Rozporuplný obrázek o situaci na americkém trhu práce přinesla dnešní očekávaná data. Zatímco tempo tvorby nových pracovních míst zůstává i v září mírné, míra nezaměstnanosti překvapivě rychle klesla pod osm procent a je nejníže od ledna 2009. Údaj, který je před nadcházejícími volbami klíčovým ekonomickým ukazatelem, se tak vrátil na úroveň, kdy nastoupil do funkce prezident Barack Obama.
Nezaměstnanost se v září snížila na 7,8 procenta, ačkoli analytici očekávali naopak nárůst míry na 8,2 % ze srpnových 8,1 %. Nových pracovních míst mimo zemědělství přitom za stejný měsíc vzniklo 114 tisíc při očekávání mírně lepších 115 tisíc. Ministerstvo práce dnes také přineslo revizi údaje za srpen na +142 tisíc z původních 96 tis.
Údaj o překvapivém poklesu nezaměstnanosti dodal sílu k růstu futures kontraktům na americké akciové indexy, které dříve oscilovaly kolem nuly. Wall Street po otevření připisuje zhruba 0,5procentní zisky.
Počet pracovních míst v soukromém sektoru, tj. mimo vládních agentur, vzrostl o 104 tisíc pod očekávání analytiků stanovené na 130 tisíc. Ve vládním sektoru přibylo 10 tisíc pracovních míst po nárůstu o 45 tis. v srpnu. Průměrná hodinová mzda vzrostla podle dnešní zprávy o 0,3 procenta na 23,58 dolaru.
Dnes zveřejněná data z trhu práce lze podle některých ekonomů chápat jako projev pokračujícího snižování počtu lidí tvořících pracovní sílu (definovaných jako osoby v produktivním věku pracující nebo aktivně práci hledající), spíše než zvýšené tvorby nových pracovních pozic.
Průzkum mezi americkými domácnostmi ale dospěl k výsledku, podle něhož v září vzrostl počet zaměstnaných o 873 tisíc, což je nejvyšší meziměsíční nárůst za posledních 29 let. Počet nezaměstnaných pak údajně klesl na 456 tisíc a míra participace pracovní síly, vyjadřující počet pracujících a práci hledajících, vzrostla na 63,6 procenta, stále však zůstává blízku 30letého minima.
"Je to trochu matoucí," přiznal Ron Florance z banky Wells Fargo. "Po zbytek dne se lidé na trhu budou pokoušet proniknout aritmetikou toho, že míra participace stoupla a že počet nových pracovních míst nebyl tak vysoký na to, aby míra nezaměstnanosti tak výrazně klesla," dodal. "Jsou to v každém ohledu silné údaje. Na finančních trzích ale budou někteří zpochybňovat čísla, která vycházejí tak krátce před prezidentskými volbami," řekl Robert Van Bantenburg z newyorské firmy Louis Capital Markets.
Bílý dům zdůrazňuje to, že během Obamovy vlády vzniklo téměř pět milionů pracovních příležitostí, to ovšem nezapočítává miliony zrušených míst. V čistém vyjádření je nyní v americké ekonomice jen o 325.000 míst více než v lednu 2009, a to jen díky tomu, že vláda v září po revizi zvýšila údaje o počtu míst vytvořených za rok do března o 400.000. Americká ekonomika má stále o zhruba 4,5 milionu pracovních míst méně než v roce 2007, na jehož konci začala ekonomická recese.
Pokles nezaměstnanosti v září je částečně důsledkem vyšší vůle firem najímat zaměstnance na částečný pracovní úvazek, jejich počet vzrostl o více než půl milionu. „Trh práce pomalu získává půdu pod nohama,“ uvádí analytik TD Securities Eric Green s odkazem na Federální rezervní systém a jeho probíhající třetí kolo kvantitativního uvolňování.
Data z trhu práce patří k ostře sledovaným, obzvláště měsíc před volbami, z nichž má vzejít nový prezident Spojených států. Lepší údaje z makroekonomiky jsou pozitivní pro demokrata Baracka Obamu, jemuž protikandidát Mitt Romney vyčítá právě špatný stav americké ekonomiky. Do listopadových voleb budou zveřejněny ještě jedny měsíční údaje o nezaměstnanosti. Výkon trhu práce je politicky nejcitlivějším ukazatelem stavu ekonomiky a pouze jedinému prezidentovi, Ronaldu Reaganovi, se od konce druhé světové války zatím podařilo obhájit své křeslo při míře nezaměstnanosti vyšší než 6 procent.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)