Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko se nevzdává nároku na německé válečné reparace. Poslouží jako trumf při jednání o záchranném úvěru

Řecko se nevzdává nároku na německé válečné reparace. Poslouží jako trumf při jednání o záchranném úvěru

07.09.2012 18:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Řecko se pečlivě připravuje na říjnový summit EU, na němž se bude rozhodovat o podmínkách jeho setrvání v eurozóně. Atény doufají v jejich zmírnění a jako vyjednávací eso v rukávu mají připraven požadavek vůči Německu, po němž chtějí kompenzace za škody z dob okupace za druhé světové války. Řecké ministerstvo financí kvůli přesnému vyčíslení reparací sestavilo speciální skupinu, která nyní dnem i nocí prochází archivy ve snaze najít důkazní materiál.

„Německé reparace jsou obzvlášť složitou právní záležitostí, kterou je třeba prostudovat a vyřešit na mezinárodní úrovni, v souladu s normami mezinárodního práva,“ prohlásil náměstek řeckého ministra financí Christos Staikouras. Případ podle něj stále není vyřešen a Řecko si vyhrazuje právo dovést ho k „uspokojivému řešení“.

Berlín s takovým výkladem už v minulosti vyslovil nesouhlas. Německo vyplatilo řeckým obětem nacistických zločinů 115 milionů marek v rámci bilaterální smlouvy z roku 1960. Řekové, kteří byli během války nuceně nasazení v Třetí říši, dostali odškodnění ze zvláštních fondů, tak jako ostatní národy. Německý ústavní soud v březnu 2006 rozhodl, že spolková vláda už jednotlivcům požadujícím kompenzace za válečné zločiny nemusí platit nic. Podle mluvčího německého ministerstva zahraničí Andrease Peschkeho je tím záležitost řeckých nároků na další reparace pro Berlín uzavřená. Jenže Řekům se to, co dosud dostali, zdá málo.

Téma historického účtu za německou okupaci se začalo v Řecku probírat během parlamentních voleb v květnu a červnu. S požadavkem na zaplacení odškodného (třeba za půjčky, které v době války putovaly z Atén do Berlína) ve svém programu přišla málo známá pravicová strana Nezávislí Řekové. Ta v posledních volbách získala 20 křesel ve třistačlenném parlamentu Právě na dotaz jednoho s poslanců Nezávislých Řeků náměstek Staikouras uvedl, že „Řecko se nikdy nevzdalo práva na domáhání se kompenzace po Německu.“

Údaje o výši požadovaných reparací se zatím značně liší. Nejskromnější odhady Řeků se pohybují kolem 7,5 mld. EUR. Národní rada pro německý dluh, vedená hrdinou odboje Manolisem Glezosem, objem reparací vyčíslila na 162 mld. EUR. To by Aténám stačilo na pokrytí dvou třetin prostředků, které dostaly v rámci dvou záchranných úvěrů. Devadesátiletý Glezos v roce 2010 prohlásil, že jestliže si Německo prostřednictvím ústavního soudu nad oběťmi války umylo ruce, tak i Řecko může odmítnout plnit „nevolnickou“ dohodu s EU a MMF. Řecké ministerstvo financí ve stejnou dobu připomnělo, že nacisté během války ze země vyvezli veškeré zásoby zlata.

„Německo nikdy platit nebude, ale odklad pro plnění úsporného plánu Aténám dát může,“ hodnotí situaci politolog Leoindas Ojkonomakis s Evropské univerzity ve Florencii.

Válečná okupace Řecka byla podle historiků v rámci Evropy jedna z nejtvrdších. Země byla obsazena Itálií, Německem a Bulharskem, které si ji rozdělily na tři nestejně velké okupační zóny. Suroviny i potraviny podléhaly rekvizici pro vojsko, kterému musela kolaborantská vláda hradit i náklady pobytu, což vzedmulo inflaci. Obrovský „válečný úvěr“ poskytnutý Berlínu by podle propočtů ekonomů měl dnes hodnotu 80 mld. EUR. Situaci zhoršila blokáda spojeneckých mocností, která zruinovala obchod a vytvořila rozsáhlý černý trh. Neutrální země jako Švédsko a Turecko sice do země posílaly potravinovou pomoc, ta ale končila v rukou překupníků, napojených na nacistické pohlaváry, kteří pak jídlo prodávali za astronomické ceny pod pultem. Během hladomoru, který v Aténách řádil v zimě 1941-1942, zemřelo na 300 tisíc lidí. Britská vláda se v reakci slitovala, blokádu přerušila a do Řecka sama poslala náklad obilí.

„Británie minulý týden pozastavila svoji středomořskou blokádu. Ministr válečného hospodářství Hugh Dalton v Dolní sněmovně prohlásil, že britská a americká vláda pošlou 8000 tun pšenice do nejhladovější země světa - Řecka. Cena chleba minulý týden v Aténách dosáhla 15 USD za bochník a chleba žádný nebyl. K dostání nejsou brambory, fíky, rozinky ani rajčata. Panuje zkrátka hlad. Pohled na vyhublé muže a ženy hroutící se na ulici je tak běžný, že si jich nikdo ani nevšimne,“ napsal časopis Time v únoru roku 1942.

(Bloomberg, Kommersant, Time, Violetta Hionidou: Famine and Death in Occupied Greece, 1941–1944) 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.