

Po loňském úmrtí Eduarda Janoty nemá Kalouskův úřad v dozorčí radě ČEZ žádného přímého zástupce. Ministr odmítl chystané personální změny v dozorčí radě upřesnit s tím, že je musí teprve projednat s dotyčnými osobami.

Kalousek svým vyjádřením zároveň popřel informace deníku Insider, který počátkem týdne napsal, že je ohrožena pozice předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše. Podle Insideru by mohl Beneše v čele ČEZ vystřídat strategický ředitel firmy Pavel Cyrani. 

Podle ministra financí však žádné změny v představenstvu plánovány nejsou. Odchod z vedení ČEZ pro HN vyloučil i sám Beneš: "Nezaznamenal jsem žádné signály o tom, že by mne zástupci majoritního akcionáře chtěli vyměnit," uvedl Beneš.

Vyšetřování Romana odloženo

Protikorupční policie v minulém půlroce prošetřovala vztah Martina Romana ke strojírnám Škoda Holding, které vedl před jejich privatizací. Loni vyšlo najevo, že se Roman angažoval ve firmách, navázaných na skupinu Appian, jež Škodu v roce 2003 od státu koupila.

Policie zkoumala podezření, že si Roman zachoval vazby na vlastníky Škody i po privatizaci, tedy během svého působení v čele ČEZ, a že ČEZ mohl zajeho vedení Škodu zvýhodňovat při udělování zakázek.  

Šetření však policie odložila s tím, že se žádné porušení zákona neprokázalo. V půli května ale vrchní státní zastupitelství konstatovalo, že policie případ odložila příliš brzy a má se k němu vrátit.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Definitivní klid pro Martina Romana. Propojení ČEZ se Škodou Power policie neprokázala

Poradci navrhli vládě: Dejte šéfovi ČEZ 30 milionů ročně, řediteli ČSA 14,4 milionu
 
Protikorupční fond Karla Janečka a Karla Randáka se opřel do energetického gigantu ČEZ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data