Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hoďte střední třídě záchranné lano, vyzývají Clintonovi poradci

Hoďte střední třídě záchranné lano, vyzývají Clintonovi poradci

16.07.2012 18:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Desítky let trvající úpadek americké střední třídy je třeba zastavit dalekosáhlými a dlouhodobými opatřeními, myslí si stratégové Demokratické strany James Carville a Stanley Greenberg, kteří v 90. letech působili jako poradci prezidenta Billa Clintona. V článku uveřejněném minulý týden v listu The Wall Street Journal píší, že problémy střední třídy se táhnou daleko do minulosti a finanční krize z let 2008-2009 situaci ještě zhoršila. „Je to jako když někoho se zápalem plic srazí náklaďák,“ popisuje dopad událostí posledních let Carville.

„Absolventi středních škol dnes v prvním zaměstnání vydělávají méně než v roce 1973. Při pohledu zpět vidíme tři dekády zmenšujícího se počtu pracovních míst se zajištěným zdravotním pojištěním či důchodovými bonusy. Lidé pracují déle a zadlužují se více. Náklady na vysokoškolské vzdělání pohlcují vyšší podíl příjmu, pro rodiče s vychozenou střední školou se stává obtížnější umožnit dětem studovat na univerzitě. Sociální mobilita klesá. Dělnická rodina kolabuje a očekávaná délka dožití se prodlužuje jen vysokoškolákům,“ uvádí se v článku.

Zhoršování postavení střední třídy, kterou někteří ekonomové definují jak skupinu prostředních 60 % v příjmové pyramidě, má na svědomí řada trendů, jejichž původ sahá desítky let nazpět. Nejčastěji citovanými jsou konkurence levnější pracovní síly v zahraničí a technologický pokrok umožňující továrnám a kancelářím vyprodukovat více s menším vkladem faktoru práce.

Nezaměstnanost ve Spojených státech sice klesla z 10 % v říjnu 2009 na nynějších 8 %, ale struktura nově vytvořených pracovních míst není pro střední třídu příliš příznivá. Z výzkumu ekonomů Nira Jaimoviche a Henryho Siu vyplývá, že celých 95 % pozic zaniklých během recese se soustředilo do středně kvalifikovaného pásma obývaného nejčastěji kancelářskými pracovníky, bankovními úředníky nebo nejrůznějšími techniky. Nová místa vznikla v odvětvích vyžadujících vysokou kvalifikaci (vývoj softwaru, kosmický průmysl, pokročilé materiály), nebo naopak v odvětvích s nulovou náročností na vzdělání uchazečů (pásová výroba).

Za posledních pět let tak v Americe počet lidí pracujících na kancelářských pozicích klesl o 3,2 milionu. V dopravě, dalším odvětví typickém pro středně placené pozice, se počet zaměstnaných snížil o 1,2 milionu. U manažerských pozic zato ve stejném časovém horizontu došlo k růstu o 2 miliony, u nejhůře kvalifikovaných pozic se počet zvýšil o 1,5 milionu. Oproti lednu 2008 je ve Spojených státech o 5,2 milionu méně zaměstnaných, a přesto americká ekonomika produkuje víc zboží a služeb než před čtyřmi lety.

Podle autorů stati, hlásících se k Johnu Maynardu Keynesovi a také Paulu Krugmanovi, řešení současných rozpočtových a růstových problémů nelze hledat ve snižování daní bohatým a omezování veřejných výdajů. Je třeba pravý opak: víc zdanit vyšší příjmy a navýšit výdaje státu, a to „o mnohem víc, než by současný Kongres ovládaný hnutím Tea Party dovolil.“ Velká většina voličů prý požaduje zvýšení daňové zátěže pro „nejvyšší příjmové skupiny, vrcholové manažery a společnosti outsourcující pracovní místa“.

Keynes definoval ekonomickou depresi jako „chronický stav podprůměrné aktivity trvající významnou dobu bez zjevných známek zlepšení, nebo zhroucení.“ Přesně tak lze podle Carvillea a Greenberga popsat i současný stav věcí.

Peníze je podle nich třeba nasměrovat do soukromého sektoru, ideálně na investice do infrastruktury, aby se začala rychleji vytvářet nová pracovní místa. Státem vydané peníze se tak oklikou dostanou do rukou lidem, kteří je zase utratí. „Problém naší ekonomiky dnes není nedostatek nabídky, ale slabá poptávka,“ tvrdí Carville.

(Zdroj: CNBC, WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.