Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skandál kolem LIBORu neustál ani ředitel Barclays, personální očista posiluje akcie, ale nezastavila kritiky

Skandál kolem LIBORu neustál ani ředitel Barclays, personální očista posiluje akcie, ale nezastavila kritiky

03.07.2012 9:56, aktualizováno: 3.7. 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Generální ředitel britské banky Barclays (170,23 GBp, 1,10%) Bob Diamond dnes ráno po dlouhém boji podlehl tlaku politiků i investorů a rezignoval s okamžitou platností na funkci. Důvodem je skandál kolem podvodných manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR. Diamond, který byl strůjcem nového modelu investičního bankovnictví Barclays, je druhou obětí aféry, včera oznámil rezignaci předseda správní rady banky Marcus Agius.

Na první pohled paradoxně proto vyznívá fakt, že právě Agius se ode dneška stává novým šéfem představenstva. Banka však tento krok v dnešním prohlášení označila pouze za dočasný s tím, že Agius byl do funkce jmenován především s cílem najít pro Barclays nového generálního ředitele.

Podle dnešního vyjádření Diamonda vnější tlak na Barclays dosáhl takové úrovně, že by to mohlo banku poškodit. "To nemohu dopustit," uvedl šedesátiletý Američan. Diamond čelil tlaku na svoji rezignaci z médií i od politiků. Ve středu bude Diamond vysvětlovat kroky banky před skupinou zákonodárců.

Zatímco první reakci dnes akcie Barclays v úvodu klesly o 4,4 procenta a staly se tak největším propadákem sektorového indexu Stoxx 600 Bank, následně titul zamířil výše o procento. Vývoj je tak podobný tomu včerejšímu, kdy si akcie Barclays po odchodu šéfa představenstva Agiuse, nakonec připsaly 3,4 procenta zisku.

Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR. Britský předseda vlády David Cameron v pondělí oznámil, že Británie kvůli skandálu zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru. 

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Skandál kolem manipulací s bankovními sazbami LIBOR vyvolal v Británii opět pobouření nad praktikami bank. Ty se přitom ještě nevzpamatovaly z hněvu veřejnosti po finanční krizi v roce 2008, z níž jim musely pomáhat státní peníze. Machinace se sazbami mohly přispět i k tomu, že více lidí přišlo kvůli nespláceným hypotékám o střechu nad hlavou, uvedl náměstek ministra pro obce a místní zastupitelstva Grant Shapps.

Ministr obchodu Vince Cable napsal v novinovém komentáři, že skandál ukázal "morální bažinu skoro biblických proporcí". Rozbil prý také mýtus, že bankovní krach před čtyřmi lety byl důsledkem jednání několika "izolovaných rošťáků". Skandál ale připomněl, že hniloba je mnohem rozšířenější a že neschopnost, korupce a chamtivost je v britských bankách široce rozšířená, napsal Cable.

(Zdroj: Bloomberg, Barcalys, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data