Americké trhy otevírají mírným poklesem, když na trzích zůstávají obavy z evropské krize. Střed zájmů investorů se po včerejších nepokojích v Madridu přenesl do Španělska, kde výnosy tamních desetiletých vládních dluhopisů rostou přes hranici šesti procent při největším výprodeji od srpna. Ke zlepšení nálady, kterou včera pokazil komentář prezidenta filadelfského Fedu Plossera nepomohla ani domácí makrodata. Prodeje nových domů v srpnu mírně poklesly o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali jejich růst o 2,2 procenta. Index S&P 500 ztrácí 0,45 procenta, a klesá tak již pátým dnem v řadě, což je nejdelší propad od první poloviny července. Index Dow Jones klesá o 0,15 procenta, zatímco Nasdaq propadá o 0,8 procenta.
Americké ministerstvo obchodu dnes uvedlo, že prodeje nových domů za srpen klesly z revidovaného více než dvouletého vrcholu, namísto trhem očekávaného růstu. V uplynulém měsíci došlo podle dnešních údajů k (anualizovanému) prodeji 373 tisíc nových domů, zatímco konsensus agentury Bloomberg byl na úrovni 380 tisíc. Meziměsíční pokles dosáhl 0,3 procenta, když analytici očekávali pouze zpomalení červencového 3,6% růstu na 2,2 procenta. Červencový údaj se dnes dočkal revize z 372 tisíc na 374 tisíc, a byl tak nejvyšší od dubna 2010. Negativní vyznění posledních dat z amerického trhu bydlení ale mírní fakt, že poptávka po novém bydlení klesla pouze v jednom ze čtyř sledovaných regionů – na jihu země -4,9 procenta, na severovýchodě +20 procenta, na středozápadě +1,8 procenta a na západě +0,9 procenta. Meziroční nárůst prodeje domů navíc v srpnu dosáhl impozantních 28 procent.
Návrat strachu na trh dokazuje i třetí růst indexu VIX, který po včerejší 9% rally přidává dalších 5 procenta. Tento index volatility bývá často nazýván indexem strachu a zpravidla se těší růstu v obdobích nejistoty. Akcie (663,67 USD, -1,47%), které nedávno lámaly historické rekordy nad 700 dolary, dnes odepisují procento a zaznamenávají tak největší třídenní propad od poloviny května.
Investory nepotěšil ani závěr včerejšího jednání Německa, Finska a Nizozemska ohledně rekapitalizace ohrožených bank. Ačkoliv tato jednání měla nezávazný charakter, zástupci těchto zemí se shodli na tom, že Španělsko by mělo samo nést hlavní část nákladů na rekapitalizaci svých bank s pouze částečným zapojením prostředků z evropského fondu ESM. Více než procentní ztráty si tak dnes v bankovním sektoru připisují i americké akcie (8,75 USD, -1,91%), (32,15 USD, -2,16%) nebo (16,4 USD, -1,20%).