Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád Ahmadínežádova spojence Asada by mohl Írán zatlačit do kompletní izolace. A vyhnat ropu nad 150 USD

Pád Ahmadínežádova spojence Asada by mohl Írán zatlačit do kompletní izolace. A vyhnat ropu nad 150 USD

19.07.2012 15:40
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Občanská válka v Sýrii včera pokročila do vrcholné fáze. Pozice současné vlády se zdát být stále vratší. Po sebevražedném atentátu v budově velitelství Národní bezpečnosti v Damašku zahynuli ministr obrany Dáuda Radžha a švagr prezidenta Bašára Asada.

Útok, při kterém zemřelo celkem pět osob a zraněni byli i ministr vnitra a šéf rozvědky, byl podle všeho pečlivě naplánován a odehrál se souběžně s počátkem velké ofenzivy opoziční Syrské svobodné armády v Damašku a zároveň těsně před projednáváním syrského konfliktu v Radě bezpečnosti OSN. Schůzka v New Yorku byla nakonec odložena, aby velvyslanci mohli změněnou situaci konzultovat se svými vládami.

Agentury včera informovaly, že na několika místech Damašku svádějí povstalci a vládní síly těžké boje už čtvrtý den. Podle svědectví místních obyvatel se už bojuje i několik set metrů od prezidentského paláce. Scény z pouličních bitev přenáší překvapivě i státní televize a nevyhýbá se ani záběrům na vojáky, kteří se brání palbě protivníka. Během dne z armádních řad dezertovali dva generálové, kteří se ukryli do Turecka. Pod ochranou Ankary našlo útočiště už 20 syrských generálů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že se v Sýrii odehrávají rozhodující boje. Kritizoval také Západ za podněcování opozice k násilí místo toho, aby svět usiloval o zklidnění situace. Americký ministr obrany Leon Panetta řekl, že se situace v zemi se začíná vymykat kontrole a že je třeba, aby se celý svět spojil a usiloval o Asadovo sesazení a předání moci. Šéf britské diplomacie William Hague prohlásil, že atentát svědčí o nutnosti prosadit rezoluci s využitím článku VII Charty OSN. Ten počítá se sankcemi i použitím síly.

Řada odborníků se domnívá, že výsledek bojů v Sýrii bude mít dopad na celý region, a mohl by se dokonce velmi rychle projevit na trhu s ropou. Argumentují přitom jednoduchou rovnicí. Sýrie je nyní hlavním, ne-li jediným spojencem Íránu. Asadův pád by mohl Írán dohnat k urychlení vývoje jaderných zbraní, což vyvolá silovou reakci Západu.

„Bez Asada se bude teokratický režim v Teheránu cítit ještě více osamocený a obklíčený. Íránští představitelé budou ještě více usilovat o získání bomby,“ myslí si Ali Nader z prestižního amerického think tanku Rand Corporation. Podle Jonathana Rynholda z izraelské univerzity Bar Ilan svržení Asada sice zvýší tlak na Írán. Ten prý ale již v této fázi činí pokroky v jaderné oblasti tak rychle, jak jen to je možné.

Někteří analytici zaměřující se na ropu tvrdí, že Írán zatlačený do kouta se nebude zdráhat agresivních gest, včetně pokusného výbuchu, který by dokázal, že na chirurgický ozbrojený zákrok je již pozdě.

„Jestliže Írán dokáže otestovat jadernou bombu, ceny ropy vyletí nahoru. Vytvoří se atmosféra vážné krize a obav z vojenského zásahu Spojených států a/nebo Izraele, což vyvolá strach z přerušení dodávek a rozsáhlého regionálního konfliktu. Okamžitě bychom byli svědky růstu cen ropy na 150 až 200 USD za barel,“ tvrdí John Kilduff ze společnosti Again Capital.

Ray Carbone obchodující s ropou pro Parmount Options je v hodnocení možných dopadů eskalované krize na Blízkém východě umírněnější. Ropa by podle něj určitě zdražila, avšak rozsah a délka cenového skoku budou záviset na americké odpovědi. „Na trhu není tolik shortařů co před několika týdny, uzavírání krátkých pozic by proto nemuselo být tak citelné.“

List The Wall Street Journal o víkendu informoval, že syrská armáda ze skladů vyvezla chemické a biologické zbraně a dopravila je neznámo kam. Sýrie má jedny z největších zásob těchto zbraní, stejně jako pokročilých raketových systémů.

(Zdroj: AP, Reuters, IHned, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data