Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EBA: Evropské banky již letos navýšily kapitál o 116 mld. USD, nad cílem je Erste i Raiffeisen. Výzvy do budoucna ale zůstávají

EBA: Evropské banky již letos navýšily kapitál o 116 mld. USD, nad cílem je Erste i Raiffeisen. Výzvy do budoucna ale zůstávají

11.07.2012 13:50, aktualizováno: 11.7. 15:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropský bankovní sektor navýšil v prvním pololetí letošního roku kapitál o 94,4 miliardy eur, tedy asi 116 miliard dolarů. Oznámil to dnes Evropský bankovní úřad (EBA), který bankovním domům v Evropě v září uložil navýšit kapitál o 106 miliard eur, v prosinci to bylo již 114,7 mld. EUR. Od té doby však čtveřice problémových bank – včetně Bankia, Dexia a WestLB - z hledáčku EBA vypadla kvůli „velmi hluboké restrukturalizaci“.
 
Celková velikost požadavku na navýšení kapitálu evropských bank se tak snížila na 76 mld. EUR. Prosincový údaj 114,7 mld. EUR navíc zahrnovalo také šest řeckých bank s nedostatkem kapitálu ve výši 30 miliard eur. Problém kapitálové potřeby řeckých věřitelů spadá do podmínek finanční pomoci Aténám od Mezinárodního měnového fondu. 

 
Rakouský regulátor záhy po oznámení celoevropských čísel oznámil, že Erste Bank i Raiffeisen již kapitál navýšily nad úroveň 9 % Tier 1 požadované bankovním regulátorem EU. Silnější úroveň kapitálu u svých bank potvrdil následně také francouzský regulátor.

Evropské banky podle dnešní zprávy EBA získaly v letošním roce 72 miliard eur z prodeje akcií, zadržení zisku a konverze méně kvalitních aktiv do vlastního kapitálu. Sedm bank dle údajů EBA kapitál navýšilo jen díky pomoci národních vlád. Tři portugalské banky inkasovaly zhruba 6 miliard eur z vládní pokladny a italské bance Banca Monte dei Paschi die Siena pomohla tamní vláda ke splnění cílů EBA 2 miliardami eur. Bez vládní pomoci se dále neobešly kyperské Bank of Cyprus a Cyprus Popular, dále slovinská Nova Ljubljanska Banka. Španělská Bankia v květnu požádala o pomoc ve výši 23,5 mld. EUR.

EBA již dříve varovala, že nebude akceptovat dosahování kapitálových cílů pomocí prodeje aktiv. Banky snížily objem aktiv zhruba o 22,6 miliardy eur, což podle Evropského bankovního úřadu nemělo žádný vliv na půjčky reálné ekonomice.

„Kapitálová pozice bank je mnohem lepší, než byla před rokem,“ uvedl dnes Evropský bankovní úřad. Dodal ale, že ačkoli banky naplnily aktuální cíl EBA co do výše kapitálu, finanční situace v sektoru je nadále nestálá a banky stále čelí významným výzvám pro překonání finanční krize a naplnění nových globálních regulatorních pravidel. Evropa taky podle EBA potřebuje srozumitelný balík opatření pro stabilitu bankovního sektoru. "Od začátku bylo zřejmé, že jde pouze o jednu část komplexního balíku opatření nezbytného k zajištění stability evropského bankovního sektoru," nechal se slyšet ředitel EBA Andrea Enria. EBA stanovila, že banky musejí mít ke konci června kapitálový polštář v minimální výši 9 procent rizikově vážených aktiv.

(Zdroj: EBA, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Zátěžové testy EBA: Banky potřebují 115 miliard eur kapitálu. Erste 743 milionů, přišel negativní výhled S&P
08.12.2011 17:25
Evropský bankovní úřad (EBA) po dalším kole zátěžových testů evropskýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data